گوناگون

مسکن ۲۵ متری ارتباطی به دولت ندارد!

مسکن ۲۵ متری ارتباطی به دولت ندارد!

پارسینه: فعال بازار مسکن با بیان "تکذیب طرح خانه‌های ۲۵ متری برای ما قابل پیش‌بینی بود" گفت: مسکن اقتصادی برای یک جامعه هدف بسیار محدود بوده و ارتباطی به دولت ندارد.

به گزارش پارسینه به نقل از خبرگزاری تسنیم، خشایار باقرپور در پاسخ به این پرسش که سرنوشت طرح مسکن ملی اقساطی که اوایل سال 1400 از آن رونمایی کردید به کجا رسید،‌ اظهار کرد: متاسفانه سال‌های زیادی بخش تعاون کشور از جمود و یکنواختی سنگین رنج می‌برد و نیازمند نگاه، رویه‌های نو و طرح‌های ساختارشکنانه بود. البته همچنان هم در این فضا تنها هستیم و در حال پرداخت هزینه‌های نوآورانه هستیم.
وی با اشاره به بی‌توجهی دولت قبل به ساخت و ساز مسکن، افزود: بر این اساس یک سری طرح‌های مشارکتی در دستور کار قرار گرفت تا در ساختار تعاون و مشارکت‌های مردمی بتوانیم پروژه‌ها به سرانجام برسانیم و متقاضیان را به‌صورت قسطی صاحبخانه کنیم.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران یادآور شد: یکی از اشتباهاتی که ما در آن زمان مرتکب شدیم، عدم هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های ذی‌ربط بود. بر این اساس طرحی که هیچ منع قانونی را در آن نبود، شروع شد. اما این طرح با دید غیرحرفه‌ای معاون وزیر وزیر راه مواجه شد.
باقرپور با بیان این‌که گویا اراده‌ای در بین بود که کار انجام نشود و دولت دوازدهم به دنبال آن بود ساخت و ساز انبوه مسکن صورت نگیرد، اضافه کرد:‌ در نهایت تصمیم گرفتیم از 3 پروژه 2 پروژه (تهران و البرز) را کنسل کنیم و فقط پروژه واوان را ادامه دادیم.
وی در پاسخ به این پرسش که پروژه واوان چند واحد است، گفت: این پروژه 500 واحدی است.
وی با یادآوری ثبت 750 هزار تقاضا برای مسکن ملی اقساطی، افزود: نه این‌که بگوییم این تعداد افراد ثبت‌نام کرده بودند، برای طرح مذکور -این تعداد- تقاضا داشتیم.
این فعال بازار مسکن در خصوص رونمایی از مسکن اقتصادی (خانه‌های 25 متری) به‌عنوان طرح جدید اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران و بلافاصله تکذیب آن از سوی وزارت راه، شهرداری و ... گفت: ما برای مسکن اقتصادی نقاط ضعف، نقاط قوت، تهدیدها، فرصت‌ها و ... تدوین کردیم. همه اینها را برای میکرو آپارتمان‌ها استخراج کرده‌ایم و برای ما قابل پیش‌بینی بود که تحت تاثیر فضای فکری جامعه و تبلیغات منفی رسانه‌های داخلی و رسانه‌های معاند قرار می‌گیرد.
باقرپور بیان کرد: وقتی ایده‌ای به نام مسکن 25 متری از طرف اتحادیه برای جامعه هدف بسیار بسیار بسیار محدود (در پایلوت 30 تا 40 هزار واحد) برای تهران و البرز در نظر گرفته می‌شود. این عدد بر اساس محاسبات است و به‌دنبال ورود فناوری جدید ساخت به کشور هستیم. این ایده صرفاً برای زوج‌های جوان است که می‌خواهند زندگی خود را شروع کنند و به این واحدها مجردها واگذار نمی‌شود.
وی با بیان این‌که هنوز برای این طرح فراخوان نداده‌ایم، اظهار کرد: متقاضیان این طرح باید به آیین‌نامه مربوط به مسکن اقتصادی تمکین کنند. این خانه‌ها برای تشکیل زندگی زوج جوان است.
وی با بیان " یک سانتی متر از دولت نمی‌گیریم" تاکید کرد: این طرح کاملاً متعلق به بخش خصوصی و دولت در آن دخالتی نخواهد داشت.
وی با بیان این‌که هزینه ساخت هر مترمربع از این واحدها حدود 25 میلیون تومان برآورد می شود، افزود: مسکن اقتصادی به‌صورت مبله به متقاضیان آن واگذار می‌شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران با بیان این‌که شهرداری تهران از طرح ساخت مسکن اقتصادی در محدوده منطقه 19 استقبال کرده است، گفت: با شهرداری این منطقه در این‌باره صحبت و اعلام کردیم می‌خواهیم طرحی را برای مسکن جوانان آغاز کنیم که شهرداری هم خیلی -از این طرح-استقبال کرد.
باقرپور بیان کرد: پیش‌بینی تکذیب را کرده بودیم. در حال رصد وضعیت هستیم، ضمن این‌که همزمان در حال بهینه کردن طرح مسکن اقتصادی هستیم.
وی با تاکید بر این‌که مسکن اقتصادی به خانواده‌های دارای فرزند واگذار نخواهد شد و جامعه هدف ما زوج‌های جوان هستند، اظهار کرد: ساخت و سازها بر اساس طرح تفصیلی شهر تهران اجرا خواهد شد.
وی در خصوص هزینه خرید مسکن 25 متری گفت: زوج‌های جوان با آورده 500 میلیون تومانی و یک وام قرض‌الحسنه 200 تا 300 میلیون تومانی با کارمزد 4 درصدی (از محل وجوه اداره شده تعاونی‌های عمرانی) صاحب مسکن اقتصادی می‌شوند. اقساط این وام بایستی طی 2 تا 3 سال بسته به پروژه‌ها پرداخت شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار