گوناگون

مالیات‌ سرمایه ‌گذاری در یونان چقدر است؟

مالیات‌ سرمایه ‌گذاری در یونان چقدر است؟

پارسینه: مالیات‌ سرمایه ‌گذاری در یونان چقدر است؟ آیا باید مالیات زیادی برای سرمایه‌ گذاری در یونان پرداخت کنید؟

یکی از دغدغه‌های اصلی کسانی‌که برای دریافت اقامت، روش سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند، میزان مالیاتی است که باید به دولت پرداخت کنند. تصور بسیاری از افراد بر این پایه است که چون کشورهای اروپایی کیفیت بالایی برای زندگی دارند، در نتیجه سرمایه‌گذاران باید مالیات سنگینی هم پرداخت کنند. اما این موضوع با کشوری که برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید، رابطه مستقیم دارد. اگر تمایل به سرمایه‌گذاری در یونان دارید و اطلاع از نرخ مالیات برای شما موضوع مهمی است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قوانین پرداخت مالیات در یونان

افرادی که در یونان سرمایه‌گذاری کرده‌اند اما در این کشور اقامت ندارند، باید مالیات پرداخت کنند. میزان نرخ مالیات در یونان در سال‌های اخیر افزایش یافته است. اما این موضوع فقط مختص یونان نیست و بسیاری از کشورها باتوجه‌به تحولات و رکود اقتصادی در اروپا، افزایش نرخ مالیات را تجربه کرده‌اند. دولت یونان، در شش حوزه مختلف قوانینی برای پرداخت مالیات در نظر گرفته است که مهم‌ترین آن‌ها شامل مالیات بر درآمد شخصی، مالیات شرکت و مالیات بر فروش می‌شود. اگر به دنبال دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان هستید، اطلاع از این قوانین برایتان مفید است.

مالیات بر درآمد شخصی برای سرمایه گذاری در یونان

مهم‌ترین نوع مالیات در یونان، باتوجه‌به اینکه تاثیر مستقیمی بر زندگی افراد دارد، مالیات بر درآمد شخصی است. نرخ این نوع مالیات در یونان 45 درصد تعیین شده که در مقایسه با خیلی از کشورهای اروپایی بالاتر است. به دلیل بالا بودن نرخ مالیات بر درآمد، برای بسیاری از افراد جامعه دشوار است که این رقم را به دولت پرداخت کنند و در حال حاضر به دولت بدهکار هستند.

اگر اقامت یونان را دارید و به‌صورت رسمی در این کشور، مشغول به کار هستید، باید هر سال اظهارنامه مالیات بر درآمد را به نزدیک‌ترین دفتر مالیاتی به محل زندگی‌تان اعلام کنید. برای دریافت شماره مالیاتی در یونان، باید به اداره ی مالیات و بخش خدمات اقتصادی‌ (DOY) نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید. همچنین اگر در TAXINET (سیستم اظهار مالیاتی آنلاین یونان) ثبت نام کرده باشید، اظهارنامه مالیاتی را می‌توانید به صورت آنلاین برای مقامات ارسال کنید.

برای تهیه یک اظهارنامه مالیاتی به زبان یونانی احتمالا به کمک یک متخصص که با این روند آشنا است، نیاز خواهید داشت. برای انجام این کار می‌توانید از یک سازمان غیر دولتی (NGO) یونانی یا یک حسابدار حرفه‌ای کمک بگیرید.

در نهایت در نظر داشته باشید که در صورتی که در حال حاضر اقامت یونان را ندارید و تمایل به اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه‌گذاری ملکی را دارید، این مالیات مشمول شما نمی‌شود.

مالیات‌ سرمایه ‌گذاری در یونان چقدر است؟

مالیات بر شرکت در یونان برای مدیران

یک موضوع مهم برای کسانی‌که به‌دنبال دریافت اقامت در یونان از طریق ثبت شرکت هستند، نرخ مالیاتی است که باید به‌صورت سالانه به دولت یونان پرداخت کنند. مالیات در یونان به نسبت نرخ بالایی دارد. اما این عدد برای کسانی‌که کار سرمایه‌ گذاری در یونان را در قالب ثبت یک شرکت انجام داده‌اند، پایین‌تر است. شرکت‌های خارجی در یونان حدود 29 درصد مالیات پرداخت می‌کنند که به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی نرخ پایین‌تری دارد. همین موضوع باعث شده است که بسیاری از سرمایه گذاران یونان را برای ثبت شرکت انتخاب کنند. این موضوع برای کشور یونان هم بسیار مهم است، زیرا نرخ مالیات بر شرکت با سرمایه‌گذاری و ایجاد مشاغل جدید در یونان رابطه مستقیم دارد.

مالیات بر فروش برای صاحبان ملک در یونان

مالیات فروش به مبلغی که فرد هنگام خرید یا فروش یک کالا، به‌عنوان ارزش افزوده می‌پردازد، اشاره دارد. برای مثال، یک تولید‌کننده بعد از کسر همه هزینه‌ها و دریافت سود مشخص شده، درآمد باقی‌مانده را به عنوان مالیات بر فروش به دولت پرداخت می‌کند. در گذشته نرخ مالیات بر فروش 18 درصد بود؛ اما در سال‌های اخیر و باتوجه‌به رکود اقتصادی این رقم به 24 درصد افزایش پیدا کرده است. اقامت تمکن مالی اسپانیا نیز قوانین مالیاتی دارد که برای آشنایی با آن بهتر است با یک موسسه حقوقی معتبر و قانونی مشورت کنید.

میزان مالیات خرید ملک در یونان چقدر است؟

یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در یونان خرید ملک است. اگر تصمیم دارید که ملکی در یونان بخرید، علاوه‌بر مالیاتی که در ابتدا برای خرید ملک می‌پردازید، باید مبلغی هم تحت عنوان مالیات نقل و انتقال یا FMA پرداخت کنید. همچنین هر سال هزینه‌ای هم با عنوان عوارض شهرداری به حساب دولت واریز می‌شود. بعد از هزینه‌ای که برای خرید ملک می‌پردازید، بزرگ‌ترین هزینه برای خریداران خانه در یونان، مالیات نقل و انتقال است. نرخ مالیات نقل و انتقال در یونان 3.09% است.

یک نکته مثبت برای خرید ملک در یونان این است که بر خلاف پرتغال و اسپانیا که نرخ مالیات نقل و انتقالشان به‌صورت تصاعدی بالا می‌رود، این رقم در یونان نرخ ثابتی دارد.

مالیات‌ سرمایه ‌گذاری در یونان چقدر است؟

سایرس همراه شما برای انجام سرمایه گذاری مطمئن در یونان

در این مقاله به شرایط مالیات سرمایه گذاری در یونان و نرخ مالیات برای انواع روش‌های سرمایه گذاری اشاره کردیم. بعد از دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه‌ گذاری، چه در این کشور سکونت داشته باشید، چه خارج از یونان زندگی کنید، باید به صورت سالانه مالیات سود یا مالیات بر فروش را به دولت یونان پرداخت کنید. طبق قانون جدید دولت، قانون مالیات ۹٪ تا سال ۲۰۲۴ برداشته شده است. ولی باتوجه‌به اینکه نرخ مالیات برای هر روش متفاوت است و بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از روند پرداخت مالیات ندارند، می‌توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر از مشاوران سایرس، فرم درخواست مشاوره را در سایت cyruslaw.net تکمیل کنید یا با شماره 021-25741 تماس بگیرید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار