گوناگون

پوتین فرمان آتش بس صادر کرد

پوتین فرمان آتش بس صادر کرد

پارسینه: ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه به درخواست اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه، در روزهای ششم و هفتم ژانویه در تمامی جبهه‌های عملیات نظامی روسیه در اوکراین، «آتش‌بس» اعلام کرد.

به گزارش پارسینه به نقل از اسپوتنیک، در پی درخواست «کایریل» اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه از طرفین جنگ اوکراین برای اعلام «آتش‌بس کریسمس»، ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در شب قبل و روز کریسمس در تمامی مرزبندی‌ها در عملیات نظامی روسیه در اوکراین فرمان آتش بس صادر کرد.

در فرمان پوتین که کاخ کرملین آن را منتشر کرده، آمده است: به‌دنبال درخواست والامقام پاتریارک کایریل، به وزیر دفاع فدراسیون روسیه دستور می‌دهم تا در تمامی خطوط جبهه بین طرفین (جنگ) در اوکراین، از ساعت ۱۲ نیمه ششم تا ساعت ۲۴ هفتم ژانویه سال جاری، آتش‌بس اعلام کند.

در ادامه این فرمانمی‌خوانیم: با توجه به اینکه شمار زیادی از شهروندان پیرو مذهب ارتدوکس، در مناطق درگیری زندگی می‌کنند، از طرف اوکراینی می‌خواهیم که آتش‌بس اعلام کند و به آنها این فرصت را می‌دهیم که آداب و رسوم شب قبل از کریسمس و روز ولادت مسیح را به جای آورند.

بسیاری از مسیحیان ارتدوکس از جمله ارتدوکس‌های کلیساهای روسیه و اوکراین، مطابق با تقویم «ژولین» (تقویم رومی)، هفتم ژانویه کریسمس را جشن می‌گیرند. این تقویم با تقویم میلادی ۱۳ روز اختلاف دارد.

مقامات اوکراینی درخواست آتش‌بس پاتریارک «کایریل» را رد و میخائیل پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین کلیسای ارتدوکس روسیه را به نقش‌آفرینی به عنوان «مروج و مبلغ جنگ» و «فراخوان دادن برای نسل‌کشی اوکراینی‌ها» متهم کرده‌اند. پودولیاک درخواست کایریل «دامی رِندانه و بخشی از پروپاگاندا» خواند و مدعی شد که کلیسای ارتدوکس روسیه «نماینده ارتدوکس‌های جهان» نیست.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار