گوناگون

هواپیمای جدید ایرباس به مهرآباد رسید

هواپیمای جدید ایرباس به مهرآباد رسید

پارسینه: امروز پس از گذشت ۳۸ سال اولین هواپیمای جدید ایرباس وارد ایران شد.

هواپیمای جدید ایرباس به مهرآباد رسید
Handout via /IRNA- AFP
تحریریه پارسینه: اولین هواپیمای ایرباس از ۱۰۰ فروند هواپیمای خریداری شده از شرکت اروپایی ایرباس راس ساعت ۱۴:۳۰ در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.این هواپیما، عصر روز چهارشنبه (دیروز) با برگزاری مراسمی در شهر تولوز فرانسه تحویل مقام های شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران( ایران ایر) شد.

این هواپیما از سری هواپیماهای ایرباس ۳۲۱ با علامت سبکی EP-IFA است که از هوایپماهای تایپ باریک پیکر و میان برد است و ظرفیت آن برای ظرفیت ۱۹۵ مسافر طراحی شده است.این هواپیما ۱۹۰ نفره نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده ایرباس است که پیش قرارداد آن اواخر پارسال با سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین شرکت های ایران ایر و ایرباس امضا و پس از مدتی، قرارداد خرید یکصد فروند هواپیما نهایی شد.

«فابیس برژیر » مدیرعامل ایرباس روز چهارشنبه (دیروز) در مراسم تحویل هواپیما ابراز امیدواری کرد با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.وی گفت: طبق قراردادی که با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز بتدریج به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل می شود.

برژیر اعلام کرد از یکصد فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند بازخرید از یک سفارش لغو شده یک شرکت هواپیمایی دیگر است.وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه داری آمریکا و قوانین بین المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شرکت تحویل می شود.
هواپیمای جدید ایرباس به مهرآباد رسید
Handout via AFP
به گفته مدیرعامل شرکت ایرباس، قرارداد این شرکت با ایران‌ایر یک هفتم کل سفارش‌هایی است که ایرباس در سال ۲۰۱۶ میلادی دریافت کرده است.جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد و افزایش بیش از۵۰ هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل فراهم می کند.

در این قراردادها افزون بر خرید هواپیما، موضوع های دیگری چون آموزش خلبانان و تعمیر و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی (ای.تی.ام-ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری برای ایران ایر منظور شده است.

خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک است و ایران ایران ۸۵ درصد منابع مالی آن را از فایناس خارجی و ۱۵ درصد آن را از منابع داخلی وتسهیلات صندوق توسعه ملی به وسیله بانک صنعت و معدن تامین می کند.
هواپیمای جدید ایرباس به مهرآباد رسید
Handout via IRNA- AFP
مشخصات فنی ایرباس ۳۲۱

ایرباس ۳۲۱ با ۵/۴۴ متر طول با طراحی نوین،نسبت به مدل قبلی خود کشیده تر است، ارتفاع آن ۸/۱۱ متر و وزن خالص آن ۱۰۵ هزار و ۵۰۰ پوند و وزن همراه با مسافر ۱۸۳ هزار پوند است.

رنج پروازی ایرباس ۳۲۱ را ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر است و این هواپیما با دو موتور قوی توربوفن، قابلیت حمل ۲۳۶ مسافر را دارد.

گفتنی است ایرباس ۳۲۱ در نوامبر ۱۹۸۹ ساخته شده و در ۱۹۹۳ اولین پرواز خود را انجام داده است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  بدو بریم عکس بگیریم باهاش تا تموم نشده !!!!!!11111

 • ناشناس

  همچین آش دهنسوزی هم نیست! توپولوف بهتره!!! سریعتر سقوط میکنه!!!

 • ali

  بازم بفرمایید برجام بده...

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  اندکی پول فرنگی ها به اصلاحطلبها داده بودند که این همه دوباره یک جا دادند به انها. برجام چیزی جز مصرف گرا کردن ایران ندارد

 • ناشناس

  هیچ جای نگرانی دیگر نیست . بیکاران و جوانان تحصیلکرده بیکار ؟؟ عاشقان صنعت و سر افرازی مملکت ؟؟!! همه دارند میایند .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار