واکنش رئیس جمهور آمریکا به خبر حمله احتمالی به نیروهای آمریکا در عراق؛
۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
ترامپ دوباره مدعی شده: خواهان دشمنی با ایران نیستیم؛ کافیست تماس بگیرند تا مذاکره کنیم ! جنگ لفظی مقام‌های ایرانی و آمریکایی درباره عراق در حالی در روزهای اخیر دوباره بالا گرفته که این کشور با توجه به سقوط قیمت نفت و بن‌بست سیاسی چند ماهه با بحرانی کم‌سابقه روبرو است.

ترامپ، تهران را به انتقام پشیمان کننده تهدید کرد/ برای لغو تحریمها، فقط کافیست تماس بگیرند!

به گزارش پارسینه، روز گذشته رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق را متهم کرد که در حال طراحی «حمله‌ای غافلگیرانه» علیه نیرو‌ها و دارایی‌های آمریکا هستند و تهران را تهدید کرد که هزینه‌ای سنگین پرداخت خواهد کرد.

دونالد ترامپ روز ۱۳ فروردین در توئیتی نوشت: «بر اساس اطلاعات و باور، ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در حال طرح‌ریزی حمله‌ای غافلگیرانه علیه نیرو‌ها و دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند».

ترامپ، تهران را به انتقام پشیمان کننده تهدید کرد/ برای لغو تحریمها، فقط کافیست تماس بگیرند!

او افزوده است: «اگر چنین اتفاقی بیفتد، ایران هزینه بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد».

ترامپ گفت که واکنش احتمالی آمریکا از اقدام نظامی اخیر علیه گروه «کتائب حزب الله» که طی آن آمریکا چند مرکز منتسب به این گروه را بمباران کرد، «بزرگ‌تر خواهد بود.»

او گفت که در واکنش احتمالی خود «در زنجیره غذایی بالا خواهد رفت» که به نظر می‌رسد به معنای آن باشد در نظر دارد در حلقه سلسله مراتب موجود بین نیرو‌های ایرانی و گروه‌های نیابتی اش رده‌های بالاتر را هدف قرار بدهد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود در دولت آمریکا مدعی شده که واشنگتن درباره عملیات احتمالی‌ای که گمان می‌کند ایران در حال تدارک آن است در ظرف دو هفته گذشته به طور فزاینده اطلاعاتی دریافت کرده است. یک مقام ناشناس به این روزنامه گفته است: «ما انتظار داریم به زودی اتفاقی بیفتد.»
 
اما ساعات گذشته دونالد ترامپ در یک نشست خبری در کاخ سفید مدعی شد که آمریکا خواستار دشمنی با ایران نیست، اما آن‌ها دشمنی می‌کنند و از این بابت هم پشیمان خواهند شد.

ترامپ در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید تحت چه شرایطی حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را در شرایطی که با ویروس جدید کرونا درگیر هستند لغو کند گفت: ببینید ما باید با آن‌ها مذاکره کنیم. من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی سریع با ایران بر سر یک توافق کار کنیم. تنها کاری که آن‌ها باید بکنند این است که تماس بگیرند. آن‌ها مردم مغروری هستند و رهبری آن‌ها نیز مغرور است، مانند همه ما، مردم ما و ما هم مغرور هستیم. برای آن‌ها سخت است که تلفن را بر دارند، برای آن‌ها سخت است که یک ملاقات را ترتیب بدهند. اما می‌توانند مشکلات کشورشان را خیلی ساده حل کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: ما خواستار دشمنی نیستیم، اما آن‌ها با ما دشمنی می‌کنند و از این بابت پشیمان خواهند شد، طوری که قبلا هرگز نشده‌اند. تنها کاری که باید بکنند این است که تماس بگیرند، یا از کسی بخواهند که تماس بگیرد. کانال‌هایی است که ما می‌توانیم به سادگی در تماس باشیم.

ترامپ در همین نشست خبری درباره دلیل هشداری که پیشتر به ایران درباره حمله به نیرو‌های آمریکا منتشر کرده است گفت: «اطلاعاتی داریم که برنامه‌هایی در سر دارند ... به رهبری ایران، البته نه لزوما ایران، توسط گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، که این برای من یعنی ایران.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که اگر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دست به حمله علیه نظامیان یا مواضع و اهداف آمریکایی بزنند، «عاقبت بسیار بدی برای آن‌ها در پی خواهد داشت» و در ادامه گفت: از همین رو به آن‌ها می‌گوئیم چنین اقدامی نکنید.