گوناگون

اوراق سپرده نفتی هفته آینده منتشر خواهد شد

اوراق سپرده نفتی هفته آینده منتشر خواهد شد

پارسینه: سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد: هفته آینده برای اولین بار اوراق سپرده نفتی در بورس انرژی عرضه خواهد شد تا مردم بتوانند در آن سرمایه گذاری کنند.

به گزارش پارسینه، احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در آخرین نشست خبری سال ۱۴۰۱ خود گفت: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بورس انرژی، اولین اوراق سپرده نفتی منتشر خواهد شد. این گواهی سپرده، فرصت سرمایه گذاری برای مردم را در این حوزه برای اولین بار فراهم خواهد کرد.

وی همچنین از رونمایی سامانه فکتورینگ برای آغاز فعالیت بانک‌ها در مسیر تکمیل طرح‌های عمرانی طی هفته آینده خبر داد. سخنگوی اقتصادی دولت می‌گوید: بازنشستگان کشوری و فولاد می‌توانند از طریق مراجعه به بانک صادرات تا سقف ۱۰ میلیون تومان تا پایان عید فطر بدون ضامن اعتبار خرید دریافت کنند.

به گفته خاندوزی، یارانه نقدی حذف نشده و متقاضیان بنا به سلیقه خود می‌توانند از کالابرگ الکترونیکی برای تهیه ۱۰ قلم کالای تعیین شده استفاده کنند. فراگیری کالا برگ الکترونیکی در تمامی کشور فراهم شده است و در حال حاضر کالا برگ به شکل اختیاری، اما فراگیر است و بعد از طی دوره آزمایشی این امکان فراهم شده است

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۱ اظهارداشت: امسال بخش واقعی اقتصاد ایران شاهد اتفاقات مبارک و شروع‌های بسیار امیدبخشی نسبت به گذشته بود. در رشد اقتصادی سال ۱۴۰۱ مسیر رشد سال قبل را دنبال کردیم. اگر مبنای آمار ۹ ماهه مرکز آمار را پایه قرار دهیم در ۹ ماهه امسال نرخ رشد ۳.۳ درصدی در اقتصاد ایران رخ داد که بدون محاسبه نفت ۲.۹ درصد است. بر مبنای آمار ۶ ماهه بانک مرکزی نیز رسما نرخ رشد اقتصادی ما ۲.۷ درصد بود. در صنایع ۳.۸ درصد، کشاورزی ۶.۱ درصدی و در بخش مستقل صنعت ۵.۸ درصد رشد را داشتیم.

وی گفت: در حوزه سرمایه گذاری‌ها که جزء روند‌های منفی از سال ۹۷ به بعد بود شاهد رشد سرمایه گذاری را ۳.۹ درصد رشد را در ۶ ماهه داشتیم، این عدد سال قبل منفی ۶.۴ درصد بود. در ۱۱ ماهه امسال صادرات غیرنفتی با ۱۳ درصد رشد نسبت به پارسال به ۴۸.۸ میلیارد دلار رسید.

به گفته سخنگوی اقتصادی دولت، امسال ۴ طرح آبی و یک پروژه زیست محیطی به سرانجام رسید. انتقال آب غدیر که ۶۰ درصد آب خوزستان را تحت پوشش قرار می‌دهد اجرایی شد. انتقال آب همدان، انتقال آب سنندج، انتقال آب شیرین کن خرمشهر و انتقال آب به دریاچه ارومیه از دیگر طرح‌ها بود. ۵ پروژه ریلی هم با حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج بودجه‌ای راه افتاد که ظرفیت ترانزیتی کشور را از ۱۰ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن افزایش میدهد. ۱۶ طرح پالایشگاهی و پتروپالایشی با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارج از بودجه عملیاتی شد.

خاندوزی تصریح کرد: امسال سیاست کنترل تورم را همراه با سایر سیاست‌های تحولی اقتصاد پیش بردیم. موفق به کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و بخشی از خلق پول مازاد بانک‌ها کاهش یافت و رشد نقدینگی کاهش یافت. تا ۲۰ بهمن امسال نرخ رشد نقدینگی حدود ۳۲ درصد شده است در حالیکه در مدت مشابه پارسال این رقم ۳۹ درصد بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: بدهی‌های دولت در همه کشور‌های دنیا استانه‌های استانداردی دارد که اگر از آن آستانه‌ها بالاتر رود نگرانی نسبت به تامین بدهی در آینده ایجاد شود. مجموع بدهی‌ها در فصل بهار امسال افزایشی بود، ولی در تابستان ۱۹۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. اینکه گفته شود از نظر بدهی به شاخص نگرانی رسیده ایم صحیح نیست. دولت علی رغم نارضایتی‌ها سعی کرد منضبط عمل کند.

وزیر اقتصاد در مورد خرید اوراق توسط بانک‌ها گفت: این مساله اقدام رایجی در همه اقتصاد‌های جهان است. در سال ۹۹ میزان فروش اوراق دولت ۲۰۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۰ به ۱۸۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. امسال هم این عدد ۱۱۳ هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین شاهد کاهش ۴۲ درصدی انتشار اوراق هستیم.

دولت امسال از بانک مرکزی قرض نگرفت

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به اینکه استقراض از حساب تنخواه بانک مرکزی صفر بوده است، اظهارداشت: همچنین با رشد ۶۰ درصدی درآمد‌های بودجه‌ای و ۵۵ درصدی هزینه ها، ناترازی بودجه را کاهش دادیم.

تلاش دولت برای جبران کمبود بازار خودرو

خاندوزی تصریح کرد: مشکل عرضه کم خودرو و مسکن از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران بود که علاج نشده بود، امیدواریم با مالیات سوداگری این مساله حل شود. چندین سال بود به تیراژ بالای یک میلیون دستگاه نرسیده بودیم که امسال محقق شد و سال بعد بیشتر هم تولید می‌شود. ممنوعیت واردات خودرو هم در این راستا لغو شد که بازار کنترل شود. تمام تلاش دولت در یک سال گذشته این بود با افزایش عرضه خودرو، عقب ماندگی سنوات قبل را جبران کند. امسال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد که این رقم سال آینده به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه افزایش می‌یابد.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با افزایش تولید و واردات خودرو، عرضه سال آینده بهبود می‌یابد. قرعه کشی هم متوقف شده و وزارت صمت تلاش می‌کند همه متقاضیان از مرحله ثبت نام تا تحویل را سپری کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: برای هدایت نقدینگی به پروژه‌های جذاب معادن طلا و پروژه‌های تولیدی مس سونگون برنامه‌هایی داریم که تا پایان سال اعلام می‌شود.

وی در مورد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان و پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت، گفت: در مورد اختصاص سهام عدالت به افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مصوبه‌ای را داشتیم، اما مجلس اصرار داشت که به جای هیات وزیران باید در شورای اصل ۴۴ مصوب شود. امروز عصر جلسه هیات عالی برگزار می‌شود که تخصیص سهام عدالت به این قشر در این جلسه بررسی می‌شود که امیدواریم تا ۲۹ اسفند اجرایی شود.

خاندوزی ادامه داد: از ۳۶ شرکتی که در حوزه سهام عدالت مداخله دارند در یک مرحله پرداخت سود را در پاییز انجام دادیم. اکثر شرکت‌ها در مرحله دوم همکاری لازم را انجام دادند غیر از چند شرکت معدود مثل فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس که مانده اند. امیدواریم جمع بندی‌ها زودتر به پایان برسد و سود واریز شود.

مدیریت بازار ارز بر عهده بانک مرکزی است

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد اعطای اختیارات به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و وضعیت بازار مبادله و تخلفات احتمالی شرکت‌ها گفت: کمیته تخصیص ارز با مسئولیت بانک مرکزی با این هدف ایجاد شد که اگر نیاز‌هایی در حوزه وزارت صمت و کشاورزی و بهداشت و درمان وجود دارد با تأیید نهایی بانک مرکزی تخصیص ارز صورت گیرد.

او ادامه داد: در مورد بازگشت ارز صادراتی به کشور چند جلسه بین ایمیدرو و شرکت‌های پتروشیمی و فولادی برگزار شد که تعهد دادند نسبت به بازگشت ارز صادراتی متعهد باشند و در صورت تخلف این شرکت‌های بزرگ، برخورد مدیریتی جدی از سوی وزارتخانه متولی انجام خواهد شد. از ۲ اسفند تا دیروز بیش از ۲ میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو در مرکز مبادله ارز و طلا عرضه صورت گرفته که از این میان بیش از یک میلیارد یورو معامله قطعی شد. اختیارات تخصیص و نظارت به بانک مرکزی داده شده است تا سیاست‌ها دقیق جلو رود.

سخنگوی اقتصادی دولت معتقد است؛ ارز نیما ۲۸،۵۰۰ تومان و حوالی آن با پشتوانه صادرات نفتی دولت تأمین خواهد شد و تأمین آن هم برای واردات کالا‌های اساسی اختصاص خواهد یافت؛ بنابراین نیازی نداریم که برای واردات از نرخی غیر از ۲۸۵۰۰ استفاده کنیم و نرخ‌های مربوط به مرکز مبادله ارز و طلا مختص شرکت‌های خصوصی و واردات موارد دیگری غیر از کالا‌های اساسی است.

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد فروش کالا‌های اساسی با نرخی غیر از ارز ۲۸۵۰۰ از سوی برخی از شرکت‌ها، تصریح کرد: واردکنندگانی که با ارز نیما کالا وارد کرده‌اند باید بر اساس تعهد داده شده کالا را با نرخ نیما بفروشند، اما تخلفاتی رخ داده و پرونده‌هایی تشکیل شده که سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت با آن‌ها برخورد خواهند کرد.

نرخ ارز گمرک همان نیمایی است

وزیر اقتصاد در مورد نرخ ارز گمرکی، تصریح کرد: به جهت حساسیتی که دولت در مورد کالا‌های اساسی دارد دولت با افزایش نرخ ارز گمرکی موافقت نکرده است و همچنان نرخ ارز گمرکی همان نرخ ارز ۲۸،۵۰۰ تومان است.

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد تأمین مالی پروژه‌های بزرگ اظهارداشت: در کنار منابعی که در داخل بودجه به عنوان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در نظر گرفته شده، بخش‌هایی برای جذب منابع غیر بودجه چه از طریق سرمایه گذاری خارجی مثل فاینانس در نظر گرفته‌ایم و بخشی هم از طریق تأمین مالی داخل کشور مثل هدایت نقدینگی عامه مردم به سمت معادن و نفت و پتروشیمی انجام خواهد شد. مرکز مبادله ارز و طلا راهبر بازار ارز خواهد شد.

خاندوزی گفت: اقدامات نظارتی در حوزه قیمت‌ها وجود دارد. ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت جلساتی را برگزار کردند که به ویژه دو هفته پایانی سال مدیریت شود و هم برای سال آینده تدابیر لازم در دستور کار قرار گیرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار