پیشنهاد پارسینه
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ - ۲۰:۱۸
۰
اختتامیه بخش اول دوازدهمین جشنواره بین المللی رادیو با اعلام برگزیدگان و حاشیه‌های بسیار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه بخش اول دوازدهمین جشنواره بین المللی رادیو چهارشنبه شب 27 اردیبهشت با اجرای فاطمه آل عباس در تالار جام جم مجتمع آموزشی، فرهنگی و رفاهی زیباکنار برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، محمدرضا قربانی دبیر بخش داخلی دوازدهمین جشنواره گفت: داوری در حالی به پایان می رسد که رادیو در سرعت و دقت پیشتاز بود و بیشترین آثار را از شبکه های رادیویی دریافت کرد. چنانچه امشب در مراسم از 144 اثر رسیده، 73 برنامه منتخب کمیته هیأت داوران معرفی می شوند. آثار ارسالی شبکه های معارف، رادیو آوا، قرآن، پیام، به دلیل ساختار متفاوت‎شان در کمیته های جداگانه بررسی شدند؛ 108 برنامه از رادیو پیام و آوا و 40 اثر از رادیو قرآن و معارف به دبیرخانه بخش داخلی جشنواره رسید.

وی افزود: از مرکز هنرهای نمایشی و شبکه نمایش 44 اثر تک قسمتی، سریالی کوتاه و رویش به جشنواره ارسال شد. بخش رویش که با هدف شناسایی ظرفیت های بالقوه رادیو طراحی شده بود، 246 اثر را از شبکه های مختلف دریافت کرد.

در ادامه مراسم با حضور محمد حسین صوفی معاون صدا، بهروز رضوی نژاد دبیر جشنواره و حسن تقدس نژاد معاون اداری و مالی سازمان صدا و سیما 73 برگزیده در سه مرحله به شرح زیر معرفی شدند.

نخستین بخش برگزیدگان رادیو قرآن و معارف بودند که جوایز نفرات اول این بخش شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ یک و نیم میلیون تومان وجه نقد و جوایز نفرات دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان وجه نقد بود.

جایزه اول سردبیری اهدا شد به جواد طوسی برای برنامه "پرسمان" از رادیو معارف
جایزه دوم  سردبیری اهدا شد به محمد سلیمی  برای برنامه "مهر تابان" از رادیو قرآن
جایزه اول تهیه کنندگی اهدا شد به سیدنورالدین سجادی برای برنامه "مهر تابان" از رادیو قرآن
جایزه دوم تهیه کنندگی اهدا شد به سیدمحمود احمدی برای برنامه "ارمغان" از رادیو معارف
جایزه اول کارشناسی اهدا شد به مسعود فکری برای برنامه "اشراق" از رادیو قرآن
جایزه دوم کارشناسی اهدا شد به سیدمحسن میرباقری برای برنامه "کرسی هم اندیشی" از رادیو قرآن
در بخش کارشناس مجری جایزه اول اهدا شد به جواد امامی برای برنامه "مهر تابان" از رادیو قرآن
در بخش گویندگی جایزه اول اهدا شد به هادی صلح جلو برای برنامه مهر تابان رادیو قرآن
جایزه  دوم گویندگی اهدا شد به رضا هدایت فر برای برنامه  صبح  نیاز از رادیو معارف
جایزه اول نویسندگی اهدا شد به محمدحسن جلالی برای برنامه صبح نیاز از رادیو معارف
جایزه دوم نویسندگی اهدا شد به فاطمه گنجی برای برنامه قرآن و علوم روز از رادیو قرآن

بخش دوم به برگزیدگان رادیو پیام اختصاص داشت که جوایز نفرات اول این بخش شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ یک و نیم میلیون  تومان وجه نقد و جوایز نفرات دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ  یک میلیون تومان وجه نقد بود.

در بخش تهیه کنندگی رادیو پیام جایزه اول اهدا شد به مسعود نجات
جایزه دوم این بخش مشترکا اهدا شد به مرتضی امرجی و حسین جهانی
در بخش تهیه کنندگی رادیو آوا جایزه اول اهدا شد به علی جهانی
جایزه دوم این بخش اهدا شد به پرویز جمالی
در بخش گویندگی رادیو پیام جایزه اول مشترکا اهدا شد به پریچهر بهروان و منوچهر والی زاده
جایزه نویسندگی رادیو پیام اهدا شد به احسان کرمی

جایزه برگزیدگان بخش سوم؛ رویش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان وجه نقد به این شرح بود:

محمود خسرونژاد برای سردبیری برنامه باغ صدا
آرش معصومی برای سردبیری برنامه 598
محمد قریب پناه برای سردبیری برنامه بابا
مهدی شاه رضایی برای سردبیری برنامه دکوپاژ
روح الله مثنوی برای سردبیری برنامه خیلی دور ، خیلی نزدیک
زهرا تقی ملا برای سردبیری برنامه عشق و تیغ
اعظم ایرانی برای سردبیری برنامه زیر پوست شهر
ناصر ترکیان برای سردبیری برنامه فردوس
آرمان ستوده برای سردبیری برنامه یادمان باشد
محمد هادی نه برادر برای سردبیری برنامه ماوراء سبز
داوود حیدری برای سردبیری برنامه رد پای خاطره
میترا ضیایی برای تهیه کنندگی برنامه رادیو کارگاه
محمدحسن رحمانی برای تهیه کنندگی برنامه مرد پارسی
فریدون ارکانی برای تهیه کنندگی برنامه 23
علی اسماعیلی برای تهیه کنندگی برنامه از یاد رفته
فاطمه شهبازی برای تهیه کنندگی برنامه یک عکس، یک خاطره
سارا شریفی برای تهیه کنندگی برنامه یک حقیقت ناراحت کننده
محمدحسین معتمد هاشمی برای تهیه کنندگی برنامه صدای ورزش از دیروز تا امروز
جلال سمیعی برای نویسندگی برنامه یه جور دیگه
عاطفه سلطانی برای نویسندگی برنامه یادمان باشد

جوایز بخش برگزیدگان رادیو نوا و اداره کل نغمات آیینی شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان وجه نقد به این شرح بود:

رحمت الله ملایی تهیه کننده رادیو نوا
فاطمه رکنی گوینده رادیو نوا
محمدحسن رحمانی تهیه کننده برنامه مشاعره آیین و آینه

گزارشگران ورزشی، گویندگان پیشکسوت، کارشناس مجری و کارشناسان برگزیده بخش روتین به این شرح معرفی شدند:

در بخش کارشناسی جایزه اول اهدا شد به سیدمحمود خیرالامور برای برنامه معبر از رادیو تهران
جایزه دوم کارشناسی اهدا شد به دکتر پروین ناظمی برای برنامه چند قدم در زندگی از شبکه جهانی صدای آشنا
در بخش کارشناس مجری جایزه اول اهدا شد به دکتر هومن خلیقی برای برنامه زاویه پنهان از رادیو سلامت
جایزه  دوم این بخش اهدا شد به خسرو والی زاده برای برنامه صبح و ورزش از شبکه ورزش
جایزه گزارش ورزشی اهدا شد به مهرزاد عطاران برای گزارش مسابقه فوتبال ایران – بحرین از شبکه ورزش
در بخش گویندگی جایزه اول اهدا شد به پیشکسوتان عرصه صدا
بهروز رضوی برای گویندگی برنامه های صحت آب گرم از رادیو البرز و سرگذشت ایران از شبکه جهانی صدای آشنا
مریم نشیبا برای برنامه های شب بخیر کوچولو از رادیو ایران و آی قصه قصه قصه از شبکه جهانی صدای آشنا
محمدمحسن رفیعی برای برنامه فرهنگ مردم از رادیو ایران
ژاله صادقیان برای برنامه پلاک 5 از رادیو ایران
مهران دوستی برای برنامه کافه رادیو از رادیو جوان

برگزیدگان مرکز هنرهای نمایشی رادیو نیز جوایزی شامل نفرات اول تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ یک و نیم میلیون تومان وجه نقد و جوایز نفرات دوم لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون  تومان وجه نقد را به این شرح به خود اختصاص دادند:

جایزه اول تهیه کنندگی اهدا شد به شهریار کرمی برای نمایش شاعر کوچه نشین
جایزه دوم این بخش اهدا شد به ماهداد توکلی برای تهیه کنندگی نمایش حکایت هود با قوم عاد و ثمود
جایزه اول سردبیری اهدا شد به مجید نظری نسب برای نمایش برادر ایام
جایزه دوم این بخش اهدا شد به ندا هنگامی برای سردبیری نمیاش اتللو
در بخش نویسندگی جایزه اول اهدا شد به مرضیه رشیدبیگی برای نمایش برادر ایام
جایزه دوم این بخش اهدا شد به علی دنیوی ساروی برای نویسندگی نمایش شاعر کوه نشین
در بخش کارگردانی جایزه اول اهدا شد به میکاییل شهرستانی برای نمایش برادر ایام
جایزه دوم این بخش اهدا شد به علی عمرانی برای کارگردانی نمایش اتللو
در بخش بازیگری جایزه نقش اول مرد اهدا شد به احمد گنجی برای نمایش اتللو
در این بخش جایزه نقش اول زن اهدا شد به فریبا متخصص برای نمایش برادر ایام
جایزه نقش مکمل مرد اهدا شد به جواد پیشگر برای نمایش شاعر کوه نشین
در این بخش جایزه نقش مکمل زن اهدا شد به پری امیرحمزه برای نمایش شاعر کوه نشین
در بخش افکتوری جایزه اول اهدا شد به محمدرضا قبادی فر برای نمایش حکایت هود با قوم عود  و ثمود
جایزه دوم این بخش مشترکا اهدا شد به فرشاد آذرنیا برای نمایش شاعر کوه نشین و نرگس موسی پور برای نمایش های تعهد، سقاخانه آ شیخ هادی و گدا
جایزه صدابرداری بخش نمایش اهدا شد به پیروز صدرایی برای نمایش نابغه دوران

جوایز بخش رویش ویژه مرکز هنرهای نمایشی شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان وجه نقد اهدا شد به:
مجید حمزه برای کارگردانی نمایش ننه گل و ماه  دونه
عمار خطی برای کارگردانی نمایش ملاقات در پاییز
ایوب آقاخانی برای کارگردانی نمایش بیلی بت گیت
رضا عمرانی برای کارگردانی نمایش یه چیز تازه
مهدی طهماسبی برای کارگردانی نمایش بن بست هنرمند پلاک 8
امیر بختیاری برای کارگردانی نمایش گزارش
نازنین مهیمنی برای بازی در نمایش بربط و خنجر
شیرین بیده برای بازی در نمایش بیلی بت گیت
 
حاشیه ها:
 
*نورپردازی برنامه امشب هم در نوع خود منحصر به فرد بود و دو نورافکنی که سمت چپ و راست تالار گذاشته شده بود، گاه کاملا مانع دید حاضران می شد. با این حال چراغ هایی که روی سقف نصب شده بودند، بدون استفاده مانده بود و جالب آنکه همزمان با خروج جمعیت در لحظات پایانی روشن شدند!
 
*آل عباس تأخیر آغاز مراسم افتتاحیه و اختتامیه را تأخیر مدعوین برای حضور در سالن اعلام کرد و خواستار رعایت نظم برای به موقع برگزار شدن اختتامیه بخش بین الملل شد.
 
*زمان اهدای جوایز اعلام شد با پایان مراسم گروه اهدای جوایز مالی، در کتابخانه مجتمع حاضر خواهند بود تا با دریافت به موقع وجه نقد جایزه حلاوت بیشتری از این موفقیت نصیب برگزیدگان شود.
 
*احسان کرمی از معدود افرادی بود که پس از دریافت جایزه روی سن صحبت کرد. او ابتدا با لحنی شوخی یک مسئله جدی را با محمد حسین صوفی در میان گذاشت و از او خواست مشخص کند بالاخره باید دکتر صدایش کنند یا مهندس!؟ بعد از آن هم از اساتید خود شهناز و کسایی که در بستر بیماری به سر می برند، رضا محتشمی، مرسده بابایی، زنده یاد افسانه قیصرخواه و حسن لشگری که به زودی در رادیو تهران تودیع می شود یاد کرد.
 
*زمان ارائه پرسش مذکور کرمی از صوفی، معاون صدا سکوت کرد و تنها با ادامه یافتن حرف های کرمی از او خواست سخنانش را کوتاه کند وگرنه از زمان اجرایش در مراسم اختتامیه بخش بین الملل کاسته خواهد شد. اما پس از آن گویا به فاطمه آل عباس ابلاغ شد که زمان نام بردن از صوفی روی واژه دکتر تاکید کند!
 
*اهدای جایزه مریم نشیبا با تشویق های فراوان و از جا برخواستن تمامی حاضران در تالار جام جم همراه بود. نشیبا نیز که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود، در سخنانی کوتاه که با "به نام نقاش بال پروانه ها" آغازش کرد، اظهار امیدواری کرد شایسته این همه لطف و تجلیل باشد.
 
*اجرای موسیقی توسط هنرمند میرزاده از بخش های زیبای مراسم بود اما پیش از معرفی برگزیدگان مرکز هنرهای نمایشی، به اصطلاح تئاتری اجرا شد که صرفا اثری عوام پسندانه و فاقد کوچک ترین ویژگی های هنری بود.
 
*معاون صدا که در ایام جشنواره تاکنون سه بار در مراسم افتتاحیه، نشست با خبرنگاران و نشست با مهمانان خارجی سخنرانی کرده بود، در این مراسم نیز به روی سن رفت و سخنانی گفت که کمتر جمله تازه ای در آن بود.
 
*در حالی که مریم نشیبا علاوه بر تقدیر در بخش پیشکسوتان از سوی معاون صدا نیز مورد تقدیر ویژه قرار گرفت و شهلا نیساری که به جای ایوب آقاخانی برای دریافت جایزه می آمد، به عنوان پیشکسوت عرصه تهیه کنندگی معرفی شد، فاطمه آل عباس زمان تقدیر از پری امیرحمزه کم لطفی کرد و در حالی که این هنرمند قدیمی هنوز برای دریافت جایزه از پله ها بالا نیامده بود نام برگزیده بعدی را قرائت و صرفا به ذکر نام امیرحمزه بسنده کرد.
 
*مراسم با گرفتن عکس یادگاری و پخش سرود ای ایران ای مرز پرگهر دقایقی مانده به آغاز بامداد روز 28 اردیبهشت به پایان رسید.
پــنــجــره
ارسال نظر
نمای روز
آخرین اخبار
سداد
شفا دارو
شاتل 2