گوناگون

اگر این ۱۰ نشانه را دارید به تیروئید کم کار شک کنید

اگر این ۱۰ نشانه را دارید به تیروئید کم کار شک کنید

پارسینه: کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را در جریان خون شما ترشح نمی‌کند.

کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را در جریان خون شما ترشح نمی‌کند. این موضوع باعث می‌شود متابولیسم شما کند شود. کم کاری تیروئید که تیروئید کم کار نیز نامیده می‌شود، می‌تواند باعث احساس خستگی، افزایش وزن و ناتوانی در تحمل دمای سرد شود. درمان اصلی کم کاری تیروئید، درمان جایگزینی هورمونی است که بنابر تشخیص پزشک متخصص، برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

بسیاری از علائم تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) مانند سایر بیماری‌ها است؛ بنابراین به راحتی می‌توان آن را با چیز دیگری اشتباه گرفت.

علائم تیروئید کم کار معمولاً به کندی ایجاد می‌شوند و ممکن است فرد تا چندین سال متوجه آن نشود. پس نیاز به انجام آزمایشات دوره‌ای برای تشخیص به موقع انواع بیماری‌های اینچنینی و از جمله تیروئید کم کار به تمامی افراد احساس می‌شود.

تیروئید من چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی می‌توان گفت که وظیفه اصلی تیروئید کنترل متابولیسم بدن شماست. متابولیسم فرآیندی است که بدن شما از آن برای تبدیل غذا به انرژی استفاده می‌کند. تیروئید هورمون‌های T4 و T3 را برای کنترل متابولیسم شما ایجاد می‌کند. این هورمون‌ها در سراسر بدن کار می‌کنند تا به سلول‌های بدن بفهمند که چقدر انرژی مصرف کنند. همچنین دمای بدن و ضربان قلب شما را کنترل می‌کنند.

هنگامی که تیروئید شما به درستی کار کند، دائماً هورمون می‌سازد، آن‌ها را آزاد می‌کند و سپس هورمون‌های جدیدی را جایگزین آنچه استفاده شده است می‌کند. این کار متابولیسم و تمام سیستم‌های بدن شما را کنترل می‌کند.

میزان هورمون‌های تیروئید در جریان خون توسط غده هیپوفیز که در مرکز جمجمه در زیر مغز قرار دارد، کنترل می‌شود. هنگامی که غده هیپوفیز کمبود یا تولید بیش از حد هورمون تیروئید را احساس می‌کند، هورمون خود را تنظیم کرده و آن را به تیروئید می‌فرستد تا مقادیر را متعادل سازد.

اگر مقدار هورمون های تیروئید خیلی زیاد (پرکاری تیروئید) یا خیلی کم (کم کاری تیروئید) باشد، کل بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

علائم کم کاری تیروئید

در اینجا 10 علامت و نشانه رایج کم کاری تیروئید آورده شده است.

علائم رایج تیروئید کم کار عبارتند از:

 1. احساس خستگی

یکی از شایع ترین علائم کم کاری تیروئید احساس فرسودگی است. هورمون تیروئید تعادل انرژی را کنترل می‌کند و می‌تواند بر آمادگی شما برای رفتن یا چرت زدن تأثیر بگذارد؛

- افزایش وزن:

افزایش وزن غیرمنتظره یکی دیگر از علائم رایج کم کاری تیروئید است. افراد با تیروئید کم کار نه تنها کمتر حرکت می‌کنند بلکه به کبد، ماهیچه‌ها و بافت چربی خود سیگنال می‌دهند که کالری خود را حفظ کنند.

وقتی سطح تیروئید پایین است، متابولیسم حالت‌ها را تغییر می‌دهد. به جای سوزاندن کالری برای رشد و فعالیت، میزان انرژی مصرفی در زمان استراحت یا میزان متابولیسم پایه کاهش می‌یابد. در نتیجه، بدن شما تمایل دارد کالری بیشتری را از رژیم غذایی به عنوان چربی ذخیره کند؛

 1. احساس سرما

گرما محصول جانبی سوزاندن کالری است. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که هنگام تمرین چقدر گرم می‌شوید. این به این دلیل است که شما در حال سوزاندن کالری هستید. حتی زمانی که نشسته‌اید، مقدار کمی کالری می‌سوزانید. با این حال، در موارد کم‌کاری تیروئید، میزان متابولیسم پایه شما کاهش می‌یابد و میزان حرارت تولید شده را کاهش می‌دهد؛

 1. ضعف و درد در عضلات و مفاصل:

هورمون تیروئید پایین، سوئیچ متابولیک را به سمت کاتابولیسم تغییر می‌دهد. یعنی زمانی که بدن بافت‌های بدن مانند ماهیچ‌ها را برای انرژی تجزیه می‌کند. در طول کاتابولیسم، قدرت عضلانی کاهش می‌یابد که به طور بالقوه منجر به احساس ضعف می‌شود. روند تجزیه بافت عضلانی نیز می تواند منجر به درد شود؛

 1. ریزش مو:

مانند بسیاری از سلول‌ها، فولیکول‌های مو توسط هورمون تیروئید تنظیم می‌شوند. از آنجایی که فولیکول‌های مو دارای سلول‌های بنیادی هستند که طول عمر کوتاه و چرخش سریع دارند، نسبت به سایر بافت‌ها به سطوح پایین تیروئید حساس‌تر هستند. هورمون تیروئید پایین باعث توقف بازسازی فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش مو می‌شود. این معمولاً زمانی که مشکل تیروئید درمان شود بهبود می‌یابد. در یک مطالعه، حدود 25 تا 30 درصد از بیمارانی که برای ریزش مو به متخصص مراجعه می‌کنند، هورمون تیروئید پایینی داشتند. این میزان در افراد بالای 40 سال به 40 درصد افزایش یافته است؛

 1. خارش و خشکی پوست:

زمانی که چرخه طبیعی نوسازی پوست شکسته شود، رشد مجدد پوست ممکن است بیشتر طول بکشد.

این بدان معناست که لایه بیرونی پوست طولانی‌تر بوده و آسیب‌های زیادی را جمع‌آوری کرده است. همچنین به این معنی است که پوست مرده ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا از بین برود و منجر به پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شود.

پوست خشک همیشه نشان دهنده تیروئید کم کار نیست. اگر پوست خشکی دارید و نمیدانید علت خشکی پوست شما چیست، بروی لینک زیر کلیک کنید.

https://doctoreto.com/blog/skin-dryness-causes-and-treatment/

 1. احساس ضعف یا افسردگی:

کم کاری تیروئید با افسردگی مرتبط است. دلایل این امر نامشخص است، اما ممکن است یک نشانه ذهنی از کاهش کلی انرژی و سلامتی باشد.

64 درصد از زنان و 57 درصد از مردان مبتلا به کم کاری تیروئید احساس افسردگی دارند. تقریباً همان درصد از مردان و زنان نیز اضطراب را تجربه می‌کنند؛

 1. مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن

بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید از «مه‌آلودگی» ذهنی و مشکل در تمرکز شکایت دارند. نحوه نمایش این مه‌آلودگی ذهنی در افراد مختلف متفاوت است. در یک مطالعه، 22 درصد از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، افزایش مشکل را در انجام ریاضیات روزمره، 36 درصد آهسته‌تر از حد معمول فکر کردن و 39 درصد حافظه ضعیف‌تری را گزارش کردند. در مطالعه دیگری روی 14 مرد و زن مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده، شرکت کنندگان در به خاطر سپردن نشانه‌های کلامی مشکل داشتند؛

 1. یبوست

سطوح پایین تیروئید باعث یبوست در بدن شما می‌شود. بر اساس یک مطالعه، یبوست 17 درصد از افراد با هورمون تیروئید پایین را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛

 1. پریودهای سنگین یا نامنظم

خونریزی قاعدگی نامنظم و شدید با کم کاری تیروئید مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که حدود 40 درصد از زنانی که هورمون تیروئید پایینی داشتند، در سال گذشته افزایش بی‌نظمی قاعدگی یا خونریزی شدید را تجربه کرده‌اند.

در مطالعه دیگری، 30 درصد از زنان مبتلا به کم کاری تیروئید قاعدگی نامنظم و سنگین داشتند. این زنان پس از اینکه علائم دیگری باعث آزمایش آن‌ها شده بود، مبتلا به کم کاری تیروئید تشخیص داده شدند.

 1. علائمی در کودکان

کودکان مبتلا به تیروئید کم کار نیز ممکن است رشد و تکامل کندتری را تجربه کنند و نوجوانان ممکن است زودتر از حد معمول بلوغ را شروع کنند.

اگر هر یک از این علائم را دارید، به پزشک عمومی مراجعه کنید و از او بخواهید که از نظر تیروئید کم کار آزمایش شوید.

برای اطلاعات بیشتر درباره مشکلات تیروئید کم کار یا کم کاری تیروئید به منبع این مقاله در مجله سلامت دکترتو مراجعه کنید.

برای مشاهده بر روی کم کاری تیروئید کلیک کنید.

عوارض کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید می‌تواند منجر به کلسترول بالا شود. اگر کلسترول بالا دارید، باید آزمایش کم کاری تیروئید بدهید. به ندرت، کم کاری تیروئید درمان نشده شدید ممکن است منجر به کما میکسدم که شکل شدید کم کاری تیروئید است شود که در آن عملکرد بدن تا حد تهدید کننده زندگی کند می‌شود. دقت کنید که کما میکسدما نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

برای درمان بیماری کم کاری تیروئید به کدام دکتر می‌توان مراجعه کرد؟

از علائم کم کاری تیروئید خود به سادگی گذر نکنید، هر یک از علائم موجود را جدی بگیرید و برای مراجعه به پزشک متخصص عجله کنید. برای درمان و بررسی مشکلات تیروئید می‌توانید از دکتر متخصص غدد کمک بگیرید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار