گوناگون

جزئیات یک تغییر مهم در واریز سهمیه بنزین

جزئیات یک تغییر مهم در واریز سهمیه بنزین

پارسینه: عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بخشی از بنزینی که توسط دولت به فروش می‌رود، در قالب بنزین یارانه‌ای به سرپرست خانوار‌های فاقد خودرو داده می‌شود.

خبرگزاری صداوسیما نوشت: مالک شریعتی نیاسر عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روز جمعه، ۲۶ آبان با حضور در برنامه «میز اقتصاد» با بیان اینکه عدالت زیرساخت و پایه اساسی نظام جمهوری اسلامی است، گفت: خوشبختانه در بسیاری از موارد روندهای قبلی اصلاح شده است، ولی در حوزه حامل‌های انرژی همچنان با مقوله ناعدالتی در توزیع یارانه‌ها مواجه هستیم. حدود چهار سال پیش آمارها حکایت از آن داشت که براساس نیاز خانوارهای ایرانی به یارانه انرژی و میزان بهره‌مندی آنها از این یارانه ها، تقریبا نسبت دهک‌های کم درآمد و پردرآمد یک به ۳۰ بود.

وی افزود: مجلس یازدهم و دولت در حوزه برق و گاز بحث نظام افزایش پلکانی را اجرا کرد و تا حدودی این روند بی‌عدالتی را کاهش داد به این دلیل که عموم مردم برق و گاز را استفاده می‌کنند و می‌توان برای آن الگویی برای مصرف تعریف کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی فاقد خودرو هستند، گفت: این طرح درباره افزایش قیمت بنزین نیست بلکه طبق این طرح قرار است روند فعلی نظام توزیع تغییر کند، به این صورت که به جای آنکه بنزین به خودروها تعلق گیرد بر اساس الگویی به خانوارها اختصاص یابد.

شریعتی نیاسر بیان کرد: براساس تعداد اعضای یک خانوار، سهمیه بنزین به سرپرست خانوار اختصاص می‌یابد. در این طرح دولت باید تنظیم گر باشد و نباید قیمت تعیین کند.

علی نصرت سرومیلی معاون اجرایی سامانه هوشمند سوخت گفت: وزارت نفت اساسا با بُعد عدالت مداری این طرح موافق است ولی از نظر اجرایی فنی ذینفعان و متولیان دیگر از قبیل وزارت رفاه، سازمان‌های نظارتی و امنیتی و غیره هم باید پای کار باشند، همچنین پدافند غیرعامل متولی تأیید زیرساخت هستند.

عبدالرحمن کشوری معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل گفت: با توجه به اهمیت سوخت رسانی و گستردگی این طرح، امنیت زیرساخت‌ها و سامانه‌ها برای خدمات رسانی بهتر به مردم باید اطمینان حاصل شود که این کار در دستور کار است.

وی بیان کرد: تا کنون پیوست پدافندی برای اجرای این طرح به سازمان پدافند غیرعامل ارائه نشده است.

مرتضی زمانیان کارشناس انرژی با بیان اینکه اجرای آزمایشی این طرح در کیش با موفقیت انجام شد، گفت: زیرساخت فنی این طرح یعنی قابلیت تخصیص سوخت روی کارت ملی به طور کامل انجام شد و مشکلی در این خصوص نداریم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار