گوناگون

وحشت از شیطان‌پرستی در آمریکا از این فیلم شروع شد

وحشت از شیطان‌پرستی در آمریکا از این فیلم شروع شد

پارسینه: فیلم‌های ترسناک همیشه محبوب بوده‌اند، اما در سال‌های اخیر بیشتر توجه مردم را به خود جلب کرده‌اند. طبق یک نظرسنجی اخیر، تقریباً 49 درصد از بزرگسالان نسل Z در ایالات متحده و 34 درصد از میلنیومی‌ها در 6 ماه گذشته فیلم ترسناکی را در سینما دیده‌اند، در حالی که این رقم برای نسل X و بومرز به ترتیب 14 و 4 درصد بود.

به گزارش پارسینه یکی از دلایل این موضوع، این است که فیلم‌های ترسناک تجربه‌ای منحصر به فرد را ارائه می‌دهند که ترس و لذت را ترکیب می‌کند. دلیل دیگر این است که فیلم‌های ترسناک به ما اجازه می‌دهند تا در محیطی امن، به سمت تاریکی انسانیت برویم. یک مطالعه نشان داد که مردم به سه دلیل اصلی فیلم‌های ترسناک را تماشا می‌کنند: تنش، ارتباط و غیر واقعیت. فیلم‌های ترسناک همچنین یک فرصت برای مواجهه با ترس‌ها و مسائل دشوار فراهم می‌کنند. فیلم‌های جن‌گیری هیچ وقت از رونق نیفتاده‌اند، اما طی سالیان اخیر فیلم‌هایی با روایت‌های جن‌زدگی که طی آنها ارواح خبیثه شخصیت‌های داستان را به تسخیر خود درمی‌آورند و آنها را به کارهای بد و بعضا خطرناک مجبور می‌کنند محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. فیلم «جن‌گیر» ساخته ویلیام فریدکین، که در دسامبر امسال 50 ساله می‌شود، این روند را آغاز کرد. این فیلم که اکنون به یکی از شاهکارهای کلاسیک تاریخ سینما تبدیل شده است، داستان دختری نوجوان را روایت می‌کند مورد تعرض یک روح خبیث باستانی قرار می‌گیرد، و یک کشیش کاتولیک ساختارشکن به نجاتش می‌آید. هنگامی که جن‌گیر در سال 1973 در ایالات متحده اکران شد، فراتر از سینما، به یک پدیده فرهنگی بزرگ تبدیل شد. منتقدان می‌گویند شاید دلیل پدیده شدن این فیلم در آن زمان این بود که جامعه‌ زمان اکران آن نزدیکی‌های زیادی با آن احساس می‌کرد. ایمان مذهبی کاهش شدیدی یافته بود، و به دلیل رسوایی‌های سیاسی مانند «واترگیت» اعتماد عمومی به دولت به پایین‌ترین حد ممکن رسیده بود.
پدیده‌ای فرهنگی تحت عنوان «وحشت از شیطان‌پرستی» در جامعه آمریکا شکل بگیرد، که در دهه 80 به اتهامات فراوانی علیه این و آن منجر شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار