یادداشت سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در روزنامه ستاره صبح
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
صنعت خودرو کشور همواره با مسائل و چالش‌های متعددی چه درحوزه تولید و چه در شیوه توزیع و قیمت گذاری و... رو به رو بوده است..
صنعت خودرو کشور همواره با مسائل و چالش‌های متعددی چه درحوزه تولید و چه در شیوه توزیع و قیمت گذاری و... رو به رو بوده است.. به ویژه کیفیت و قیمت خودرو‌های ساخت داخلی در مقایسه با خودرو‌های خارجی همیشه مورد انتقاد قرار داشته است. بعلاوه در چند ماه اخیر و با نوسانات بازار ارز، خودرو نیز دست کم در بازار آزاد افزایش قیمت چشم گیری را تجربه کرده و اختلاف آن با قیمت کارخانه گاهی تا چندین میلیون تومان هم می‌رسد. اگر بخواهیم کند و کاوی در خصوص علت این نابسامانی داشته باشیم قطعا باید به این باور می‌رسیم که خلاء نظارت اصولی، بازار و صنعت خودرو را آشفته کرده و به دست بهانه‌های مختلف سپرده است.

نامناسب بودن خدمات پس از فروش خودرو‌های داخلی، عدم رضایت مندی مصرف کنندگان، افزایش قیمت‌های مکرر در طول یک سال، تحمیل هزینه‌های اضافی ناشی از هزینه‌های غیرمرتبط با تولید توسط برخی از مدیران صنعت خودروسازی به مردم، وجود نقص فنی و کیفیت پایین در تولید، تأخیر در تحویل به موقع خودرو، بالا بودن تعداد قطعات معیوب، مصرف غیراستاندارد سوخت، پایین بودن ایمنی، قیمت بالا در مقایسه با خودرو‌های مشابه خارجی، عدم پاسخگویی به نیاز بازار و عدم تحول در تکنولوژی تولید به دلیل استفاده از فناوری قدیمی، کنترل نامناسب کیفیت در مراحل مختلف تولید، رقابت انحصاری در بازار به علت تعرفه بالای خودرو‌های وارداتی، کم بودن دوره گارانتی و ... همه و همه ناشی از سوء مدیریت و وجود انحصار در بازار است؛ انحصاری که بیش از اینکه باعث ارتقای کیفیت شود و رضایتمندی متقاضی را در پی داشته باشد، هزینه‌های سرسام آوری را بر روی دوش مردم تحمیل می‌کند.

پس از تصمیم مجلس برای بازنگری در طرح ساماندهی بازار خودرو که بیشتر توجه آن روی کاهش تعرفه و زمینه سازی برای آزادسازی واردات خودرو بود، این طرح با هویتی جدید در دستور کار قرار گرفت و بیشتر تمرکز آن نیز بر وضعیت زنجیره خودروسازی است. علاوه بر کاهش تصدی گری دولت، افزایش کیفیت تولیدات داخلی، توسعه خودرو‌های هیبریدی و برقی، کاهش مصرف بنزین و همچنین افزایش استاندارد‌های تولید، از جمله محور‌های مهم طرح یاد شده است.

نکته مهم اینکه ما برای خروج از این شرایط و وضعیت نامناسب در صنعت خودرو نیاز به یک تحول مدیریتی داریم؛ این تحول از سمت خودروساز نمی‌تواند صورت بگیرد، زیرا خودروساز‌های ما دولتی و تابع منافع سیاسی هستند و علاقه‌ایی برای تحول در این ساختار ندارند؛ لذا باتوجه به بیانیه رهبر معظم انقلاب به عنوان گام دوم که از جوانان خواستند که به عرصه‌ی صنعتی، اقتصادی، علمی و دیگر عرصه‌ها ورود کنند؛ می‌بایست به دنبال راهی بود تا فارغ التحصیلان و پژوهشگران جوان و خلاق بتوانند خلأ موجود در ساختار مدیریتی صنعت خودرو و دیگر صنعت‌های کشور که به این انقلاب مدیریتی نیاز دارند، کمک کنند.