نان شیرمال از آن دسته نان های ست که طعم شیرینی دارد و برای عصرانه یک نان بسیار دلچسب می باشد. ما امروز می خواهیم شما را با طرز تهیه این نان خوشمزه و راحت و پخت آسان آن را در خانه به شما آموزش دهیم.
نان شیرمال می‌تواند وعده مناسب و سالمی برای فرزندانتان باشد و آن‌ها را به خوردن صبحانه و عصرانه علاقه‌مند کند. پخت نان شاید در ظاهر کار سختی باشد، اما امروزه و با امکانات زیادی که در اختیار شما عزیزان است می‌توانید به راحتی آن را تهیه کنید.
 
مواد لازم
 
آرد گندم: ۳ لیوان سرخالی
شیر: ۱ لیوان
شکر: ۱/۲ لیوان
کشمش: ۱/۲ لیوان
تخم مرغ: ۱ عدد
پودر خمیر مایه: ۱ قاشق غذاخوری
کره: ۱۰۰ گرم
نمک: به مقدار لازم
 
مراحل پخت
 
مرحله ۱
ابتدا پودر خمیر مایه را با ۲ قاشق آب گرم (داغ نباشد) و نصف قاشق شکر مخلوط کرده و ۵ دقیقه می‌گذاریم بماند.

 مرحله ۲
درون کاسه‌ای تخم مرغ، کره آب شده، شیر، شکر، خمیر مایه اماده و مقدار بسیار کمی نمک (نوک قاشق) مخلوط می‌کنیم.

 مرحله ۳
سپس آرد را قاشق قاشق اضافه کرده تا خمیر لطیفی بدست آید

 مرحله ۴
پس از تهیه خمیر و آماده شدن آن کشمش را اضافه می‌کنیم (اضافه کردن کشمش اختیاری ست).

 مرحله ۵
خمیر را پس از آماده شدن مقداری ورز میدهیم (خمیر لطیف است و ممکن است کمی چسبناک باشد، اما نیازی به افزودن آرد اضافه نیست)، نرمی خمیر باید مانند نرمی لاله گوش باشد.

 مرحله ۶
خمیر را پس از اینکه کمی ورز دادید به مدت ۳ ساعت استراحت می‌دهیم (برای استراحت دان خمیر، باید داخل کاسه‌ای بزرگ را چرب کنید، خمیر را کف کاسه قرار دهید و روی ان را ۳ ساعت بپوشانید)، پس از این مدت زمان خمیر را به چند قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم.

 مرحله ۷
سه قسمت از خمیر را بصورت نوار‌های بلندی حالت دهید سپس بصورت گیس بافت می‌بافیم، میتوانید انواع مدل‌ها مانند گل، اشکال هندسی، حیوانات و … را با خمیر درست کنید.

 مرحله ۸
برای رومال مقداری کره آب شده و ۱ زرده تخم مرغ را مخلوط کرده و با قلمو روی خمیر‌ها می‌زنیم، در صورت تمایل میتوانید مقداری کنجد نیز روی آن بپاشید.

 مرحله ۹
خمیر‌های آماده را درون سینی فر قرار داده و ۲۰ دقیقه به خمیر‌ها استراحت می‌دهیم (برای پوک شدن نان شیرمال این استراحت لازم است).

 مرحله ۱۰
پس از استراحت سینی را درون فری که از قبل با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده ایم و گرم شده است به مدت ۱۵ دقیقه قرار میدهیم.

 مرحله ۱۱
در پایان پخت میتوانید گریل بالا را ۲ دقیقه روشن کنید تا روی نان‌ها طلایی شود، نان‌ها را پس از خنک شدن سرو کنید.
 
منبع: غذالند