گوناگون

رکورد تاریخی قیمت طلای جهانی شکست: این داستان ادامه دارد

رکورد تاریخی قیمت طلای جهانی شکست: این داستان ادامه دارد

پارسینه: قیمت طلا در روز دوشنبه برای دومین روز متوالی رکورد جدیدی را ثبت کرد و با ادامه یک هجوم جهانی به سوی این فلز گرانبها، قیمت از ۲۱۰۰ دلار نیز عبور کرد.

به گزارش «پارسینه»، بامداد روز دوشنبه و با شروع به کار بازار شرق آسیا، طلا حرکت صعودی سه هفته گذشته خود را با قدرت ادامه داد و به یک رکورد تاریخی جدید در محدوده قیمتی ۲۱۴۴ تا ۲۱۴۵ دلار برای هر اونس رسید. البته این افزایش قیمت طی ساعات بعدی تا حد زیادی جبران شد و دوباره به زیر ۲۱۰۰ دلار باز گشت، اما همچنان ۰.۷۵ درصد بیشتر از قیمت روز قبل است.

تحلیلگران در گفتگو با «سی ان بی سی»، با اشاره به وضعیت عدم قطعیت ژئوپلیتیکی در غرب آسیا، احتمالا ضعیف‌تر شدن دلار آمریکا و کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو پیش بینی می کنند که قیمت طلا برای سال آینده میلادی هم در مسیر زدن قله‌های جدیدتر باشد و بتواند بالای محدوده ۲۰۰۰ دلار باقی بماند.

قیمت فلز زرد برای دومین ماه متوالی به خاطر جنگ اسرائیل و فلسطین و افزایش تقاضای جهانی برای دارایی امن صعودی بوده است و همزمان انتظارات برای کاهش نرخ بهره آمریکا حمایت بیشتری را برای آن فراهم کرده است. به طور معمول در دوره‌هایی که عدم قطعیت اقتصادی و ژئوپولتیکی افزایش پیدا می‌کند، سرمایه گذاران بیشتری سراغ طلا، به عنوان یک دارایی امن، می‌روند.

تحلیل گران پیش بینی می‌کنند که با تداوم شرایط موجود، قیمت این فلز گرانبها در سال ۲۰۲۴ به رقم ۲۲۰۰ دلار هم برسد.

این دومین رکوردشکنی پیاپی فلز زردرنگ است. روز جمعه نیز قیمت طلا با صعود به قله ۲۰۷۵ دلاری، رکورد قیمت روزانه ۲۰۷۲.۵ دلار را که ۷ اوت ۲۰۲۰ ثبت شده بود شکست.

بر اساس نظرسنجی اخیر شورای جهانی طلا، ۲۴ درصد از کل بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر طلای خود را در ۱۲ ماه آینده افزایش دهند، چرا که به طور فزاینده‌ای نسبت به دلار آمریکا به عنوان دارایی ذخیره بدبین شده اند.

یک تغییر رویکرد احتمالی توسط فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ نیز می‌تواند به این روند کمک کند. نرخ‌های بهره پایین‌تر باعث تضعیف دلار می‌شود و کاهش دلار، طلا را برای خریداران بین‌المللی ارزان‌تر می‌کند و در نتیجه تقاضا را افزایش می‌دهد.

همزمان با افزایش کم سابقه تورم در کشور‌های غربی، فدرال رزرو جریان ثابت افزایش نرخ بهره را از مارس ۲۰۲۲ آغاز کرد و این تصمیم جذابیت طلا را کاهش داد.

نرخ‌های بهره بالاتر به تقاضا برای طلا آسیب می‌زند، چرا که دارایی‌هایی مانند اوراق قرضه به دلیل بازدهی بالاتر، سودآورتر می‌شوند.

در ۲۹ نوامبر، کریستوفر والر، از اعضای شورای حکام فدرال رزرو، گفت که در صورت ادامه روند کاهشی نرخ تورم طی ۳ تا ۵ ماه آینده، سیاست کاهشی را پیش بینی می‌کند و همین امر تحلیلگران را بر آن داشت تا افزایش قیمت طلا را پیش بینی کنند.

جمعه گذشته نیز، در حالی که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، تلاش کرد تا انتظارات برای کاهش شدید نرخ بهره را کنترل کند، اظهارات وی نشان داد که فدرال رزرو دست کم در حال حاضر به دنبال افزایش نرخ بهره نخواهد بود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار