گوناگون

نظام حاکمیت محلی باید جایگزین مدیریت شهری شود

نظام حاکمیت محلی باید جایگزین مدیریت شهری شود

پارسینه: عباس آخوندی، نامزد انتخابات شهردار تهران در جریان ارائه برنامه های خود برای تصدی این پست بر ضرورت قرارگیری نظام حاکمیت محلی به جای مدیریت شهری تاکید کرد .

عباس آخوندی آخرین نامزد انتخابات شهرداری تهران در جلسه صبح امروز یک شنبه 20 آبان ماه سال 97 بود که پشت تریبون شورای شهر تهران حاضر شد و برای کسب رای اعتماد اعضای شورای شهر تهران به ارائه برنامه های خود پرداخت.

وی با اشاره به نظریه حکمروایی شهری گفت: شهر سازمانی اجتماعی است که انسان ها سلول های آن را تشکیل می دهند به این معنی که آنها عضو سازمان اجتماعی هستند. نتیجه این دیدگاه پذیرش حقوق شهروندی اعم از سیاسی ، مدنی و اجتماعی است.

آخوندی گفت: اگر بپذیریم که شهر سازمانی اجتماعی است نیاز به نظام حکمروایی شهری داریم که دارای استقلال نسبی بوده و هویت آن با شهر تعریف شود.

وی تاکید کرد: من همواره اعتقاد دارم که نظام ایران نیاز به یک نظام حکمروایی شهری دارد و دلیل کیفیت نازل زندگی شهری در ایران به رسمیت شناخته نشدن چنین نظامی است.

کاندیدای شهرداری تهران با بیان اینکه امروز ما تنها یک نظام حکمروایی ملی در کشور داشته و تنها یک دولت مرکزی داریم گفت: هیچ دولت محلی را نپذیرفته ایم در حالی که در دنیا کشورها به صورت دو سطحی ملی و محلی و گاها سه سطحی ملی، ایالتی و محلی اداره می شوند.

آخوندی اظهار داشت: در ایران خیلی از عدم تمرکز گفته می شود به این معنی که دولت متمرکز به صورت متمرکز تصمیم به عدم تمرکز می گیرد که در این حالت این حرف تعارفی بیشتر نیست و ما هیچ گاه از تمرکز نمی توانیم عبور کنیم و اگر بخواهیم چنین اتفاقی رخ دهد باید از هویت شهری را بپذیریم.

وی با تاکید بر اینکه نظام حکمروایی محلی اقتضاعاتی را دارد که همزمان با پذیرش این نظام ناچار به پذیرش آنها هستیم تصریح کرد: فرهنگ محلی موضوعی است که باید در این قالب پذیرفته شود و از طرفی دیگر باید منافع جمعی شهری را داشته باشیم و این منافع همراستا با منافع ملی باشد. قطعا منافع شهرهای تهران و کاشان و اصفهان با هم متفاوت است و در عین حال باید در راستای منافع ملی باشد.

کاندیدای پست شهرداری تهران در ادامه ارائه برنامه اش اظهار داشت: ایجاد رقابت شهری موتور محرکه توسعه شهرها است و این در حالی ات که ما هنوز منافع شهری را به رسمیت نشناخته ایم. برای ایجاد رقابت شهری باید مزایای شهری تعریف شوند که بر همین اساس کالای عمومی شهری تولید شود و تولید آن نیاز به یک تولید کننده دارد؛ اگر دولت مرکزی باشد در نتیجه تنها یک کالا تولید می شود بنابر این نیاز به حاکمیت محلی داریم که اعتبار قانونی و ظرفیت های لازم را داشته باشد.

آخوندی افزود: منفعت عمومی شهر البته هزینه های مادی و اجتماعی را به همراه دارد در نتیجه خلق منبع مستقل برای شهر بسیار مهم است که تاکنون در شهر تهران توجه کمی به آن شده است.

وی با بیان اینکه برای پذیرش حکمروایی محلی باید حداقلی از استقلال را بپذیریم ادامه داد: در صورت نپذیرفتن استقلال حاکمیت محلی به مدیریت شهریتنزل می یابد که تنها نقش کارگزاری برای دولت را ایفا می کند و وضعیت امروز نشان از همین موضوع دارد.

عباس آخوندی با تاکید بر اینکه هیچ گاه حاکمیت محلی در جنگ و ستیز با حاکمیت ملی نیست گفت: متاسفانه چنین جا افتاده است که دولت محلی در تقابل با دولت ملی است و این در حالی است که دولت محلی در راستای اهداف دولت ملی عمل می کند یعنی اینکه دولت محلی یکه تازی نداشته و باید پاسخگویی دو سویه به شهروندان و دولت ملی داشته باشد.

وی تاکید کرد: اولین رویکرد من در شهرداری تهران که می تواند الگویی برای کشور و محرکی برای توسعه شهرها باشد ارتقا نظام شهرداری تهران به نظام حکومت محلی است که با ایجاد قدرت رقابت موجب افزایش رفاه شهروندان می شود.

آخوندی با تاکید بر پرهیز شهرداری از ورود شهر به مباحث سیاسی گفت: ما باید با نگاهی اجتماعی به موضوعات شهر بنگریم چراکه کار شهرداری خلق کالای اجتماعی برای نفع عمومی است.

وی ادامه داد: شهر تهران امروز با دو چالش زیست پذیری و حرکت پذیری در شهرتهران مواجه است که خوب است از شهرداران این موضوعات مطالبه شود.

وی اظهار داشت: برای حل این چالش ها نیاز به بازآفرینی شهری وجود دارد. این بازآفرینی نه به مفهوم ایجاد چند پروژه بزرگ مقیاس که بازآفرینی در کل شهر است. از این روی شهرداری باید تبدیل به ستاد بازآفرینی شهر تهران شده و به همین نحو مناطق و محلات تبدیل به ستاد های بازآفرینی در حوزه های عملیاتی خود بشوند.

آخوندی ادامه داد: بر همین مبنا باید برای هر محله برنامه جامع اقدام مشترک با استفاده از امکانات شهرداری تهران و سایر نهادهای خدمات رسان در محله تعریف شود.

وی افزود در حوزه حمل و نقل عمومی نیز شهرسازی باید متکی به حمل و نقل عمومی بوده و یکپارچگی سیستم حمل و نقل عمومی عملیاتی شود. یکپارچگی در حمل و نقل درون شهری و برون شهری نیز ضرورت دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کاندیدای شهرداری تهران ادامه داد: روزانه 500 هزار خودرو از حومه به شهرتهران وارد و از آن خارج می شوند بنابراین نمیتوان حومه را از شهر تهران جدا دانست از این روی باید نظام جامع حمل و نقل یکپارچه شهر تهران مورد تاکید قرار گیرد.

وی در ادامه به بیان مباحثی در خصوص ایجاد شهر سبز و پاک و شهر هوشمند اشاره کرد.

وی در ادامه به موضوع ایجاد شبکه شهری حوزه تمدنی ایران اشاره کرد و گفت: اگر بتوان چنین شبکه ای را بین شهرهای تهران لاهور سمرقند بخارا و سایر شهرها که در این حوزه تمدنی قرار گرفته اند ایجاد کرد می تواند ضمن توسعه امنیت به عنوان عمده ترین منبع برای ساکنین شهرها باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار