یکی از قدیمی‌ترین پیشخدمت‌های کاخ سفید که به ۱۱ رئیس جمهوری آمریکا از دوایت آیزنهاور تا باراک اوباما خدمت کرده بود، در ۹۱ سالگی تسلیم کووید-۱۹ شد و از دنیا رفت.
نخستین بار این ژاکلین کندی (بانوی اول آمریکا در اوایل دهه ۱۹۶۰ و همسر جان اف کندی) بود که ویلسن روزولت جرمن را هنگام نظافت در کاخ سفید دید و او را به بخش خدمتکاران برد. جرمن در مجموع برای ۱۱ رئیس جمهوری آمریکا خدمت کرد و در دوران حضور باراک اوباما در کاخ سفید بازنشست شد. میشل اوباما که پیش‌تر در کتاب خاطره‌های خود «شایسته» به جرمن اشاره و عکسی از او منتشر کرده بود، در بیانیه‌ای در ان‌بی‌سی مرگ این خدمتکار قدیمی را تسلیت گفت.

خانم اوباما در پیام تسلیت خود چنین نوشت: «بخت بسیار با خانواده اوباما یار بود که با او آشنا شدند. ویلسن جرمن با مهربانی و توجه کمک می‌کرد کاخ سفید برای چند دهه خانه خانواده رئیس جمهوری آمریکا باشد. خدمت کردن او به دیگران و اشتیاق و علاقه‌اش به کشوری که دوست می‌داشت و زندگی کسانی که در حدمت‌شان بود، همه و همه میراثی ارزشمند از یک روح سخاوتمند است.» جرمن اواخر هفته گذشته به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دنیا رفت. او هنگام مرگ ۹۱ سال داشت.

دوران خدمت جرمن در کاخ سفید از ۱۹۵۷ آغاز شد؛ زمانی که آیزنهاور رئیس جمهوری ایالات متحده بود. او در دوران اوباما تا مقام سرپیشخدمت (مسئول آسانسور آقا و خانم اوباما) بالا رفت و سرانجام در ۲۰۱۲ بازنشست شد. همان زمان، نخستین و تنها رئیس جمهوری رنگین‌پوست تاریخ ایالات متحده از خدمات این پیشخدمت رنگین‌پوست تقدیر کرد. آقای جرمن برای علاقه‌مندان به مطالعه تاریخ سیاسی آمریکا یک مورد منحصر به فرد است؛ نمونه‌ای از یک آفریقایی آمریکایی که از نزدیک‌ترین افراد به زندگی و خانواده ۱۱ رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

جرمن در زمان ورود به کاخ سفید به عنوان نظافتچی احتمالا به تنها موقعیت شغلی موجود پاسخ مثبت داده بود، اما پایان او در دوران اوباما شاید می‌توانست با مقامی بهتر باشد. هر چند خودش خدمت کردن به یک رئیس جمهوری رنگین‌پوست را بسیار راضی‌کننده و بسان یک پیروزی برای خود و سیاهان می‌دانست. جورج دبلیو بوش و همسرش لورا هم در پیام تسلیت خود جرمن را مردی دوست‌داشتنی توصیف کردند که «صبح‌ها اولین نفر و شب‌های آخرین نفر در استقبال کردن و بدرقه کردن ما بود».
منبع: رکنا