گوناگون

جزییات معاملات ارزی در سامانه نیما

جزییات معاملات ارزی در سامانه نیما

پارسینه: یورو در بازار ثانویه امروز (دوشنبه، ۵ آذر) با افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته به ۹۴۰۲ تومان رسید.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران در روز جاری (دوشنبه، ۵ آذر) نیز مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در بازار ثانویه به ۲۷ میلیون یورو رسید و همچنین مجموع تأمین ارز بابت واردات امروز حدود ۲۶ میلیون یورو بوده است.

این در حالی است که مجموع معاملات در سامانه نیما از نیمه مرداد تا روز شنبه (۳ آذر) ۱۰ میلیارد و ۲۱۸ میلیون یورو رسیده بود و امروز بانک مرکزی رقم مجموع معاملات را اعلام نکرده، هرچند که به نظر می‌رسد، این رقم در حدود ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار باشد.

گزارش‌ها از بازار امروز حاکی از آن است که میزان ورود ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما و تامین ارز برای واردکنندگان از طریق این سامانه در روز جاری نسبت به روز شنبه (۳ آذر) که آخرین روز اعلامی وضعیت بازار ثانویه توسط بانک مرکزی بوده، کاهش داشته، اما به‌طور کلی مشاهده می‌شود که میزان معاملات در سامانه نیما با گذر زمان رو به افزایش است.

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی چند روز پیش با انتقاد از صادرکنندگانی که ارز خود را وارد سامانه نیما نمی‌کنند، گفته بود که از ابتدای سال حجم صادرات غیرنفتی ایران ۲۷ میلیارد دلار بوده و این در حالی است که تاکنون تنها کمتر از هفت میلیارد دلار وارد سامانه نیما شده است.

وی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان درخواست کرده بود که برای ورود ارز به چرخه اقتصاد، ارز حاصل از صادرات خود را وارد سامانه نیما کنند چراکه نرخ ارز بازار آزاد همیشه در این رقم نخواهد ماند.

بنا بر این گزارش، دولت با تغییر سیاست‌های ارزی خود از فروردین سال‌جاری تصمیم گرفت برنامه‌ای را اجرایی کند که بر اساس آن صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند ارز موردنیاز و صادرات خود را در بازار ثانویه معامله کنند.

با اجرای این سیاست‌ها، به تدریج میزان ورود ارز به این سامانه افزایش یافت. اما معافیت‌هایی برای برخی صادرکنندگان در نظر گرفته شده بود که باعث شد به اندازه انتظار ارز به این سامانه وارد نشود.

در همین راستا، از نیمه مرداد، دولت تصمیم گرفت تا با لغو معافیت‌ها، همه صادرکنندگان ارزی را وارد این سامانه کند تا علاوه‌بر تأمین ارز موردنیاز برای واردکنندگان، ورود ارز به این سامانه را نیز افزایش دهد.

با این‌حال هنوز، انتظار می‌رود که با توجه به میزان صادرات قطعی اعلام‌شده توسط گمرک، باز هم حجم ورود ارز به این سامانه افزایش پیدا کند؛ در واقع انتظار از این سامانه بیشتر از این ارقامی است که تاکنون وارد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار