گوناگون

اوپک‌ پلاس به‌دنبال راهی برای جبران کاهش تولید نفت روسیه

اوپک‌ پلاس به‌دنبال راهی برای جبران کاهش تولید نفت روسیه

پارسینه: دو منبع وابسته به اوپک پلاس روز پنجشنبه اعلام کردند که این گروه درصدد جبران کاهش تولید نفت روسیه است، زیرا از تولید نفتی مسکو به دلیل تحریم‌های غرب به میزان تقریبا یک میلیون بشکه در روز کاسته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع اوپک پلاس گفت که مسکو ممکن است با سایر تولیدکنندگان برای جبران کاهش تولید خود توافق کند، اما احتمالا این مساله در نشست روز پنجشنبه روی نخواهد داد و به طور کامل هم نخواهد بود.

اوپک پلاس قرار است عصر پنجشنبه نشستی آنلاین برگزار کند و در سطحی گسترده انتظار می‌رود به رغم تنگنای بازار‌های جهانی، به تصمیم خود برای افزایش نسبتا کم تولید در ماه پایبند باشد.

طبق برآورد‌های مختلف، تحریم‌های اعمال شده غرب علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین ، احتمالا در تولید نفت روسیه تاثیرگذار است و کاهش ۲ تا ۳ میلیون بشکه نفت در روز از سوی دومین صادرکننده نفت جهان را به همراه دارد.

روسیه در ماه آوریل (فروردین) کمتر از هدف تعیین شده اوپک پلاس یعنی رقم ۱۰.۴۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد و میزان تولید نفتی اش تقریبا ۹.۳ میلیون بشکه در روز اعلام شد.

در همین حال، رویترز گزارش داد که بهای نفت در روز پنجشنبه کاهش یافت، با توجه به برخی گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه عربستان ممکن است تولید نفت را در پاسخ به درخواست آمریکا افزایش دهد.

نفت خام برنت روز پنجشنبه کاهش ۲.۰۷ دلار یا ۱.۸ درصدی داشت و به بشکه‌ای ۱۱۴.۲۲ دلار رسید، در حالی که روز گذشته ۶ دهم درصد افزایش یافته بود.

همچنین نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا پس از رشد ۵ دهم درصدی در روز چهارشنبه، در روز پنجشنبه ۲.۲۱ دلار یا ۱.۹ درصد کاهش داشت و به بشکه‌ای ۱۱۳.۰۵ دلار رسید.

«تسویوشی اونو» اقتصاددان برجسته موسسه تحقیقاتی NLI گفت در حالی که خروج تدریجی چین از قرنطینه سخت کرونایی به بهبود قیمت‌ها کمک کرده، گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه عربستان شاید تولید را افزایش دهد، بر بازار تاثیر گذاشته است.

پیشتر گزارش‌های منتشر شده حکایت از این مساله داشت که عربستان برای افزایش تولید نفت در صورت کاهش تولید نفت روسیه آمادگی دارد.

در این میان، انتظار می‌رود که اوپک پلاس سیاست تولید نفتی اش را بی تغییر نگه دارد.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار