شیرینی پفکی یا مرنگ (به انگلیسی: Meringue)، محصولی است که از به‌ هم زدن سفیده تخم مرغ و شکر حاصل شده و برای تهیه شیرینی و کیک، یا تزئین آنها بکار برده می شود. با طرز پخت این شیرینی معروف آشنا شوید.

شیرینی پفکی یا مرنگ (به انگلیسی: Meringue)، محصولی است که از به‌ هم زدن سفیده تخم مرغ و شکر حاصل شده و برای تهیه شیرینی و کیک، یا تزئین آنها بکار برده می شود. با طرز پخت این شیرینی معروف آشنا شوید.

مواد لازم:

 سفیده تخم مرغ 4 عدد 
 پودر قند 1 و 3/4 پیمانه 
 پودر تارتار 1/2 قاشق چایخوری یا 1 قاشق چایخوری آبلیمو 

طرز تهیه شیرینی مرنگ :

تخم مرغ ها را از حدود نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید و زرده و سفیده آنها را از هم جدا کنید. دقت کنید که سر سوزنی زرده داخل سفیده نباشد. زرده را برای مصرف های دیگر کنار بگذارید. صبر کنید سفیده به دمای محیط برسد. با این روش مدت زمان هم زدن کاهش پیدا می کند. پودر تارتار یا آبلیمو را به سفیده ها اضافه کنید و با همزن بزنید تا کف کند و حدودا دو برابر شود (دقت کنید که کاسه و پره های همزن تمیز بوده و بدون لکه چربی باشند).

 

بعد از اینکه سفیده خودش را گرفت پودر قند را قاشق قاشق و به تدریج اضافه کنید. همچنان هم بزنید تا سفیده غلظتی مانند خامه پیدا کند (برای نتیجه عالی باید در تمام مراحل کار هم بزنید و توقف نداشته باشید). در نهایت وقتی سری همزن را بلند می کنید باید سفیده تخم مرغ به شکل تیز از آن آویزان شود. (خم نشود)

 

کف سینی فر کاغذ روغنی بیاندازید. سفیده های خامه ای شده را داخل قیف بریزید و به شکل دلخواه روی کاغذ روغنی شکل بزنید.

 

سینی را داخل فر با حرارت 150 درجه سانتیگراد به مدت 35-45 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها بپزند و خشک شوند (دمای فرها متفاوت می باشد و پس از 30 دقیقه باید شیرینی ها را چک کنید و اگر نرم بود بگذارید باز هم بپزد.) این شیرینی حتما باید با دمای پایین پخته و خشک شود.

نکاتی برای تهیه ی شیرینی مرنگ :

 تارتار پودر سفید رنگی است که می توانید از لوازم قنادی تهیه کنید و باعث پایداری سفیده می شود.

• برای مرنگ کم شیرین تر به ازای هر 2 سفیده تخم مرغ از 80 گرم پودر قند استفاده کنید و این میزان تا 160 گرم قابل افزایش است.

• اگر شیرینی شما به کاغذ روغنی چسبیده یعنی هنوز رطوبت دارد. بهترین راه این است که بعد از خاموش کردن فر بگذارید شیرینی 2-3 ساعت یا از شب تا صبح در فر خاموش بماند.

• اگر هنوز هم شیرینی پفکی به کاغذ چسبیده بود، 10 دقیقه دیگر فر را روشن کنید تا خشک شود.

• برای رسیدن به بیشترین حجم ممکن، شکر را کم کم اضافه کنید. صبر کنید حجم تخم مرغ دو برابر شود بعد ریختن شکر را شروع کنید.

• به جای 1 و 3/4 پیمانه پودر قند می توانید از 1 پیمانه شکر استفاده کنید. تنها تفاوت این است که پودر قند مقداری نشاسته ذرت دارد. این باعث می شود شیرینی پفکی کمی خشک تر شود.

• می توانید داخل مرنگ مقداری پودر کاکائو، پسته، گردو و هر چیز دیگری بریزید.

• مرنگ اگر خوب پخته شده باشد با یک ضربه به راحتی از سینی جدا می شود.

• می توانید به جای کاغذ روغنی سینی فر را چرب کنید اما کاغذ روغنی بهتر است.

• اگر به جای پودر شکر از شکر استفاده می کنید زمان هم زدن تان زیادتر می شود.منبع: بیتوته