معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان فارس با اعلام این خبر گفت:: پس از ۱۶ سال با پیگیری اعضای شعبه چهاردهم شورای حل اختلف مرودشت، هسته‌های جهادی تشکیل شده وضمن گذشت اولیای دم، پرونده قتل به سازش منجر شد و قاتل از چوبه دار نجات یافت.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی در ادامه گفت: متهم در تاریخ ۱۵ خرداد سال ۸۲ در یکی از محله‌های شهرستان مرودشت در جریان درگیری مرحوم ح.. پ. را با شلیک گلوله از یک قبضه سلاح شکاری به قتل رسانده است.
وی در خصوص پرونده این فرد گفت:: با تکمیل پرونده و درخواست قصاص از سوی اولیاء دم و ختم رسیدگی توسط دادگاه حکم قصاص نفس صادر گردید.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان و رئیس شورا‌های حل اختلاف فارس در ادامه خاطر نشان کرد: پس از تایید این رأی توسط دیوان عالی کشور پرونده جهت اجرا به شعبه ۷ اجرای احکام شیراز ابلاغ وسپس به منظور ایجاد مصالحه به شورای حل اختلاف مرودشت ارجاع گردید.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی گفت:: با تلاش اعضا شعبه چهاردهم مرودشت، پیگیری هسته‌های جهادی تشکیل شده و همچنین تشکیل جلسات مکرر صلح و سازش بین طرفین، این پرونده به نتیجه رسید و خانواده مقتول با اعلام رضایت و بخشش قاتل، به این جوان نادم و پشیمان زندگی مجدد اهداء کردند و پس از گذشت ۱۶ سال پرونده به صلح و سازش ختم گردید.
وی با قدردانی از خانواده اولیاء دم به خاطر این اقدام خداپسندانه تصریح کرد: انسان با عفو وگذشت است که می‌تواند ارزش وجایگاه واقعی خویش را به دست آورد و این مسئله به ویژه در سختی‌ها مانند بخشش قاتل فرزند و یا گذشت از طلب مال خود در هنگام تنگدستی افراد معسر و ناتوان مالی بیشتر نمود پیدا می‌کند.
رئیس شورا‌های حل اختلاف استان فارس گفت:: شخصی که در اوج غضب و انتقام از جرم قاتل می‌گذرد و یا از مال خود در مواقعی که شخص معسر و ناتوان از پرداخت آن است چشم فرو می‌بندد و با مطالبه مال خویش غرور و شخصیت فرد بدهکار مالی را خرد نمی‌کند در حقیقت نه تنها کرامت و بزرگواری خویش را خریده است بلکه شرافت و گرامت انسانی را برای همگان حفظ کرده است
حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالمهدی موسوی از تلاش هسته‌های جهادی صلح و سازش و اعضا شعبه چهاردهم مرودشت نیز قدردانی کرد و اظهار داشت: رویکرد مدیریت در شورا‌های حل اختلاف استان این است که با تشکیل هسته‌های جهادی در سطح استان از ظرفیت افراد مورد وثوق و دارای جایگاه اجتماعی بهره گیرد و به لطف خداوند متعال شورا‌های حل اختلاف استان فارس در سال‌های متمادی توانسته با استفاده از این ظرفیت موفقیت‌های چشمگیری در مختومه کردن پرونده‌ها و صلح و سازش بدست آورد و چندین سال متوالی در زمنیه سازش پرونده‌های قتل شورا‌های حل اختلاف فارس رتبه نخست در سطح کشور را کسب نموده است
وی در پایان بر لزوم استفاده از ظرفیت صدا و سیما، اصحاب رسانه و نهاد‌های فرهنگی در گسترش فرهنگ گذشت و ایثارگری در جامعه تاکید کرد.