گوناگون

تحصیل در کانادا و شرایط آن، بهترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

تحصیل در کانادا و شرایط آن، بهترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

پارسینه: کانادا یکی از مقاصد تحصیلی پر طرفدار برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است.

کانادا یکی از مقاصد تحصیلی پر طرفدار برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان است. اما یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا اثبات وابستگی به کشور مبدا است. کانادا می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هدف اصلی دانشجو تحصیل است و قصد اقامت همیشگی در این کشور را ندارد. تعداد دانشگاه‌های معتبر کانادا کم نیست و می‌توانید دوره‌های آموزشی با کیفیت را در مقاطع مختلف تجربه کنید. در این صفحه این دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنیم و شرایط اصلی تحصیل کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. اما مهم‌ترین شرطی که برای همه دانشجویان از سراسر جهان وجود دارد اثبات این نکته است که قصد دارند بعد از اتمام تحصیلات به کشور مبدا باز گردند.

تحصیل در کانادا و شرایط آن، بهترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

سایر شرایط کلی که در مورد تمام مقاطع و رشته‌ها صدق می‌کند، عبارتند از:

 • تمکن مالی
 • نداشتن گپ تحصیلی ( مخصوصا برای تحصیل در دوره لیسانس)
 • نمونه کار ( برخی رشته‌ها و مقاطع)
 • نداشتن سو سابقه
 • معدل و نمرات قابل قبول
 • رزومه تحصیلی مناسب
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه

توجه داشته باشید که میزان تمکن مالی برای تحصیل کاملا متفاوت از شرایط سرمایه گذاری در کانادا است. تمکن مالی مورد نیاز تنها به اندازه‌ای مد نظر است که بتوانید در این کشور یک زندگی دانشجویی داشته و شهریه پرداخت کنید.

تفاوت شرایط تحصیل در کالج و دانشگاه‌های کانادا

کالج و دانشگاه در کانادا معنای یکسانی ندارد. کالج‌ها در این کشور شامل دانشکده‌های هنر، فن‌آوری و علوم هستند و مدارک تحصیلی تمام وقت یا نیمه وقت ارائه می‌دهند. آموزش در این مراکز به صورت عملی و حرفه‌ای انجام می‌شود تا دانشجویان جهت جذب در بازار کار تربیت شوند.

دیگر تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا کوتاه‌تر بودن مدت دوره تحصیلی در کالج‌ها است. یک دروره آموزشی یا فنی حرفه‌ای در کالج حداقل یکسال و حداکثر 4 سال طول می‌کشد. در برخی رشته‌های کاربردی، دانشجویان می‌توانند پس از اتمام کالج در دوره‌های کارشناسی و بالاتر هم تحصیل کنید.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا (یا همان مجوز تحصیل) سندی است که اداره مهاجرت و شهروندی جهت تحصیل اتباع خارجی صادر می‌کند. طبق این سند دانشجویان بین المللی می‌توانند در موسسات آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کنند. اکثر اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارند.

تحصیل در کانادا و شرایط آن، بهترین دانشگاه‌های کانادا کدامند؟

برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا، ابتدا باید نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور دریافت کنید. اگر شرایط سنی، معدل و زبان را داشته باشید، اخذ ویزای تحصیلی به مراتب بسیار راحت‌تر از اخذ برخی ویزاها مانند ویزای کار کانادا است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 1. به یکی از موسسات تحصیلی درخواست داده و نامه پذیرش بگیرید.
 2. بعد از اینکه نامه پذیرش خود را دریافت کردید، مدارک مورد نیاز برای اپلای ویزا را آماده می‌کنید. این برنامه به اسناد زیادی نیاز دارد که اهداف شما در کانادا و توانایی حمایت مالی از خود را ثابت کند.
 3. پس از بررسی تمام مدارک مورد نیاز و اطمینان از کامل بودن آن، درخواست خود را ارسال می‌کنید.
 4. اگر درخواست شما تایید شود، یک معرفی نامه دریافت می‌کنید. با این معرفی نامه می‌توانید وارد کانادا شوید و هنگام ورود به این کشور ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.
 5. اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی وارد کانادا شوید، برای حفظ وضعیت قانونی در کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:
 • در موسسه آموزشی تعیین شده ثبت نام کنید.
 • در طول دوره تحصیلی خود پیشرفت داشته باشید.
 • به شرایط مندرج در مجوز تحصیل خود احترام بگذارید.
 • اگر دیگر شرایط لازم را ندارید، تحصیل خود را متوقف کنید.
 • زمانی که اعتبار ویزای تحصیلی به پایان رسید، کانادا را ترک کنید.

بهترین دانشگاه‌های کانادا

QS World University Rankings ده دانشگاه برتر کانادا را در سال 2021 رتبه بندی کرده است. معیار انتخاب هر دانشگاه اعتبار آکادمیک، تحقیقات انجام شده و برخی موارد دیگر می‌باشد.

بر اساس این رتبه بندی 10 دانشگاه برتر کانادا به این شرح هستند:

رتبه بندی QS World University Ranking

نام دانشگاه

رتبه جهانی

رتبه در کانادا

دانشگاه تورنتو

25

1

دانشگاه مک گیل

31

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

45

3

دانشگاه مونترال

118

4

دانشگاه آلبرتا

119

5

دانشگاه مک مستر

144

6

دانشگاه واترلو

166

7

دانشگاه وسترن

203

8

دانشگاه کوئین

246

9

دانشگاه کلگری

246

10

شرایط هر کدام از این دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجویان بین المللی متفاوت است. اما در کل، برخی معیارها مانند رزومه تحصیلی قوی و مدرک زبان جزو معیارهای ثابت هستند. شما می‌توانید برای شروع پروسه اخذ مجوز تحصیل از مشاور آنلاین مهاجرت به کانادا که توسط شرکت مهاجرتی ای ویزا ارائه می‌شود، بهره‌مند شوید. پس از مشاوره آنلاین، در صورتی که از واجد شرایط بودن خود اطمینان پیدا کردید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفتر تهران مراجعه کنید.

جمع بندی

دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های معتبر در جهان هستند و در حال حاضر دانشجویان بین المللی بسیاری در این دانشگاه‌ها مشغول تحصیل می‌باشند. گرچه معیار پذیرش دانشجوی بین المللی در این دانشگاه‌ها متفاوت است اما برخی معیارهای ثابت نیز وجود دارد. یکی از مهم‌ترین معیارها این است که ثابت کنید پس از اتمام تحصیلات به کشور خود باز خواهید گشت. برای آگاهی هر چه بیشتر زمینه تحصیل در کانادا می‌توانید از مشاوره آنلاین مهاجرت به کانادا کمک بگیرید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار