باورم نمی‌شود که دوست شفیقم، حسین کاظم پوراردبیلی، ناگهان این جهان فانی را به سوی سرنوشت ابدی ترک گفته باشد و من درسوگ او نشسته باشم.
بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و اناالیه راجعون
باورم نمی‌شود که دوست شفیقم، حسین کاظم پوراردبیلی، ناگهان این جهان فانی را به سوی سرنوشت ابدی ترک گفته باشد و من درسوگ او نشسته باشم. اما مرگ، هم واقعیت و هم حقیقتی است که که دیر یا زود، گریزی از آن نیست و جز تسلیم چاره‌ای در برابر آن نیست.
قریب ۲۳ سال همکاری نزیک با حسین کاظم پور، مرا درموقعیتی قرار می‌دهد که می‌توانم شهادت بدهم که او، انسانی متدین، فرهیخته، متواضع، بسیار شرافتمند و خدمتگزاری راستین و بی ادعا برای ملت ایران، وفادار جمهوری اسلامی و عاشق ایران بود و سربلندی و پیشرفت ایران، دغدغه همیشگی اش بود.
از بارز‌ترین وجوه شخصیتی او، صراحتش در بیان عقایدش بود.
او دیپلماتی برجسته بود که بیش از ۳ دهه از منافع ملی ما در اوپک، در سخت‌ترین شرایط و به رغم همه نا ملایمات، هوشمندانه و جانانه دفاع کرد.
او در دولت شهید رجایی، وزیر بازرگانی بود و جانباز انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰ بود، ولی هرگز از جانبازی خود و یا از خدماتش در دوران جنگ با کسی سخن نگفت. او برای خدماتش از کسی اجر و مزدی نمی‌طلبید. امروز او با ره توشه‌ای پر بار از خدمت صادقانه به مردم و کشورش، در برابر داور نهایی هستی ایستاده است.
این مصیبت را به خانواده ایشان، به ملت ایران و به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند قادر متعال برای آن عزیز، غفران و رحمت واسعه طلب می‌کنم. خداوند او را با اولیای خود محشور فرماید و به بازماندگان محترمش صبر و اجر عطا فرماید.
غفرالله له و لنا
بیژن زنگنه
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹