گوناگون

رشد تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی/ گوشت قرمز ۸۲ درصد گرانتر از سال قبل+ جدول

رشد تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی/ گوشت قرمز ۸۲ درصد گرانتر از سال قبل+ جدول

پارسینه: در آبان ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴.۹ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۶ واحد درصد کاهش یافته است اما در میان اقلام خوراکی، گوشت قرمز با تورم نقطه‌به‌نقطه بیش از ۸۲ درصدی و پس از آن انواع ماهی با تورم ۷۲.۴ درصدی رکوردار بالاترین نرخ تورم مواد غذایی در دومین ماه پاییز است.

به گزارش پارسینه، به نقل از مرکز آمار ایران در آبان ماه ١٤٠٢، شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ٢١٠،٩ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٢ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٢ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٤.٩ درصد افزایش داشته است.بررسی‌های مرکز آمار نشان می‌دهد در آبان‌ماه ۱۴۰۲ برای پنجمین ماه متوالی، نرخ تورم «نقطه به نقطه» در ایران در محدوده ۳۹ درصد باقی مانده است. تورم نقطه به نقطه نشان‌دهنده میزان افزایش متوسط قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی مردم نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

ثابت ماندن نرخ تورم به معنی ثابت ماندن قیمت‌ها نیست؛ بلکه نشان می‌دهد اقلام مصرفی همچنان دارند گران‌تر می‌شود و سرعت بالا رفتن قیمتشان هم کم نشده است.در آبان ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٣٩،٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٣٩.٢ درصد بیشتر از آبان ماه ١٤٠١، برای خرید یک مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان، هزینه کرده­‌اند.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در آبان ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٢ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٠ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٧ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در آبان ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٤،٩ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠،٦ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آبان ماه ١٤٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در آبان ماه ١٤٠٢، برابر ٤٤،٩ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٣.٠ درصد برای دهک­­ اول، تا ٤٦.٣ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.٣ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (١.٩ واحد درصد) ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

رشد تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی/ گوشت قرمز ۸۲ درصد گرانتر از سال قبل+ جدول

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تورم نقطه‌به نقطه گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با دو دهم درصد رشد از ۳۶.۲ در مهر ماه به ۳۶.۴ درصد در آبان ماه افزایش یافته است.مرکز آمار ایران همچنین تورم نقطه به نقطه گروه مواد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در مناطق شهری طی آبان ماه را ۳۶٫۷ درصد اعلام کرده که نسبت به مهر ماه سه دهم درصد افزایش یافته است.

در گزارش این مرکز نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در کل کشور طی آبان ماه ۳۹.۲ درصد اعلام شده که نسبت به مهر ماه تغییری نداشته و حاکی از توقف روند کاهشی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه است.تورم ماهانه نیز در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در آبان ماه نسبت به مهر ماه دو برابر شده است.بر این اساس، تورم ماهانه از نیم درصد در مهر ماه به یک درصد در آبان ماه افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران در گزارش اعلام کرده که تورم ماهانه گروه مواد خوراکی در مناطق شهری طی آبان ماه با هفت دهم درصد رشد از سه دهم درصد به یک افزایش یافته است.این مرکز نرخ تورم ماهانه کل کشور را در آبان ماه ۲.۳ درصد و نرخ تورم سالانه را ۴۴.۹ درصد اعلام کرده‌است.نرخ تورم سالانه گروه مواد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در گزارش مرکز آمار برای آبان ماه نیز ۵۲.۲ درصد اعلام شده که نسبت به ماه قبل از آن ۲.۸ درصد کاهش یافته است.

گفته می‌شودعامل اصلی افت این شاخص در چند ماه اول امسال به جهش تورمی خرداد پارسال برمی‌گردد؛ وقتی که حذف ارز ترجیحی واردات بسیاری از اقلام باعث شد قیمت بعضی از مواد غذایی افزایش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کند و نرخ تورم ماهانه در خرداد ۱۴۰۲ به بیش از ۱۰ درصد برسد. با گذشت بیش از ۱۲ ماه از آن اتفاق، اثر آن از تورم نقطه‌به‌نقطه پنج ماه اخیر حذف شده است.

به عبارت دیگر، کاهش تورم نقطه‌به‌نقطه در چند ماه اول امسال، یک اتفاق طبیعی بوده و ربط زیادی به سیاست‌های دولت و بانک مرکزی نداشت. گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد که قیمت «گوشت و مرغ» ظرف ۱۲ ماه گذشته به طور متوسط ۸۲.۴ درصد بالا رفته که بیشترین نرخ تورم در بین همه گروه‌ها و زیرگروه‌های کالا‌ها و خدمات مصرفی است.

ارسال نظر

 • سعید

  البته روسای مواذم! این مطالب را درک نمی کنند چون اصلا خرید برایشان معنا ندارد از کیسه خلیفه میخورند و یخچالهایشان توسط ملیجک های دربار پر میشود. در واقع به قول یک احمقی گرانی نمنه دی!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار