گوناگون

لحظاتی نادر از پوست اندازی خرچنگ+ فیلم

لحظاتی نادر از پوست اندازی خرچنگ+ فیلم

پارسینه: خرچنگ ها مانند سایر بندپایان اسکلت بیرونی خود را از طریق فرآیندی به نام پوست اندازی از دست میدهند. در طول پوست اندازی، یک خرچنگ به تدریج اسکلت خارجی قدیمی را شل می کند و یک اسکلت نرم جدید در زیر آن ایجاد می کند. این روند با تغییرات هورمونی تنظیم می شود.

به گزارش پارسینه و به نقل از قوا30؛ اول، خرچنگ غذا خوردن را متوقف می‌کند و شروع به جذب کربنات کلسیم از اسکلت بیرونی خود می‌کند و آن را ضعیف‌تر می‌کند. خرچنگ آنزیم‌هایی ترشح می‌کند که به حل کردن اتصالات بین اسکلت خارجی قدیمی و بدن آن کمک می‌کند. سپس بدن خود را با آب متورم می‌کند و فشاری ایجاد می‌کند که شکاف‌هایی اسکلت بیرونی قدیمی را در امتداد خطوط از پیش تعیین‌شده، اغلب در پشت باز می‌کند.

سپس خرچنگ به آرامی شروع به جداشدن از اسکلت بیرونی قدیمی می‌کند که معمولاً از پا‌ها و پنجه هایش شروع می‌شود. هنگامی که لباس جدید خرچنگ به طور کامل ظاهر شد، با اسکلت بیرونی جدید و نرم خود در وضعیت آسیب پذیری قرار می‌گیرد. در این مرحله، تا زمانی که اسکلت بیرونی جدیدش سخت شود و محافظ‌تر شود، به دنبال پناهگاهی برای دوری از شکارچیان می‌گردد.

لباس محافظ جدید در ابتدا نرم و انعطاف پذیر است و به خرچنگ اجازه می‌دهد قبل از سفت شدن رشد کند. فرآیند سخت شدن شامل جذب مواد معدنی از محیط اطراف، به ویژه کربنات کلسیم است که استحکام و سفتی را ایجاد می‌کند. با سخت شدن اسکلت خارجی جدید، خرچنگ فعالیت و تغذیه عادی خود را از سر می‌گیرد.

شایان ذکر است که فراوانی پوست اندازی بین گونه‌های خرچنگ متفاوت است و می‌تواند به عواملی مانند سرعت رشد، سن و شرایط محیطی بستگی داشته باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار