گوناگون

نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو درسال ۱۴۰۱

نحوه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو درسال ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه نامه‌های اجباری است و در صورت عدم تهیه آن خوروی شما توقیف خواهد شد. اینکه بخواهید از مزیت‌ها و ویژگی‌های این بیمه نامه بهره‌مند شوید نیاز است که قوانین و پوشش‌های بیمه نامه شخص ثالث را بدانید. انتقال بیمه شخص یکی از قوانین است که به تازگی برای بیمه‌گزار‌ها فراهم شده است و شرایط مناسبی را برای بهره‌مندی از تخفیف‌های بیمه نامه فراهم می‌کند. بازخورد مثبت از خرید آنلاین انواع بیمه موجب شده است که کارگزاری های زیادی در سراسر کشور شروع به فعالیت نمایند. خرید بیمه یکی از نیاز های اساسی هر راننده و هر شخصی است که امروزه به صورت آنلاین این خدمات ارائه می شود. اگر شما تا به حال بیمه ای را برای خودتان و یا ماشین تهیه کرده باشید، قطعا با روند حضوری این پروسه به خوبی آشنا هستید. این پیچیدگی نسبی موجب شده است که ارائه خدمات بیمه به صورت آنلاین راحت تر باشد. بیمه دات کام یکی از کارگزاری های معتبر و رسمی فروش بیمه است که فرایند خرید انواع بیمه را تسریع می کند.برای آشنایی با پوشش‌ها و قانون انتقال بیمه نامه از طریق این کارگزاری بیمه تا انتهای متن با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه نامه‌های خودرو است و تمام خودروها باید تحت پوشش این بیمه نامه باشند. بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه می‌تواند در برابر خسارت‌های مالی و جانی که برای اشخاص ثالث در نظر گرفته شده است تحت پوشش باشد. این بیمه نامه خسارت‌های مالی و جانی که برای افراد زیان دیده در حادثه رخ می‌دهد را تا سقف تعهدات خود جبران خسارت خواهد کرد.

از این رو بهتر است که قبل از آشنایی با پوشش‌های بیمه شخص ثالث از میزان خسارت‌ها مطلع باشید. قبل از هر موردی باید بدانید که دیه یکی از عوامل مهم و تاثیر گزار بر انتخاب سقف تعهدات بیمه نامه است. در سال 1401 مبلغ دیه برای خسارت‌های جانی در ماه‌های حرام معادل 800 میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال مبلغ 600 میلیون تومان اعلام شده است. این مبالغ برای جبران هزینه‌های جانی و مالی تصادفات رانندگی در نظر گرفته می‌شود که بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه می‌تواند دریافت خسارت کند.

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارات مالی و جانی یا خسارات بدنی شخص ثالث را پوشش می‌دهد. بیمه‌گر متعهد به پرداخت حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث اتومبیل برای جبران خسارت های‌جانی و مالی مطابق حداکثر تعهدات توافقی در بیمه شخص ثالث خودرو است.

خسارت مالی: خسارت‌هایی كه به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود مانند تصادف و خسارت به خودروی ثالث. چنین خسارت‌هایی، زیان مادی شخص ثالث دارنده وسیله نقلیه موضوع بیمه را شامل می‌گردد.

خسارت بدنی: خسارت‌های جانی به اشخاص ثالث مانند: فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان پزشکی ناشی از حادثه باشد. خسارت بدنی پرداختی یا ارش به نوعی از دیه گفته می‌شود که مقدار آن در شرع مقدس تعیین نشده است. این خسارت‌ها صدماتی مانند: شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی جزئی یا کلی، دیه فوت و هزینه معالجه اشخاص ثالث در اثر حوادث را در برمی‌گیرد.

پوشش حوادث راننده: خسارت جانی راننده مقصر آسیب‌دیده به‌شرط داشتن گواهینامه معتبر و مرتبط با خودرو، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد.

چرا خرید بیمه شخص ثالث اهمیت دارد؟

همه ما می‌دانیم که حادثه رانندگی هیچگاه خبر نمی‌کند و برای اینکه هزینه‌های جبران خسارت برای افراد کاهش پیدا کند، بیمه نامه شخص ثالث طراحی شده است. همچنین این بیمه نامه شرایطی را برای راننده‌های قانون‌مند فراهم کرده است که بتوانند بیمه نامه خود را منتقل کرد. انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث یکی از قوانینی است که به تازگی اجرا شده و برای راننده‌های قانون‌مند و محتاط بهترین پاداش خواهد بود. همچنین شرایط انتقال بیمه نامه برای افراد درجه یک خانواده نیز فراهم شده است. با توجه به اهمیت بیمه نامه شخص ثالث بهتر است که با شرایط، مدارک و تبصره‌های انتقال بیمه نامه بیشتر آشنا شوید.

نحوه انتقال تخفیفات بیمه

تصادف باعث کاهش میزان تخفیف بیمه می شود

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی برای اینکه بتواند خدمات بهتری را در اختیار بیمه‌گزار‌های خود قرار دهد، یکسری شرایط را برای انتقال بیمه نامه ثالث در نظر گرفته است. از این رو اگر شما تمایل دارید که تخفیفات بیمه نامه ثالث خود را به خودروی دیگر انتقال دهید باید شرایط آن را بدانید که عبارتند از:

 • انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث تنها برای افراد درجه یک خانوداه میسر است. همچنین افراد درجه یک شامل: همسر، پدر، مادر و فرزندان خواهد بود.
 • انتقال از خودروی فرسوده به خودروی کارکرده جدید مالک انجام می‌شود.
 • برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث باید کاربری خودرو برای شرکت حقوقی یکی باشد. به طور مثال انتقال بیمه نامه از وانت برای وانت انجام شود.
 • در انتقال تخفیفات خودروی مالک فعلی نباید خودروی صفر کیلومتر باشد.

علت اینکه خودروی مالک نباید صفر باشد به خاطر این است، تمام خودروهایی که از درب کارخانه خارج می‌شوند، دو سال بیمه شخص ثالث دارند. همچنین برای استفاده از انتقال تخفیفات بیمه نامه ثالث خودروهای صفر کیلومتر باید از سررسید آن دو سال گذشته باشد.

انتقال بیمه شخص ثالث چه زمانی ضرورت دارد؟

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال بیمه ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

آیین نامه انتقال بیمه شخص ثالث به صورت زیر است:

 • انتقال بیمه شخص ثالث به شرکت دیگر
 • در صوررت انتقال بیمه شخص ثالث از خودروی قدیمی و اسقاطی یا فرسوده به خودروی جدید
 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

در حالت کلی انتقال بیمه شخص ثالث به همسر، فرزندان و پدر و مادر امکان پذیر است. شما می‌توانید با راهنمای انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیفات آن با اطلاعات کامل نسبت به این فرآیند حین انتقال بیمه ماشین خود به شرکت دیگر یا مالک جدید اقدام نمایید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

در هنگام خرید و فروش خودرو از تخفیف بیمه خودروی خود استفاده کنید

مدارک مورد نیاز برای خودروهای فرسوده

اینکه بتوان برای خودروهای فرسوده انتقال بیمه شخص ثالث را انجام داد، نیاز است که یکسری مدارک به کارشناس بیمه تحویل دهید. در حقیقت این مدارک دلیلی برای اثبات فرسودگی خودرو و از رده خارج شدن آن خواهد بود که عبارتند از:

 • اصل بیمه شخص ثالث
 • اصل مدارک خودروی قبلی
 • سند قطعی خودروی جدید
 • گواهی اسقاطی بودن خودروی قبلی
 • الحاقیه فسخ بیمه‌ نامه خودروی اسقاطی
 • مدارک شناسایی بیمه‌گزار

چگونه می‌توان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث را از یک شرکت بیمه فراهم کرد؟

در برخی از مواقع با این دیالوگ روبه رو هستیم که فردی از خدمات شرکت بیمه خود راضی نیست و ترجیح می‌دهد که شرایط انتقال بیمه شخص ثالث را داشته باشد. اما آیا می‌توان بیمه نامه را از یک شرکت به شرکت دیگر انتقال داد؟

بله. در برخی از شرایط می‌توان بیمه نامه را به شرکت بیمه دیگر انتقال داد. این نکات به شرح زیر هستند:

 • قبل از اینکه انقضای بیمه نامه شما به پایان برسد می‌توان برای انتقال بیمه نامه اقدام کرد.
 • در صورت خرید آنلاین بیمه نامه باید عکس کارت خودرو و بیمه نامه قبلی را برای انتقال بیمه نامه در کارگزاری بیمه بارگزاری کرد.
 • اگر حضوری برای تمدید بیمه نامه ثالث در یک شرکت جدید اقدام می‌کنید، باید بیمه‌ نامه قبلی و کارت خودرو را همراه داشته باشید.

با رعایت این موارد به راحتی شرایط انتقال بیمه شخص ثالث را فراهم خواهید کرد.

تبصره‌های قانون انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی برای اینکه مشکلات قانون انتقال بیمه شخص ثالث را در نظر گرفته است، یکسری تبصره‌ها اعلام کرده تا بتوان با استناد به آن‌ها، شرایط انتقال بیمه نامه فراهم شود. یکسری تبصره وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • فروشنده هیچ خودرویی نمی‌تواند سوابق عدم خسارت بیمه ثالث را به خریدار جدید خودرو منتقل کند.
 • انتقال تخفیفات عدم خسارت برای خودروهایی با کاربری یکسان فراهم شده است. در چنین شرایط مالک خودرو می‌تواند شخص انتقال دهنده، همسر، والدین و فرزندان او باشند.
 • صدور الحاقیه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث تنها قبل و بعد از انتقال بیمه به خودرو جدید امکان پذیر است.
 • شرایط دریافت حق بیمه باقی مانده از بیمه شخص ثالث در انتقال تخفیفات بیمه ثالث امکان پذیر نیست.
 • انتقال تخفیف‌های بیمه ثالث نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارد.
 • در صورت انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید نیازی به پرداخت هزینه اضافی وجود ندارد.
 • اگر فردی، مالک دو خودرو باشد، انتقال تخفیف بیمه ثالث از خودرویی به خودروی دیگر امکان پذیر نیست.
 • همه تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث به صورت کامل بر روی یک بیمه‌ نامه انتقال پیدا می‌کند.
 • اگر تغییر پلاک خودرو از طرف فروشنده انجام شود، تمام تخفیف‌های عدم خسارت بیمه ثالث حذف می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

تهیه بیمه نامه همیشه یکی از دغدغه‌های افرادی بوده و ترجیح می‌دهند که با توجه به مقایسه و استعلام از شرکت‌های بیمه‌ای برای خرید اقدام کنند. از این رو بیمه دات کام ( https://bimeh.com/ ) شرایطی را فراهم کرده که بدون محدودیت زمانی و مکانی تنها با چند کلیک بیمه شخص ثالث خود را خریداری کنید. این کارگزاری آنلاین بیمه، لیست بیمه نامه‌های قابل ارائه شرکت‌های بیمه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و به صورت مقایسه‌ای شرایط خرید بیمه نامه را برای بیمه‌گزار فراهم خواهد کرد. همچنین اگر نیاز است که انتقال بیمه شخص ثالث را از خودروی قبلی به خودروی فعلی خود انجام دهید می‌توانید از طریق وب سایت بیمه دات کام اقدام کنید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار