گوناگون

اسلامی:سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده به سازمان انرژی اتمی واگذار می‌شود

اسلامی:سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده به سازمان انرژی اتمی واگذار می‌شود

پارسینه: رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد که در کارگروه دولت قرار شد سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده توسط نیروگاه‌های اتمی را به سازمان انرژی اتمی واگذار کنند.

ایسنا نوشت: محمد اسلامی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با «گرامیداشت سالگرد شهادت شهید شهریاری که با طرحی صهیونیستی به شهادت رسید» اظهار کرد: ما به دستور آقای رئیس‌جمهور برای پیشبرد نیروگاه‌های اتمی به ظرفیت ۲۰ هزار مگاوات، کارگروهی به ریاست آقای مخبر تشکیل داده‌ایم.

وی افزود: دومین جلسه این کارگروه دیروز تشکیل شد. موضوع در دستور کار ما این است که اولا این برنامه جامع، جامعیت داشته باشد و همه دستگاه‌هایی که باید در آن نقش ایفا کنند در این مسیر همراهی کنند. ثانیا تامین منابع مالی، پشتیبانی و نحوه واگذاری آن به نحوی باشد که هم به لحاظ قانونی و هم به لحاظ ساز و کاری که می‌خواهد در دولت پشتیبانی شود و هم ساز و کاری که در سازمان انرژی اتمی باید ایجاد شود طوری باشد که بتواند طرح را اجرا کند.

اسلامی همچنین گفت: ما در جلسه دیروز مصوبات جلسه گذشته را مرور کردیم که از سه مصوبه دو مصوبه کامل اجرا شده بود و تصمیمات کارگروه کاملا کارساز بود. یک مصوبه هم تاکید شد که با توجه به موانعی که داشته بتوانندا ز یک شیوه دیگری آن را دنبال کنند که آن هم تامین فاینانس خارجی بود که توافقاتی برای آن صورت گرفت.

وی ادامه داد: در جلسه دیروز قرار شد سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده توسط نیروگاه‌های اتمی را به سازمان انرژی اتمی واگذار کنند که با آن معادل ارزی که تحصیل می‌شود تا بتوان تسهیلات مالی که چه از بانک‌های ما، چه از خارج از کشور و چه از بازار سرمایه تامین و با صرفه‌جویی آنها را بازپرداخت کرد و عملا نگران حجم سرمایه‌گذاری نباشیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه یادآور شد: این پروژه‌ها که در قالب ۲۰ هزار مگاوات تعریف شده، برایش ۵ منطقه ساحلی در نظر گرفته شده و شرکت‌هایش تاسیس و فعال شده است. ما امروز در حال پیشرفت در واحدهای دوم و سوم که در جوار نیروگاه بوشهر است، هستیم. همچنین سایت‌های آن در منطقه چابهار و شرق استان هرمزگان یعنی نیروگاه‌های ایران-هرمز و در خوزستان نیروگاه‌های کارون وارد عملیات اجرایی شده است.

وی اضافه کرد: در شمال کشور طرح توزیعی است که با مصوبه‌ای که دیشب در کارگروه داشتیم مقرر شد که با وزارت نیرو و ارتباطات مشترک بحث مربوط به پست‌ها و شبکه‌ها را لحاظ کنیم که بتوانیم نگاه جامعی به بحث شبکه برای پایداری برق داشته باشیم.

اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: امروز دنیا با سرعت به سمت نیروگاه‌های اتمی حرکت می‌کند چرا که پایدارترین و پاک‌ترین منبع انرژی هستند و هیچ گونه آلایندگی ندارند و سوختی که صرفه‌جویی می‌کنند قابل ملاحظه است. مثلا الان نیروگاه شماره یک ما که در این دوره ۱۰ ساله ۶۱ میلیارد کیلووات‌ساعت برق به شبکه ما تزریق کرده، ارزش سوخت فسیلی صرفه‌شده در آن حدود ۷ میلیارد یورو است که این به نسبت سرمایه‌گذاری اولیه‌ای که برای آن شده، چهار برابر پول خود را به نرخ ثابت درآورده و اگر به نرخ امروز بخواهیم حساب کنیم، دو بار پول خود را درآورده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار