گوناگون

سن امید به زندگی در ایران اعلام شد

سن امید به زندگی در ایران اعلام شد

وزیر بهداشت با بیان اینکه پیشرفت‌هایی که در حوزه سلامت حاصل شد، شعار و ادعا نیست، گفت: در ابتدای انقلاب، شاخص امید به زندگی ۵۶ سال بود و اکنون به ۷۶ سال رسیده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی در نشست هم‌اندیشی و تقدیر از پژوهشگران برتر حوزه پژوهش کشور و رونمایی از چهار  داروی جدید با فناوری پیشرفته، با اشاره به دستاوردهای شاخص حوزه سلامت در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیشرفت‌هایی که در حوزه سلامت حاصل شد، شعار و ادعا نیست، بلکه همگی واقعیت داشته و مستند است؛ برای مثال، در ابتدای انقلاب، شاخص امید به زندگی 56 سال بود و اکنون به 76 سال رسیده است.

ارتقای شاخص‌های بهداشتی در کشور

وی افزود: مرگ و میر نوزادان از 32 در هزار به 8 در هزار تولد، مرگ و میر مادران باردار از 255 در 100 هزار  به 25 در 100 هزار تولد زنده و مرگ و میر کودکان از 25 در هزار به 14 در هزار تولد زنده رسیده است.

عین‌اللهی با بیان اینکه کنترل و پیشگیری از  بیماری‌های واگیر از جمله بیماری کرونا در کشورمان موفقیت‌آمیز بوده است، ادامه داد: شبکه‌های بهداشتی در کشورمان توسعه پیدا کرده است و اکنون 18 هزار خانه بهداشت و مرکز بهداشتی در کشور داریم.

وزیر بهداشت، افزایش دسترسی مردم به خدمات پیشرفته سلامت در اقصی نقاط کشور و توسعه کمّی و کیفی نظام آموزش و پژوهش  در راستای پاسخگویی به نیاز جامعه را از جمله دستاوردهای حوزه سلامت برشمرد و گفت: هدف اصلی ما ایجاد نظام پیشرفته سلامت در نظام تمدن نوین اسلامی است.

وی با اشاره به برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت، عنوان کرد: از ارکان این برنامه تاکید بر رشد پژوهش‌ها است.

عین‌اللهی با اشاره به رشد پژوهش‌‌های پزشکی در 2 سال اخیر ادامه داد: در این مدت 16 هزار تخت بیمارستانی به مراکز بهداشتی افزوده شد، همچنین ایجاد 2 هزار مرکز بهداشتی، نصب 280 دستگاه پیشرفته پزشکی در اقصی نقاط کشور، پیشرفت بیش از 90 درصدی پرونده الکترونیک سلامت، بیمه همگانی سلامت، طرح سلامت خانواده و برنامه‌ها و طرح‌های مرتبط با جوانی جمعیت نیز پیگیری و اجرا شده است.

وی با بیان اینکه مشارکت خیّرین سلامت نیز با رشد 75 درصدی همراه بوده است، گفت: در سال گذشته، 3 هزار و 600 میلیارد تومان از سوی خیّرین سلامت برای توسعه پروژه‌های حوزه سلامت کشور صرف شد.

عین‌اللهی با تاکید بر خودکفایی و تکیه بر تولید داخل خاطرنشان کرد: باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم حرکت کنیم.

وی گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور 22 هزار عضو هیئت علمی فعالیت دارند که 48 درصد اساتید آن  را زنان تشکیل می‌دهند و  می‌توان گفت شاخص خوبی در رشد علمی و بالندگی بانوان دانشمند کشورمان محسوب می‌شود.

عین‌اللهی با اشاره به این که زیرساخت‌های مناسبی در کشور در حوزه سلامت وجود دارد، خواستار انجام پژوهش‌‌های عالمانه و کسب یافته‌‌های جدید علمی شد و افزود: پژوهش‌های علمی باید منحصربه فرد، تازه و به دور از تقلید باشند.

وی تاکید کرد: محیط‌های آزمایشگاهی و کتابخانه‌ای در دانشگاه‌ها باید زمینه‌ ساز پژوهش باشند و اطلاعات علمی مورد نیاز دانشجویان در همه زمینه‌‌ها در دسترس آنان باشد.

لزوم به‌روزرسانی منابع و اطلاعات علمی

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: از وظایف اصلی رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، به روزرسانی منابع و اطلاعات علمی است؛ همچنین پیش‌بینی اتاق فکر در مراکز تحقیقاتی، الزامی است؛ زیرا ایده‌پردازی، مقدمه پژوهش است و برای ایجاد آن لازم لازم است بانک ایده‌پردازی ایجاد شود.

عین‌اللهی با اشاره به اهمیت روش‌های پژوهش، ادامه داد: پژوهش غیر روشمند اعتبار ندارد، بلکه راه و روش پژوهش است که به آن اعتبار می‌دهد و محققان و پژوهشگران باید به دنبال کشف دانش جدید باشند.

فعالیت 850 مرکز تحقیقاتی در کشور

وزیر بهداشت به اهمیت خلاقیت و نوآوری اشاره کرد و گفت: در کشور 850 مرکز تحقیقاتی داریم که لازم است این مراکز "خلاقیت و نوآوری" را در اولویت قرار دهند، زیرا شاخص ارزیابی این مراکز، سنجش دو مولفه مذکور خواهد بود.

وی افزود: شاخص دیگر این است که پژوهش‌ها منطبق بر نیاز جامعه انجام شوند.

عین‌اللهی گفت: در حوزه پژوهش به تشکیلات چابک، جهادی و فعال نیاز داریم و ورود دانشجویان علاقه‌‌مند به مراکز تحقیقاتی، نقطه عطفی در حوزه پژوهش محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما امروز در مراکز تحقیقاتی به جهش علمی نیاز داریم که با ایده پردازی، خلاقیت و نوآوری میسر می‌شود.

تاکید بر لزوم همگرایی، هم‌افزایی و همتاپروری در مراکز تحقیقاتی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم همگرایی، هم‌افزایی و همتاپروری در مراکز تحقیقاتی، تصریح کرد: موضوع مهمی که امروزه در بسیاری از دستگاه‌ها مطرح است، این است که منابع مالی را وارد حوزه پژوهش، دانش پروری و فعالیت‌های دانش بنیان کنیم.

وی ضمن تاکید بر بهره وری مراکز تحقیقاتی، گفت: مراکز تحقیقاتی باید ماموریت‌گرا باشند و براساس آمایش سرزمین به پژوهش بپردازند.

لزوم تهیه نقشه علمی جامع تحقیقات در کشور

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم تهیه نقشه علمی جامع تحقیقات در کشور اظهار کرد: باید ایده‌های نوآورانه به محصول تبدیل شوند و مراکز شتاب‌دهنده با کمک نیروهای مردمی افزایش یابند.

وی گفت: در دولت مردمی، 5 پارک علمی فناوری سلامت و 11 مرکز نوآوری سلامت ایجاد شده است.

عین‌اللهی ضمن تاکید بر تجمیع مراکز تحقیقاتی افزود: باید تهدیدات حوزه سلامت در کشور شناسایی شوند و هر دانشگاهی در منطقه خود این موضوع را پیگیری کند.

وزیر بهداشت با تاکید بر رفع موانع تجاری‌سازی تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: تاکنون 5080 محصول سلامت محور تولید شده که از این میزان 1303 محصول وارد بازار شده است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار