گوناگون

ربیعی: سخت گیری‌های ستاد کرونا، برای حفظ جان شهروندان است

ربیعی: سخت گیری‌های ستاد کرونا، برای حفظ جان شهروندان است

پارسینه: سخنگوی دولت گفت: در ستاد کرونا به ناچار تصمیمات سخت تری اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم در نظر گرفته شده برای حفظ جان شهروندان بوده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت در جلسه هفتگی با خبرنگاران با تسلیت رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) اظهار کرد: اسلام دین رحمت و حضرت رسول (ص) نماد عطوفت و رحمانیت است. پیامبر اسلام با جمله نورانی "انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق" فلسفه بعثت را اخلاق و تزکیه فرد و جامعه معرفی کردند. امروز بیش از هر زمانی در دوران دشواری‌ها و سختی‌ها به الگوی اخلاقی بزرگان دین که همانا اتکا به خداوند، صبر و حسن سلوک در میان هم است نیازمندیم. ملت ایران با عشق به ائمه اطهار زیسته اند و در شرایط مختلف در فراز‌ها و سختی با الگوگیری از مشی و آموزه‌های آنان از گذار سخت تاریخی گذشته اند.

وی ادامه داد: در مورد کرونا، در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده‌ای به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسانهاست. اساسا جریمه هدف نیست، جریمه یک ابزار است، هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می‌طلبد.

سخنگوی دولت گفت: ستاد ملی بدنبال این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها آنچنان باید نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجار تبدیل شود. در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، نانوایی‌ها و رستوران‌ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند.

ربیعی ادامه داد: متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است. در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.

وی بیان کرد: همچنین در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها می‌باشد. در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روز‌های گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

سخنگوی دولت درباره اهم مصوبات دولت گفت: برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاست‌های دولت است و بر همین منظور هم ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خرید‌های تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد

بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد

وی خاطرنشان کرد: با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه‌های زهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان باری زهی کشی دشت کمیشان برای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه اختصاص یافت. ما در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد. قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرز‌ها و افزایش درآمد فعالیت‌های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد.

ربیعی تاکید کرد: ما کماکان در تمام مرز‌ها به دنبال صلح و افزایش تجارت می‌باشیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولیدگران و عرضه کنندگان خدمات خواهد داشت.
همچنین در روز‌های اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحد‌های صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه‌ای را به وجود آورده است. بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و دخایر مناسبی هم داریم.

ربیعی بیان کرد: در هفته گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش بس انسانی به توافق رسیدند. البته در این میان شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه‌ای اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری اذربایجان، ضمناً ستاره‌ای است در کهکشان ادب و فرنگ جهانی و ادبیات فارسی.

وی تصریح کرد: همانطور که بار‌ها گفته ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها گردد، حمایت می‌کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیری‌ها و در جریان گفتگو‌های رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشور‌های منطقه و همچنین موضعگ یری‌های سایر مسئولین رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجیگری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ایران یکی از کنشگران معدودی است با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. بر این اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم، دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم. ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می‌خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفتگو‌های جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.

وی افزود: لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالیکه منطقه و مردمان کشور‌های ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

ربیعی یادآور شد: روز جهانی دختر هم بهانه‌ای است تا هر سال دو تبریک به دختران ایران زمین داشته باشم. روز تولد حضرت معصومه (س) و روز جهانی دختر. بی تردید ما نیازمند سیاستگذاری مداوم معطوف به زن در سال‌های متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آن‌ها در فرآیند توسعه کشور باید آن‌ها را برطرف کرد.

سخنگوی دولت گفت: در این هفته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهر‌های میهن را به "دوشنبه"، " سلیمانیه" و "کابل" و "باکو" پیوست داد. مرغ باغ "ربنا" در مراودات پر برکتی که با چهره‌های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.

ربیعی همچنین گفت: در آستانه روز جهانی عصای سفید هستیم و با پاس قدردانی به این دسته از هموطنان و به دلیل لزوم احترام جامعه به گروه‌های توان یاب، سالمندان و کودکان امروز از دوست دیرین و همکار رسانه‌ای عزیز جناب آقای معینی، مدیرمسئول ایران سپید که در تدوین لایحه جامع معلولان نقش آفرینی کردند، دعوت می‌کنم دقایقی مهمترین مسائل در حوزه خود را بیان کنند.

در تولید واکسن کرونا به مراحل خوبی رسیدیم

ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره خرید یا همکاری تولید واکسن با چین گفت: تلاش برای تولید واکسن کرونا در داخل کشور با چند شرکت مهم به موازات هم جلو می‌رود. شرکت‌های دانش بنیان ما ظرفیت بین المللی خوبی داشتند. به مراحل خوبی هم رسیدند. به اندازه‌ای که پیشرفت می‌کنیم اطلاعات را در اختیار سازمان جهانی قرار می‌دهیم. از اینکه از بازار جهانی خرید کنیم هم در نظر داریم. به دوستان چینی آمادگی مان برای مشارکت را اعلام کردیم. ما در واکسن مشارکت خوبی داشته و پیش پرداخت را پرداخت کردیم. تولید واکسن به هر مرحله‌ای برسد کشور‌های مشارکت کننده در الویت خواهند بود؛ ایران ضمن مشارکت فعال در سطح بین الملل تولید داخلی را هم با دقت پیگیری کرده است. هنوز هم در سطح جهانی چیزی که سازمان جهانی بهداشت تاکید کند نرسیده است. همان طور که در واکسن انفولانزا خوب عمل کردیم در کرونا هم همین کار را خواهیم کرد و از سلامت شهروندان عدول نخواهیم کرد.

وی گفت: بخشنامه‌ای را سازمان اداری استخدامی اعلام کرده است که در صورتی که زیرساخت دورکاری را داشته باشند می‌تواند دورکاری را اعمال کرد. اولویت با کسانی است که بیماری زمینه‌ای یا فرزند خردسال دارند. دورکاری با بیکاری یکسان نیست. جریان خدمت به مردم نباید با مشکل رو به رو شود.

پول جریمه ماسک به وزارت بهداشت واریز می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ضمانت اجرای جریمه‌های عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: باز تاکید می‌کنم هدف جریمه نبوده، پولش هم به حساب وزارت بهداشت واریز می‌شود. هر پولی که باشد برای مبارزه با کرونا استفاده می‌شود. برای ارائه کنندگان خدمات، خدمت گیرندگان و کارمندان دولت و عده‌ای که علاقه‌ای به حفظ سلامت اجتماعی نداشتند به طور مشخص تدابیری اندیشیدیم.

وی افزود: در صنوف جرائم کاملا مشخص و قابل اجرا است. در ادارات، سه قوه و نهاد‌های عمومی و هر سازمانی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند، حراست‌ها را فعال کردیم و به کمیته‌های اداری ارجاع می‌شوند و تا انفصال از خدمت هم ممکن است پیش بروند. در ارتباط با صاحبان مشاغل عمومی اگر خودشان رعایت نکنند هم کاملا مشخص و قابل اجرا است. افرادی که مبتلا هستند از طریق ازمایشگاه‌ها کنترل می‌شوند و اگر رعایت نکنند جریمه دارند. در سطح شهر خیلی محترمانه و با شیوه‌های پیش بینی شده از آن‌ها جریمه اخذ می‌شود. باید این امر را به هنجار تبدیل کنیم، باید منکر باشد. ما چشم اندازی نداریم که این بیماری کی از بین می‌رود، جامعه خودش باید حساس باشد. بنای دولت مچ‌گیری از جامعه نبوده است؛ شما هم قرار نیست از دولت مچ گیری کنید. چیزی که مربوط به جان و سلامت است در همه کشور‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. ما باید مراعات کنیم. رفت و آمد‌های خانوادگی بیش‌تر شد و سالمندان را مبتلا کردند و الان بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان امروز سالمندان هستند.

ربیعی گفت: هر تصمیمی که در باره صلح قرهباغ باشد باید با مشارکت کشور‌های درگیر باشد. باز شدن پای تروریست به منطقه به ضرر همه کشور‌ها است، ما به شدت موضع داریم در این زمینه. در جریان عمل برنامه خود را گام به گام مطرح می‌کنیم با طرفین، وقتی به نظر مساعد نسبی رسیدیم اعلام می‌کنیم.

دارو‌های مورد نیاز کشور را در داخل می‌کنیم

ربیعی در پاسخ پرسش ایسنا مبنی بر تصمیات دولت برای پیشگیری از آسیب‌های تحریم‌های اخیر آمریکا بر حوزه دارو و اقلام بهداشتی گفت: الان ۹۷/. دارو‌های مورد نیاز کشور را خودمان تولید می‌کنیم. زمانی که در وزارت رفاه بودم این آمار کمتر بود، اما الان فقط ۳/. داروی واردی داریم که یا تولیدش مقرون به صرفه نیست یا همکاران ما روی کسب دانش آن کار می‌کنند. ۳.۷ میلیارد دلار در سال‌های ۹۶-۹۶ ارز برای دارو مصرف کردیم. در سال ۹۸ به سه میلیارد دلار و امروز به دو و نیم میلیارد دلار کاهشش دادیم و در عوض توان داخلی خود را افزایش دادیم. الان برخی دارو‌های ایرانی حتی آثار منفی کمتری نسبت به نمونه خارجی اش دارد، تا قبل از این تحریم‌ها زمینه صادراتی برخی دارو‌ها را هم داشتیم. این استراتژی اصلی ما است. وی ادامه داد: امسال از ارز ۴۲۰۰ تومانی ۱ میلیارد و پانصد میلیون تومان به این حوزه تخصیص دادیم و خواهیم داد. در روز‌های آینده ۱۰ هزار میلیارد دلار هم در بخش تجهیزات پزشکی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: ما با بلایای طبیعی مثل سیل نیز روبه‌رو شدیم و بر استفاده از منابع بر ما فشار وارد شد.

وی گفت: از این سوال استفاده می‌کنم و به عملیات روانی رسانه‌های ایرانی علیه ایران اشاره می‌کنم. یک عملیات روانی نیز اخیرا توسط سخنگوی وزارت خارجه امریکا صورت گرفت. ایرانی‌هایی در این عملیات روانی حضور دارند که ارز بالا می‌رود یا آمار کشته شدگان کرونا افرایش پیدا می‌کند خوشحال می‌شوند. طوری رفتار می‌کنند که انگار ایران تحریم دارویی نیست. ما نمی‌خواهیم به ایران کمک کنید اگر راست می‌گوید بگذارید پول خودمان را دارو و غذا کنیم و وارد کشور کنیم. اگر راست می‌گوید مانع بانکی ایجاد نکنید.

چشم اندازی برای از بین رفتن کرونا در آینده نداریم

سخنگوی دولت همچنین درباره علت عدم تعطیلی کشور در موج سوم کرونا گفت: جریمه فی نفسه به دنبال نشان دادن ناهنجاری با انگشت است و قصد ما از جریمه بازدارندگی است. ما بیشتر دلمان همراهی و همکاری جامعه و نظارت همگانی را می‌طلبند و این جرایم در بخش‌های غیر فردی به اندازه کافی اثرگذاری دارد.

وی افزود: ما چشم اندازی برای از بین رفتن کرونا در آینده نداریم و تعطیلی را راه حل مناسبی نمی‌دانیم و بنا براین تعطیلی راه حل مناسبی نیست و به جای تعطیلی باید به دنبال زندگی براساس پروتکل‌ها باشیم. البته در استان‌ها به استانداران اختیار دادیم هر صنف و شغلی را که تشخیص می‌دهند بتوانند تعطیل کنند و صنوف پرخطر نیز تشخیص داده شدند و در تهران نیز این شناسایی صورت گرفته است.

ربیعی در مورد قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: حقوق‌ها را آخر ماه پرداخت می‌کنند. این قانون اعمال شده و در فیش‌هایشان هست. قرار بود آقای شریعتمداری در صدا و سیما برای مردم در این باره صحبت کنند. چون پله کانی است ممکن است به بالاتری انقدری که به پایین تری اضافه شده، اضافه نشود.

وی درباره وضعیت تخلفات اداری و نحوه رسیدگی به آن‌ها نیز تصریح کرد: بر اساس مصوبه دولت در سال ۱۳۸۷ تخلفات مدیران به هیئت تخلفات ریاست جمهوری می‌رسد. ترکیبش قانونی است و یک نماینده قوه قضاییه هم باید باشد که الان یک سال است باید معرفی می‌شد. ۹۹/. این مدیران تا سال ۹۲ تبرئه شدند. از ۹۲ تا الان هم ۶۲/. برائت گرفتند ۱۹/. قابل برسی نبوده است. ۱۲/. هم محکومیت گرفتند؛ و چند تا انفصال خدمت هم در این موارد داشته است. فساد آمیز‌ها هم به دادگاه ارائه می‌شود و این‌ها تخلفات اداری ساده‌ای است که در هر اداره‌ای ممکن است پیش بیاید. سرنوشت قالب آن‌ها درج در پرونده بوده است.

هنوز از اروپا گله داریم

سخنگوی دولت در ادامه درباره مواضع اروپا نسبت به ایران اظهار کرد: اروپا در موضوع قطع‌نامه‌ها موضع اصولی گرفته و امیدواریم ادامه دهند. اما نسبت به ایستادگی مقابل امریکا و حفظ برجام هنوز گله داریم، نباید مجری دستورات امریکا باشند. البته مجدد عرض می‌کنم در مباحث اخیر استقلال خوبی از خود نشان دادند. امریکا به دروغ می‌گوید ایران تحریم نیست، اجازه انتقال پول بدهند. کمبود دارو، دیر وارد شدن دارو بر سلامت ایرانیان اثر می‌گذارد، با تمام تلاشی که می‌کنیم خلل ایجاد کرده در وارد کردن تجهیزات پزشکی. در وارد کردن غذا و نهاده‌هایی مثل گوشت و مرغ اشکال ایجاد می‌کنند؛ از نظر دادگاه‌های بین المللی امریکا در این حوزه محکوم شده است.

نامه رییس مجلس هنوز به دفتر رییس جمهور نرسیده است

وی در ادامه درباره نامه قالیباف به روحانی برای اصلاح ساختار بودجه گفت: من امروز ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه از دفتر رئیس جمهور پیگیری کردم که نامه‌ای از رئیس مجلس برای اصلاح ساختار بودجه به رئیس جمهور نرسیده است. سنت بدی ایجاد شده است که قبل از رسیدن چنین نامه‌هایی موضوع رسانه‌ای می‌شود. قطعا با حسن نیست است، اما بیان چنین موضوعی وقتی نامه نرسیده و پاسخش را نگرفتند درست نیست. سازمان برنامه و بودجه از دوسال پیش اصلاح ساختار بودجه را در ده محور چه منابع چه مصارف مطرح کرده است. امروز هم در فرایند تدوین بودجه ۱۴۰۰ موارد مهمی مثل اجرای بودجه عملیاتی و کاهش بودجه نفتی پیش بینی شده است.

ربیعی همچنین در مورد افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو و برنامه‌های دولت گفت: بخشی از قیمت خودرو ناشی از تصمیم مردم برای حفظ سرمایه است. مگر نه خیلی از تولید عقب نیستیم. بخشی هم ناشی از قسمت ارز است. از این فرصت استفاده کنم بگویم آقای دکتر همتی سفرشان بسیار مثبت بوده و با تفاهم‌هایی که صورت دادن امیدواریم منابع خودمان را در کشور‌های دیگر به دست آوریم و در روز‌های آینده فشار‌ها کم‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: با ابزار‌های مالیاتی و سایر ابزار‌ها فاصله‌ها را برای سودجویی از طریق خرید و فروش ماشین را کاهش می‌دهیم. افزایش ورود خودرو به بازار را در ماه‌های آتی خواهیم داشت. برنامه ریزی جناب آقای رزم حسینی صورت داده اند برای تولید و عرضه ۱۲۵۰ هزار خودرو تا سال ۱۴۰۰. ایمیدرو اقداماتی را صورت خواهد داد که به بازار فشار نیاید. بحث واقعی سازی قیمت هم دنبال شده است. حتی دلار هم قیمت واقعی‌اش هم این نیست. در بازار عرضه می‌شود، خریدار ندارد و باز قیمتش بالا می‌رود. عده‌ای انتظار برای افزایش قیمت انجام می‌دهند. بالاخره جنگ اقتصادی است.

ربیعی گفت: متاسفانه گویی این روز‌ها قرار است زمین به زمان دوخته شود و هر اقدامی را با تفسیری خاص به جامعه القا کنند! آن هم به بدترین شکل و به شیوه‌ای ناامید کننده.

وی درباره در ادامه به موصوع احداث دانشکده فن آوری‌های نوین پرداخت و تصریح کرد: در مورد خاص دانشگاه شهید بهشتی طرح احداث دانشکده فناوری‌های نوین پس از طی مراحل قانونی و تهیه گزارشات توجیهی فنی و اقتصادی اولین بار در سال ۹۱ پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس به دانشگاه ابلاغ گردید و تاکنون همه ساله در قوانین بودجه سنواتی دارای اعتبار مصوب بوده و آخرین شماره طبقه بندی مربوط به قانون بودجه سال ۹۹کل کشور بوده است. با توجه به اعتبار اندک طرح مذکور طی سال‌های گذشته و عدم امکان احداث فضای جدید، فضای دانشکده فناوری‌های نوین در بخش‌های بیمارستانی دانشگاه شهید بهشتی جانمایی شد.

سخنگوی دولت گفت: قبلا مجموعه‌ای از فعالیت‌های دانشکده در بیمارستان طالقانی صورت می‌گرفت. بنابر اظهار دکتر زالی از مدت‌ها تصمیم بر این بوده که این فضا برای نیاز کرونا باید اختصاص یابد و بخش اداری را به بخش درمان تبدیل شود. این فضا هم هفته پیش سقف آن فرو ریخته و چند پرسنل دارای جراحت شده و برخی دستگاه‌ها آسیب دیده است نو ساختن آنجا یک اضطرار است. در سال ۹۹ در تاریخ ۹۹/۲/۲۰ آقای زالی رییس دانشگاه با رییس جمهور مکاتبه کرده است و درتیر ماه نیز وزیر بهداشت این درخواست را تکرار کرده است تا نهایتا رییس جمهور دستور پرداخت را داده اند.

وی گفت:: ضمنا در سال گذشته موارد مختلفی را می‌توان ذکر کرد که به دانشگاه‌های کشور این اعتبار تخصیص یافته است. آیا در این دانشگاه‌ها هم قرار بوده پسر یا دختر کسی برود. اعتبار آن غیر از اعتبار صندوق توسعه ملی بوده است و در این ساختمان مرکز افکارسنجی، کالج بین الملل، مرکز تحقیقات نانو و دانشکده فناوری مستقر شده است.

سخنگوی دولنت افزود: در مورد دختر رییس جمهور هم قبلا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داده اند. ایشان طرح نیروی انسانی را براساس تعهدات خود می‌گذراند و اگر بخواهند به هیات علمی تبدیل وضعیت شوند باید مثل همگان در فراخوان شرکت کنند و این فراخوان در منظر دید همگان خواهد بود. این لیست نشان می‌دهد که به این همه دانشگاه بودجه اختصاص یافته است و دانشگاه‌هایی هم هستند که بیشتر از این رقم گرفته اند. نباید براساس حدس و گمان و از یک منظر سیاسی مطلبی تحلیلی را بیان کرد، راه شفاف سازی از بیان مطالب کدر نمی‌گذرد.

وی همچنین درباره حجم خسارات وارده از سوی بیماری کرونا گفت: عده‌ای حتی تمایلی برای به کار بردن جنگ اقتصادی ندارند. با این کار به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می‌کنیم. همزمان با افزایش مقاومت باید چهره کریه تحریم‌ها نیز به مردم نشان داده شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار