گوناگون

این پرنده به ظاهر مظلوم، قصاب پرندگان است!+ فیلم

این پرنده به ظاهر مظلوم، قصاب پرندگان است!+ فیلم

پارسینه: با وجود جثه کوچک و شباهت سنگ چشمان به دیگر گنجشک سانان و ظاهر مظلوم فریبنده شان، این پرندگان در باور عموم به پرندگان قصاب معروف هستند.

به گزارش پارسینه و به نقل از دور دور توری؛ پرندگان خانواده‌ی سنگ چشم‌ها از گنجشک سانان گوشتخوار به شمار می‌آیند که مانند پرندگان شکاری بر روی شکار خود که شامل خزندگان، پستانداران و پرندگان کوچک و حشرات بزرگ می‌باشد فرود می‌آیند. دلیل شهرت این پرندگان به قصاب پرندگان این است که آن‌ها شکارشان را بر روی تیغ‌های بزرگ درختان، شاخه‌های شکسته و یا هر شیئی نوک تیز آویزان می‌کنند و به تکه تکه کردن و خوردن آن مشغول می‌شوند. از این رو است که زیستگاهشان اغلب مناطقی با درختان و درختچه‌های خاردار و همچنین مناطق با حصار‌های سیم خاردار است.

اگر در سفر خود به طبیعت درختچه‌ای یافتید که مملو از جانوران صید شده‌ی آویزان بر روی تیغه‌ها بود بدانید که آنجا قلمرو یک سنگ چشم است. تا کنون مطالعات و بررسی‌های بسیاری بر روی رفتار آویزان کردن صید در سنگ چشم‌ها صورت گرفته است. با وجود داشتن نوک قلاب مانند شبیه به پرندگان شکاری سنگ چشم‌ها پا‌ها و چنگال‌های قدرتمندی ندارند و این رفتار تکاملی با تثبیت کردن شکار باعث می‌شوند به راحتی بتوانند آن را به تکه‌های کوچکتر پاره کنند و همچنین قسمت‌های خورده نشده شکار را در زمانی دیگر استفاده کنند.

این رفتار همچنین در خوردن ملخ‌های سمی کاربرد دارد به این شکل که سنگ چشم ملخ سمی را در تیغ فرو میکند و بعد از یکی دو روز که میزان سم کم شد به سراغ شکار می‌رود. این پرندگان تنها به مدت یک فصل برای تولید مثل جفتی برای خود انتخاب میکنند. سنگ چشم نر برای جذب جفت، ذخیره گاه خود را با شکار فراوان تزیین می‌کند که بیش از نیاز غذایی اش است. پس از جلب نظر یک ماده، نر پرواز نمایشی از شیرجه بر روی شکار نشان می‌دهد و طعمه فرضی را در برابر ماده بر روی تیغ آویزان می‌کند و با حرکات سر و بدن مهارت خود را در صلاخی شکار به رخ ماده می‌کشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار