در این مطلب به عوامل ایجاد کننده سکسکه در نوزادان و راه‌های جلوگیری از آن اشاره شده است.
سکسکه کردن از جمله چیز‌هایی است که همه ما در زندگی تجربه کرده‌ایم و اغلب اوقات هم نفهمیده‌ایم علت سکسکه کردن ما چیست؛ به خصوص نوزادان که بیشتر از بزرگسالان دچار سکسکه می‌شوند.

سکسکه وقتی اتفاق می‌افتد که دیافراگم کودک منقبض می‌شود، این امر باعث می‌شود هوا به سختی از تار‌های صوتی کودک عبور کند و ایجاد سکسکه کند. گاهی اوقات زمان سکسکه کردن کودک طولانی می‌شود که می‌تواند باعث ناراحتی او شود. در این مقاله به عوامل ایجاد کننده سکسکه در نوزادان و راه‌های جلوگیری از آن اشاره می‌کنیم.

علت سکسکه در نوزادان چیست؟

برخی از محققان در سال ۲۰۱۲ این نظریه را مطرح کردند که سکسکه به خاطر خارج کردن هوای اضافی از معده صورت می‌گیرد، با این وجود هنوز جامعه پزشکی در مورد هدف از سکسکه کردن مطمئن نیست.

پزشکان می‌گویند سکسکه وقتی اتفاق می‌افتد که چیزی باعث انقباض دیافراگم شده و تار‌های صوتی به سرعت بسته می‌شوند. هوا به سختی از درون تار‌های صوتی عبور می‌کند و صدای سکسکه کردن را ایجاد می‌کند. دیافراگم یک عضله بزرگ است که زیر قفسه سینه قرار دارد و زمانی که شخصی نفس می‌کشد بالا و پایین می‌رود.

سکسکه در نوزادان اغلب بدون هیچ دلیل ظاهری اتفاق می‌افتد، اما غذا خوردن ممکن است یکی از علت‌ها برای انقباض دیافراگم باشد. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که کودک:

هنگام غذا خوردن هوای زیادی ببلعد

این عوامل باعث می‌شود معده نوزاد بزرگتر شود، همین امر باعث فشار به دیافراگم شده و منجر به سکسکه کردن نوزاد می‌شود.

اگر دفعات ایجاد سکسکه خیلی زیاد باشد و باعث ناراحتی و بی تابی کودک شود ممکن است به علت برخی بیماری‌ها مانند رفلاکس معده باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که غذای هضم شده و اسید معده دوباره به لوله مری برمی‌گردد. هنگام عبور این مایعات از دیافراگم می‌تواند باعث تحریک شدن آن و ایجاد سکسکه شود.

البته توجه کنید که دیافراگم فقط به علت مشکلات معده و غذا منقبض نمی‌شود، ممکن علت ایجاد انقباض در دیافراگم و سکسکه مشکل دیگری باشد.

جلوگیری از سکسکه در نوزادان

به طور معمول سکسکه مشکلی برای نوزادان ایجاد نمی‌کند، در حالی که بزرگتر‌ها سکسکه را خیلی عذاب آور تصور می‌کنند، برای نوزادان سکسکه آنقدر‌ها هم ناراحت کننده نیست.

هنگامی که نوزاد سکسکه می‌کند بهتر است او را راحت بگذارید تا سکسکه خود به خود متوقف شود، تنها در صورتی که سکسکه خیلی طولانی شود و باعث ایجاد مشکل در نوزاد شود باید به دکتر مراجعه شود.

اما اگر شما از سکسکه نوزاد خود نگران می‌شوید و نمی‌خواهید اجازه دهید سکسکه کردن کودک شما را ناراحت کند می‌توانید از روش‌ها و استراتژی‌های زیر استفاده کنید:

آروغ زدن کودک

هنگامی که معده نوزاد پر از هوا می‌شود ممکن است به دیافراگم فشار بیاورد و باعث انقباض شود. بهتر است هر چند دقیقه دست از شیر دادن به کودک بردارید و به کودک کمک کند تا آروغ بزند یا به اصطلاح باد گلو بدهد، این کار باعث می‌شود مقداری از هوای جمع شده در معده خارج شود و از ایجاد سکسکه جلوگیری می‌کند.

آکادمی متخصصین کودکان در آمریکا در مورد کودکانی که با شیشه شیر تغذیه می‌کنند، پیشنهاد می‌کند که هر بار که کودک حدود ۱۰۰ گرم شیر می‌خورد به او کمک کنید تا آروغ بزند.

اگر کودک از پستان مادر شیر می‌خورد ایده خوبی است که هر بار کودک را بین سینه‌ها جا به جا می‌کنید به او کمک کنید تا آروغ بزند.

استفاده از پستانک

گاهی اوقات استفاده از پستانک می‌تواند باعث آرامش دیافراگم شود که موجب توقف سکسکه کردن کودک می‌شود.

استفاده از عرقیجات

عرقیجات در واقع ترکیبی از آب و گیاهان دارویی هستند که از گذشته برای رفع مشکلات مربوط به معده استفاده می‌شدند.

عرقیجاتی که معمولا برای معده درد و سکسکه قابل استفاده است عبارتند از:

زنجبیل
رازیانه
بابونه
دارچین

با این وجود هنوز بسیاری از متخصصان به درمان‌های سنتی اعتقادی ندارند، اما به دلیل منشا دارویی این درمان‌های خانگی و مضر نبودن آن از گذشته تا امروز از این روش درمان استفاده می‌شود.

ماساژ دادن پشت نوزاد

ماساژ دادن پشت نوزاد می‌تواند به آرام شدن آن‌ها کمک کند و در نتیجه از بروز انقباضاتی که باعث سکسکه می‌شوند جلوگیری می‌کند.

توجه کنید بسیاری از درمان‌های خانگی مانند کشیدن زبان کودک، یا آب خوردن به صورت برعکس هیچ پایه علمی ندارند و به هیچ وجه روی نوزاد امتحان نکنید این درمان‌ها ممکن است باعث تشدید مشکل نوزاد شده و برای او خطرناک باشد.

منبع: کودکت