سیدمرتضی خاتمی در نشست علنی (دوشنبه ۷ مردادماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود: درود و سپاس به حافظان مرز‌ها و پاسداران عزیز که پهپاد متجاوز آمریکا را ساقط و کشتی متخلف انگلیسی را زمین گیر کردند.
وی ادامه داد هشتم مرداد ماه روز زنجان است؛ روز گرامی داشت فیلسوف بزرگ شیخ شهاب الدین سهروردی است. این روز پرافتخار را گرامی می‌دارم و اصحاب حکمت و معرفت و ادب را به معرفی شخصیت و آثار گرانسنگ آن بزرگمرد تاریخ، دعوت می‌کنم.
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس، مطرح کرد: ملت بزرگ ایران؛ اتحاد و انسجام ملی توانسته بزرگترینتروریسم اقتصادی سالیان اخیر را متحیر نمایند، همان رمزی که توانست انقلاب اسلامی را با اقتدار به چهل و یکمین سال خود وارد کند، از این پس نیز تاکید بر مشترکات و وحدت حول نظام و انقلاب و رهبری ضامن پیروزی ما خواهد بود.
خاتمی ادامه داد: شناخت عمیق از رفتار آمریکا و رویکرد حکیمانه در قبال استراتژی فشار و مذاکره جبهه استکبار را به انفعال کشانده است و اعتماد به نفس را به اردوگاه انسان‌های آزاده به ارمغان آورد، اکنون بر همگان روشن شده که مقررات و معاهدات دوران جنگ سرد کارآیی لازم برای بهبود اوضاع جهان را ندارد؛ به ویژه در حوزه محیط زیست، آب، شبکه‌های مجازی، حقوق بشر، تروریسم، مواد مخدر و سلاح‌های کشتار جمعی دارای کارکرد‌های دوگانه است.
نائب رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از یکسال صبوری، با استناد به بند ۳۶ معاهده به برجام، تصمیم به کاهش تعهدات گرفته است؛ تصمیمی که برخاسته از سیاست‌های اصولی حکمت، عزت و مصلحت است، اگر بنا باشد ایران نتواند از مزایای توافقنامه بهره‌مند شود و صرفاً در گرداب تعهدات آن گرفتار شود؛ همچنان که برخلاف دروغ‌های آشکار مقامات آمریکایی، حتی بسیاری از شرکت‌های دارویی به علت تحریم‌ها قادر به همکاری با ما نیستند.
وی افزود: هیچ عقل سلیمی توقف را جایز نمی‌شمارد به ویژه آنکه زیاده‌خواهان را جدی و گستاخ‌تر خواهد کرد؛ لذا کاهش تعهدات در این شرایط خواسته طبیعی ملت ایران است.
این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: جناب آقای رئیس‌جمهور؛ امروز هزینه‌های زندگی به شکل سرسام آوری افزایش یافته و این واقعیت در میان جمعیت بیکار و حداقل بگیر‌ها به رشد بی رویه خط فقر دامن زده است. طبیعتا تحریم‌های ظالمانه در بروز این مشکلات موثر بوده لکن پاره‌ای ضعف و سوء تدبیر‌ها در این زمینه نقش انکار ناپذیری دارد.
خاتمی با بیان اینکه در سال رونق تولید هنوز شاهد برخی نابسامانی‌ها در امر واردات هستیم، تاکید کرد: همچنان بخش‌هایی از تولید با تصمیمات دفعی و ناهماهنگ در گوشه انزوا است. در زمینه صادرات، خام فروشی وجه غالب ۸۰ درصدی دارد، ساختار بودجه کشور دچار بیماری سنتی است، متکی به اقتصاد تک‌محصولی است. بودجه یک‌هزار و ۲۰۰ هزار میلیاردی شرکت‌های دولتی، فارغ از بررسی و کنترل بوده و شرایط مبهمی دارد که فقط به میزان ۱۰ درصد افزایش راندمان در اقتصاد این شرکت‌ها می‌تواند حجم عظیمی آورده به همراه داشته باشد.
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس، خاطرنشان کرد: ساماندهی یارانه‌های پنهان چند صد هزار میلیاردی، یارانه دهک‌های پردرآمد که سالانه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد می‌شود، یارانه ۴۲۰۰ تومانی که عملا موجب رانت یکصد هزارمیلیاردی در سال می‌شود و تاثیر چندانی هم در دسترسی مناسب به مردم به کالا‌های اساسی ندارد؛ آیا جز بر عهده دولت محترم می‌باشد؟
خاتمی با بیان اینکه در بازار ارز کارمان به جایی رسیده که به دلار ۱۲۰۰۰ هزار تومانی راضی شده ایم، مطرح کرد: نسبت به توقف نسبی افزایش قیمت‌ها بسیار خرسند هستیم؛ در حالی که باید بابت این توقف رشد قیمت‌ها از مردم عزیز قدردانی کنیم که با فقدان قدرت خرید، تورم افسارگسیخته را کنترل کردند.
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به آموزش پزشکی تاکید کرد: تعدد سهمیه‌ها و افزایش آن به میزان ۶۰ درصد ظرفیت، موجب نگرانی به ویژه از حیث افت کیفیت آموزش و تهدید سلامت جامعه بوده و بی‌عدالتی بزرگ محسوب می‌شود و نیازمند بازنگری جدی از سوی مجلس محترم است.
وی ادامه داد: طرح مخرب افزایش ۱۰۰ درصدی ظرفیت‌های پزشکی بدون توجه به زیرساخت‌ها و امکانات آموزشی و کمک آموزشی ضربه بزرگی دیگری بر پیکره نظام سلامت است و همکاران محترم را به تأمل بیشتر در این زمینه دعوت می‌کنم.
این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اقدامات اخیر قوه قضائیه ادامه داد: اقدامات جدید ریاست محترم قوه قضاییه نویدبخش است که در صورت تداوم می‌تواند، امید‌ها را در جهت اجرای عدالت و تقویت انگیزه و افزایش نشاط اجتماعی احیا کند.
خاتمی تاکید کرد:استان زنجان با قرار داشتن در مسیر ترانزیتی غرب و شمال غرب و همجواری با ۷ استان کشور، در زمینه راه‌های مواصلاتی و وضعیت مناسبی نداشته و از بی‌توجهی مزمن رنج می‌برد. همچنین بسیاری از راه‌های روستایی از حیث نگهداری دچار مشکل بوده و نیازمند بازسازی است؛ لذا می‌طلبد وزیر راه و شهرسازی از محل اعتبارات ملی، استان زنجان را مورد توجه بیشتری قرار دهد.
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس ضمن خطاب قرار دادن وزیر ارتباطات تصریح کرد: از وزیر ارتباطات انتظار داشته و داریم که به جای محصور شدن در شرایط موجود از موضع ابتکار و نوآوری به فکر خلق منابع از ناحیه اپراتور‌ها باشد و تعهد زمان رای اعتماد را فراموش نکند، به جای بازنگری در واگذاری‌ها که موجب ضعف شدید عملکرد در نقاط محروم و روستایی است و کاهش ضریب نفوذ تلفن‌های ثابت و همراه و اینترنت در نقاط مذکور شده نیروی خود را مصروف زورآزمایی با کارگزاران مخابرات روستایی و همچنین دفاترپیشخوان نکند.