گوناگون

آنهایی که در ۳ سال اخیر خانه خریدند، ضرر کرده اند؟

پارسینه: "اگر ظرف سه سال گذشته به قصد سرمایه گذاری خانه خریده اید قطعا ضرر کرده اید." البته این اظهارنظر پارسینه و یا کارشناسان نیست بلکه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی این را می‌گوید.

تحریریه پارسینه: "اگر ظرف سه سال گذشته به قصد سرمایه گذاری خانه خریده اید قطعا ضرر کرده اید." البته این اظهارنظر پارسینه و یا کارشناسان نیست بلکه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی این را می‌گوید. با این حال برخی کارشناسان همچنان خرید مسکن را بهترین روش سرمایه گذاری می‌دانند و تاکید دارند در حال حاضر بهترین زمان برای خرید مسکن است.

آنان طی سالهای رکود بارها تاکید کرده اند بهترین زمان خرید مسکن در مدت مذکور است، چراکه رکود بازار صاحبخانه ها را ناگزیر به کاهش قیمت کرده و واحدهای ارزان تری به نسبت قیمت مرسوم بازار می توان یافت اما در این بین در شرایطی که این روزها دوران پیش رونق را سپری می کنیم، حامد مظاهریان نظری دیگر دارد.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، بیشتر کارشناسان مسکن پیش بینی می کنند بازار مسکن در آستانه خروج از رکود است و ما به دنبال افزایش لجام ‌گسیخته قیمت مسکن همانند سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نیستیم تا عده ای همه دارایی های خود را به ملک و ساختمان تبدیل کنند.

وی تاکید کرد: هر کسی در سه سال گذشته با این دید مسکن خریده به طور قطع ضرر کرده است، لذا در طرح جامع مسکن ما به دنبال تبدیل مسکن به یک کالای مصرفی برای اقشار جامعه هستیم تا در افق ۱۴۰۴ مسکن به عنوان یک کالای مصرفی مطرح شود.
در این میان، برخی کارشناسان هم دو سال آینده را روزهای شکوفایی مسکن می‌نامند اما هنوز هستند کسانی که با استدلال آغاز انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، رکود مجدد را برای این بازار پیش بینی می‌کنند.

رکود انتخاباتی مسکن در راه است

می‌گویند زمان رکود خرید وفروش مسکن بهترین زمان برای خرید است. اگر اینطور باشد پس می توان اینگونه برآورد کرد که هنوز هم مسکن بهترین راه سرمایه گذاری است. رکود مسکن در سال ۹۶ را میتوان از اظهارات یکی از کارشناسان مسکن برداشت کرد.
به عقیده این کارشناس مسکن، اخیر در صنعت مسکن بحث پیش‌بینی رکود پیش از انتخابات را خواهیم داشت که این مساله به رکود فعلی اضافه خواهد شد.

وی افزود: موضوع مهمی که در حال حاضر از چشم کارشناسان دور مانده، این است که باید قدرت خرید و توان اقتصادی مردم اضافه شود، این در حالی است که موقعیت کشور نسبت به سه سال پیش از جهت میزان درآمد و سهمی که مردم برای خرید مسکن در نظر می گیرند، ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

سعید آگشته در ادامه افزود: علاوه بر کاهش رتبه ۲۰ درصدی خرید مسکن در جهان، در حوزه اجاره مسکن هم این کاهش را شاهد بودیم. واین موضوع بیانگر این مطلب است که سیاست اقتصادی نتوانسته است به وضعیت مردم کمک کند.

این کارشناس مسکن ضمن تاکید بر تغییر نکردن فعلی بخش رکود، بحث های مربوط به تورم، قدرت سرمایه گذاری، ارزش نرخ سرمایه و موضوعاتی از این دست در حوزه اقتصاد کلان را عامل شکل گیری ویترین رکود دانست ودر ادامه اظهار داشت:این موضوع خودش می تواند متاثر از جریانات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست کلان باشد و تمامی این موارد دست به دست هم داده است تا امروز، وضعیت به اینجا برسد.

این کارشناس مسکن و شهرسازی ضمن پیش‌بینی افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی خرید و فروش در آینده تصریح کرد: باتوجه به این درصد افزایش باز هم انتظار خروج از رکود در حوزه مسکن را نداریم، حتی اگر این موضوع همراه با یک رشد ۱۰ درصدی باشد.

آگشته در خصوص رابطه عرضه و تقاضای حوزه مسکن در این روزها بیان کرد: عرضه و تقاضا در دوره رکود مدل خودش را دارد و این موضوع با تقاضای واحدهای مسکونی کوچک با ارزش معاملاتی کم نمود پیدا می کند و طبیعتا با توجه به این شکل از تقاضا عرضه هم مطابق با تقاضا به صورت همان واحدهای مسکونی کوچک با ارزش معاملاتی کم خواهد بود.

وی در ادامه امسال را با توجه به جمیع جهات سال پر رونق تری در حوزه خرید و فروش مسکن نسبت به سال قبل دانست و در ادامه تاکید کرد که این رونق به معنی خروج از رکود و رونق بازار نیست.

سال ۹۶ سال رونق مسکن!

هرچند که برخی از کارشناسان نظری دیگر دارند و معتقدند سال ۹۶ سال رونق مسکن خواهد بود. یک کارشناس دیگر بخش مسکن می گوید سال آینده شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.
مصطفی قلی خسروی تغییر قیمت ها در بازار مسکن را روندی زمانبر دانست و گفت: از سه سال پیش تاکنون مسکن در رکود است اما در در حال حاضر مرحله پیش رونق بازار تجربه شده تا به مرحله نخست خروج از رکود برسیم.

وی افزود: رکود در بازار مسکن به این معناست که از بازده اقتصادی و فعالیت در این بخش کاسته شده است و تقاضایی برای افزایش تولید وجود ندارد. این کارشناس گفت: در سه سال گذشته رشد قیمت در بازار مسکن وجود نداشت و پیش بینی می کنم امسال نیز چنین اتفاقی نیفتد؛ با این همه، شاهد تحرک در معاملات مسکن خواهیم بود.

قلی خسروی تاکید کرد ثبات سیاسی، ثبات اقتصادی را در پی دارد و افزود: موافقت های اخیر و قراردادهایی که با کشورهای خارجی منعقد شده و می شود، در رونق بازار مسکن بی تاثیر نخواهد بود و حضور طرف های خارجی در ایران بر بهبود شرایط اقتصادی و رونق بخش مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

رییس پیشین اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: در اقتصاد ایران مسکن سه بار در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ با جهش قیمتی روبرو شد که به افزایش قیمت دلار و تاسیس بانک های خصوصی و پرداخت وام های بالا مربوط می شد. به گفته وی، باید قدرت خرید طبقه متوسط و پایین تر افزایش یابد و نظام بانکی کشور می تواند به این هدف کمک کند.

در این بین به نظر می رسد اظهارنظرهای مختلف از سوی مسئولان و کارشناسان بیش از آنکه به بازار مسکن کمک کند، باعث سردرگمی آنهایی شده که خرید مسکن را چه به لحاظ سرمایه گذاری و چه به لحاظ سکونت انتخاب می‌کنند، بنابراین در این شرایط این سئ وال ایجاد می‌شود که تاکید معاون وزیرراه و شهرسازی بر ضرر آنهایی که اقدام به خرید مسکن طی سه سال گذشته کرده اند، تا چه اندازه می‌تواند به رونق این بازار کمک کند؛ آنهم در شرایطی که به شدت عرضه نسبت به تقاضا در این بازار پیش گرفته است؟

ارسال نظر

 • ناشناس

  در طول تاریخ هیچ طرحی مثل طرح احمدی نژاد نیامده و نخواهد آمد و مفید هم بفایده نخواهد بود !!البته با کسب پوزش از جناب آخوندی !! یقین اشکالاتی داشته است !!بهتر بود جناب اخوندی در صدد رفع این اشکالات بود و بر میامد و موضوع را مزخرف نمیدید !!حالا هم حد اقل برای جوانانیکه ازدواج کرده و میکنند میشود در کنار همان پروژه ها و یا آنجاکه جناب وزیر میدانند شروع کند تا همچنان تشویق به ازدواج بشوند و هم کار ایجاد شود و هم فشار از روی مسکن برداشته شود !!!

 • ناشناس

  برای افراد معمولی که سر پناهی ندارند هر زمان که بتوانند اقدام به خرید مسکن کنند سود است. به قول معروف خونه، خونه! (خانه خون است)

 • ناشناس

  مشخصه که ضرر کردن. اگر پولشون رو از سه سال قبل در بانک گذاشته بودن الان حدود هفتاد تا هشتاد درصد به مبلغ پولشون اضافه شده بود.ولی مسکن در بهترین حالت اینه که قیمتش ثابت مونده.

 • علی

  دلالان مسکن حال حالا ها باید به انتظار انشاله بشینند.اولا دوره رشد جمعیت تمام شد .دوما جمعیت فعلی بتواند شکمش را سیر کند هنر کرده ،مصرف کننده پول خرید مسکن با قیمت فعلی را هم ندارد پس اوناییکه منتظر خون مردم را تو شیشه کنند کور خواندند.ممه را لولو برد

 • شاکر

  سرپناه داشتن خیلی مهم است امیدوارم همه دارای سرپناه شوند واز بی خونگی و مستاجری نجات پیدا کنند
  من مدتی را مستاجر بودم خیلی سخت بود .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار