گوناگون

زبان مردم گرجستان چیست؟

زبان مردم گرجستان چیست؟

پارسینه: گرجستان منطقه ‌ای در اوراسیا است که در زمان ‌های قدیم به ساکنان آن منطقه گرجی می ‌گفتند. گرجستان 40 زبان مختلف دارد، اما زبان رسمی آن گرجی بوده و دارای 33 حرف است. در کتاب "سرگذشت کارتلی" آمده است که، خط و زبان گرجستان توسط شاه گرجستان پارناواز یکم ابداع شده است.

گرجستان منطقه ‌ای در اوراسیا است که در زمان ‌های قدیم به ساکنان آن منطقه گرجی می ‌گفتند. گرجستان 40 زبان مختلف دارد، اما زبان رسمی آن گرجی بوده و دارای 33 حرف است. در کتاب "سرگذشت کارتلی" آمده است که، خط و زبان گرجستان توسط شاه گرجستان پارناواز یکم ابداع شده است. پیدایش زبان گرجی به صد سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌ گردد. هنگام سفر با تور گرجستان لحظه آخر نیاز است تا حدی با زبان مردم گرجستان آشنایی داشته باشید.

حروف زبان گرجی

زبان اصلی مردم گرجستان چیست؟

زبان مردم گرجستان از جمله 10 زبان کهن و باستانی دنیا است که هنوز هم مردم گرجی به آن زبان صحبت می‌ کنند. زبان گرجی جزو زبان ‌های قفقازی بوده که در زیر شاخه زبان کارتولی قرار دارد. زبان کارتولی شامل زبان ‌های گرجی، مگرلی، لازی و سوانی می شود. در میان این چند زبان، زبان گرجستانی زبانی علمی و ادبی شناخته شده است. از زبان گرجی در کشورهای روسیه، اوکراین، ترکیه و آذربایجان و در برخی مناطق ایران مانند اصفهان، بوئین، میاندشت و فریدون دشت استفاده می ‌شود.

گرجستان بعد از اینکه از روسیه جدا شد زبان ملی خود را گرجی اعلام کرد که از 70 سال قبل تا به حال 80% مردم این کشور به زبان رسمی گرجی تکلم دارند. جنگ‌ ها و کشمکش ‌های تاریخی در گرجستان تأثیرات قابل توجهی بر زبان اصلی آن گذاشته است. در طول تاریخ زبان گرجی در 3 مرحله تکمیل شده است. در صورت سفر به گرجستان، با تور باتومی حتما سری به موزه مردم شناسی گرجستان بزنید تا با تاریخ زبان پر فراز و نشیب گرجی آشنایی کامل پیدا کنید.

راه های یادگیری زبان گرجستان

 1. خواندن داستان ‌های کوتاه به زبان رسمی گرجستان کمک زیادی به یادگیری زبان گرجی می ‌کند.

 2. آهنگ ‌های گرجی گوش کنید زیرا گوش دادن مداوم آهنگ‌ های گرجی به یادگیری تلفظ صحیح واژگان کمک فراوانی می ‌کند.

 3. فیلم ‌های آموزشی در یوتیوب را پیدا کنید و ویدئوهایی که بیشترین بازخورد داشته‌ اند نگاه کنید.

 4. می ‌توانید از اپلیکیشن‌ هایی که زبان گرجی را یاد می‌ دهند کمک بگیرید.

 5. فلش کارت های با تصویر بهترین گزینه برای یادگیری زبان گرجی هستند.

 6. استفاده و خواندن دیکشنری های گرجستانی هم می ‌توانند گزینه ‌های مناسبی برای یادگیری زبان گرجی باشند.

زبان گرجی

برخی از کلمات پرکاربرد که یادگیری آن ها لازم است

کلمه اصلی

زبان گرجی

تلفظ

گرجستان

საქართველო

ساکارتولو

سلام

გამარჯობა

گامارجوبا

حالت چطوره؟

როგორხარ

روگور خار؟

صبح بخیر

დილამშვიდობისა

دیلامش ویدوبیسا

ظهر بخیر

საღამომშვიდობისა

ساقامو مش ویدوبیسا

شب بخیر

საღამომშვიდობისა

قامه مش ویدوبیسا

ممنون

გმადლობთ

گمادلوبت

زیبا، قشنگ

ლამაზი

لامازی

تاکسی

ტაქსი

تکسی

اتوبوس

ავტობუსი

آوتوبوسی

موزه

მუზეუმი

موزمی

هتل، مسافرخانه

სასტუმრო

ساستومرو

کجاست؟

სად არის

ساد آریس؟

میروم به...

წასვლა მინდა

تساسولا میندا

صبحانه

საუზმე

ساوزمه

نهار

სადილი

سادیلی

شام

ვახშამი

واخشامی

قیمت این... چقدر است؟

რა ღირს

را قیرس؟

گران

ძვირია

دزویریا

ارزان

იაფი

آیاپی

فرودگاه

აეროპორტი

ایروپورتی

خداحافظی دوستانه

ნახვამდის

ناخ وامدیس

خداحافظی رسمی

მშვიდობით

مش ویدوبیت

گویش های زبان گرجستان

زبان گرجستان در کل 18 نوع گویش دارد، اما هیچ کدام از آن ‌ها الفبا و حروف مختص به خود را ندارند و همه 18 گویش از یک خط مخدرولی یکسانی استفاده می‌کنند. همه این گویش ‌ها از یک نوع صرف، نحو، واژگان و واج آرایی استفاده می ‌کنند. در منطقه ‌های کوهستانی کازبگی، خزورتی و توشتی فرم ‌هایی از زبان و خط استفاده می‌شود که در مناطق دیگر گرجستان خیلی مرسوم نیستند و کاملا نوع گویش و نحوه صحبت کردن مردم این مناطق با دیگر مناطق متفاوت و به راحتی قابل تشخیص است.

گویش‌های دیگر زبان کارتولی بیشتر در مناطق غربی گرجستان مورد استفاده و صحبت قرار می‌ گیرند. البته گویش لازا در مناطقی از ترکیه هم مورد استفاده است. با نگاهی به تاریخ کشور گرجستان می ‌توان دریافت که چون گرجستان بخشی از عثمانی، ایران، عرب و روسیه بوده بنابراین، در زبان و گویش آن از زبان امپراتوری ‌های ایران، عرب، عثمانی و روسیه نیز وجود دارد.

دیگر زبان های رایج در گرجستان

در گرجستان اقوامی مانند آشوری، ارمنی، آذربایجانی، روسی، یونانی و اوکراینی هم زندگی می ‌کنند، در نتیجه 14 نوع زبان در گرجستان وجود دارد و بهترین و پررونق ‌ترین زبان آن گرجی است.

دیگر زبان‌های رایج در گرجستان:

زبان

وضعیت در گرجستان

انگلیسی

در چند دهه اخیر به علت دوستداری دولت این کشور به زبان انگلیسی رواج این زبان در گرجستان زیاد شده است. زبان انگلیسی در مدارس گرجستان تدریس می ‌شود، که تدریس آن به عهده معلمانی که از کانادا استخدام شده ‌اند است. همچنین گرجستان قصد دارد به زودی زبان انگلیسی را زبان رسمی اعلام کند.

آذربایجان

6.2% مردم گرجستان آذری صحبت می ‌کنند. بعد از اینکه جماهیرشوروی از بین رفت زبان آذری بیشتر از زبان روسی مورد توجه قرار گرفت. به علت های سیاسی و همچنین مهاجرت جمع زیادی از مردم آذربایجان به گرجستان این زبان در گرجستان رواج زیادی یافت.

روسی

1.2% مردم گرجستان به زبان روسی صحبت می‌ کنند و تقریبا این زبان جزو زبان‌ های اصلی محسوب می ‌شود. روس‌ ها بیشترین مهاجرین گرجستان هستند و 51% مهاجرین گرجستان را تشکیل می ‌دهند. در گذشته زبان روسی زبان اصلی بود اما به مرور زمان کمتر مورد توجه است.

کلام آخر....

زبان گرجستان یکی از قدیمی ‌ترین زبان ‌های دنیا است. الفبای گرجی پیچیده و قواعد بسیاری دارد، زمانی که با تور تفلیس گرجستان سفر کردید حتما سری به موزه مردم شناسی در تفلیس بزنید تا با تاریخ پر فراز و نشیب زبان مردم گرجستان آشنا شوید. زبان‌ های روسی و انگلیسی هم جزو زبان ‌های اصلی گرجستان محسوب می‌ شود که قرار است در آینده نزدیکی هم زبان انگلیسی قرار است زبان رسمی اعلام شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار