گوناگون

اقدامات اورژانسی در مواجهه با برق‌گرفتگی

اقدامات اورژانسی در مواجهه با برق‌گرفتگی

پارسینه: برق‌گرفتگی یکی از حوادث حین کار شناخته می شود و زمانی روی می دهد که با ورود انرژی الکترویکی، به بدن شوک وارد شود که منجر به آسیب های جدی یا سطی در فرد می شود.

اغلب کسانی که با یک منبع برق تماس پیدا می کنند و دچار آسیب می شوند، افرادی هستند که در حین تعمیر یا نصب یک وسیله برقی نکات ایمنی را رعایت نکرده اند؛ اگرچه بیشترین آسیبی که به فرد در حین برق گرفتگی وارد می شود، سوختگی است اما در بدترین حالت ممکن است انسان را به کام مرگ نیز بکشاند.

اکنون سوال اینجاست که در زمان بروز برق گرفتگی باید چه کار انجام دهیم که آسیب های ناشی از آن بر بدن به حداقل برسد.

دکتر افشین امینی عضو هیات علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این زمینه هشدار می دهد که سوختگی با برق می‌تواند مشکلات زیادی را به‌دنبال داشته باشد؛ بنابراین برق‌گرفتگی را جدی بگیرید و در اولین فرصت بیمار را به مراکز درمانی برسانید.

وی با برشمردن اورژانسی‌ترین اقدامات در مواجه با فردی که دچار برق‌گرفتگی شده، چنین می گوید: یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند به مصدوم دچار برق‌گرفتگی کمک کند، مهارت کافی فرد کمک کننده است؛ درصورتی که فاقد مهارت کافی هستید عدم ورود به منطقه خطر منطقی‌ترین و مفیدترین کار شماست.

متخصص طب اورژانس دانشگاه داشتن مهارت کافی در برق‌گرفتگی‌ها را مهمترین فاکتور کمک به مصدوم عنوان کرد و افزود: یادتان باشد اگر وارد منطقه‌ای شدید که درآن محل برق گرفتگی وجود دارد، قبل از اینکه به سمت مصدوم بروید ابتدا منبع برق را قطع کنید.

در گام اول باید منبع اصلی برق قطع شود چرا که در غیر این صورت، فردی که قصد کمک دارد هم در معرض خطر است ضمن اینکه صدمات بیشتری را هم متوجه مصدوم خواهد کرد.

اگر دسترسی به منبع برق ندارید به طور مثال منبع برق تیر برق شهری است، جدا کردن ارتباط فرد با منبع برق می‌تواند کمک کننده باشد.

ابتدا باید روش های مراقبت از خود را یادبگیرید

متخصصان طب اورژانس بر این باورند که ابتدا باید مراقبت از خود در زمان برق گرفتگی را یادبگیرید و اگر به سراغ منابع برق می‌روید حتما باید مجهز به دستکش مقاوم به رسانا باشید.

نکته دیگر اینکه باید با لوازم ایمنی در محل‌هایی که احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد، آشنا باشید و بدانید چه نوع دستکش و کفشی را باید بپوشید.

پس از آن در زمان بروز برق گرفتگی در گام اول اتصالات را شناسایی کنید ، به طور مثال اگر قرار است میله بلند فلزی را حمل کنید ابتدا باید ارتفاع آن را تا سیم‌های برق محاسبه کنید، چرا که در صورتی که میله آهنی با سیم‌های تیربرق تماس پیدا کند بدون شک دچار برق‌گرفتگی خواهید شد.

اگر روی پشت بام میله فلزی بلندی را جابه‌جا می‌کنید خیلی مراقب باشید که این میله به سیم‌های برق شهری برخورد نکند یعنی ارزیابی دقیقی نسبت به اتصالات برقی داشته باشید.

عضو هیات علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی می گوید که حتی باید بدانید دستکش‌های مقاوم در برابر رسانا را برای کمک به فرد دچار سانحه برق‌گرفتگی باید بشناسید؛ این موضوع هم که کفش شما خیس نباشد در مواجه با اتصالات برقی و یا فردی که دچار برق‌گرفتگی شده اهمیت دارد، چرا که به محض برقراری اتصال حتما دچار برق گرفتگی خواهید شد.

امینی با تاکید بر اینکه پروسه‌ برق گرفتگی دارای ورودی و خروجی است هشدار داد: اگر با دو دست یک منبع را بگیرید حتما برق شما را خواهد گرفت ولی اگر دو دست شما به هم متصل باشد، چون تنها یک ورودی وجود دارد، احتمال برق‌گرفتگی کمتر است.

به شرایط اطرافتان توجه داشته باشید، اگر هوا بارانی و همه جا خیس شده یا بر اثر باد و طوفان تیربرقی دچار آسیب شده باشد، دقت کنید که یک ورودی و خروجی داشته باشید به طور مثال اگر روی دوپای خود ایستاده‌اید، روی یک پا بایستید، شما در این حالت تنها یک ورودی دارید و احتمال برق‌گرفتگی به شدت پایین خواهد آمد.

در شرایطی که هوا بارانی و یا اطراف محل برق گرفته خیس است، فورا هر دو پا را به هم بچسپانید و اجازه ندهید دو ورودی داشته باشید و خروج نداشته باشید، این موضوع منجر به این مسئله خواهدشد که احتمال برق گرفتگی شما به حداقل برسد.

اقدامات ضروری در صورت مواجهه با فردی که دچار برق گرفتگی شده است

در گام اول منبع برق را قطع کنید و اگر نمی‌دانید منبع برق‌گرفتگی کجاست، از این موضوع که شما در معرض خطر نیستید مطمئن شوید، به طور مثال اگر جریان برق در همه جا منتشر شده باید از کفش‌ها و دستکش‌های عایق استفاده کنید.

اگر لوازم مقاوم در برابر برق ندارید، می‌توانید از چوب خشک استفاده کنید و فرد را از منبع برق جدا کنید، این کار منجر به این می‌شود که مدت زمان برق‌گرفتگی کمتر شده، سوختگی به حداقل برسد و اختلال در ریتم قلب نیز کاهش یابد.

دکتر امینی درباره کمک رسانی به فردی که دچار برق گرفتگی شده است، این توصیه را دارد: اگر فردی در اثر برق‌گرفتگی دچار اختلال در ریتم قلب و کاهش هوشیاری شد باید ضمن حفظ خونسردی اقدامات اورژانسی احیا را برای فرد انجام دهید؛ اگر مصدوم دچار سوختگی شد و هوشیار است به او چیزی نخورانید و اجازه دهید فرد در حالت استراحت مطلق باشد.

استفاده از پمادهای سوختگی موضعی توصیه دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه در مواجه با سوختگی ناشی از برق گرفتگی بود و بر این نکته تاکید داشت که در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید یا بیمار را به اولین مرکز بیمارستانی برسانید.

سوختگی با برق می‌تواند مشکلات زیادی را به‌دنبال داشته باشد، بنابراین برق‌گرفتگی را جدی بگیرید و در اولین فرصت بیمار را به مراکز درمانی برسانید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار