گوناگون

راز عجیب در مورد سم نهفته در تابلو داوینچی

راز عجیب در مورد سم نهفته در تابلو داوینچی

پارسینه: با توجه به پژوهشی که در نشریه انجمن شیمی آمریکا منتشر شد، لایه‌های زمینه تابلوی مونالیزا حاوی ترکیب کمیاب سرب هستند. برای آزمایش ترکیبات نهفته در این تابلو، دانشمندان نمونه‌هایی از سطح تابلو ریزنمونه‌هایی برداشتند و آزمایش او با ترکیب اکسید سرب (۲) به تشکیل پلمبونکریت، ترکیب سمی سرب، در لایه‌ زیرین تابلو معروف مونالیزا منجر شد.

به گزارش پارسینه، در پژوهش‌های پیشین نیز نشان داده شده که بسیاری از نقاشی‌های لئوناردو داوینچی از جمله مونالیزا را روی بوم‌های چوبی می‌کشیدند. پیش از افزودن اثر هنری، یک لایه‌ رنگ ضخیم و «زمینه‌ای» روی آن زده می‌شد.

در پژوهشی جدید که در نشریه انجمن شیمی آمریکا منتشر شد، لایه‌های زمینه تابلوی مونالیزا حاوی ترکیب کمیاب سرب هستند. به گفته دانشمندان، لایه‌های زمینه آثار هنری این نقاش معروف حاوی ترکیب کمیاب سرب است.
در پژوهش‌های پیشین نیز نشان داده شده که بسیاری از نقاشی‌های لئوناردو داوینچی از جمله مونالیزا را روی بوم‌های چوبی می‌کشیدند. پیش از افزودن اثر هنری، یک لایه‌ رنگ ضخیم و «زمینه‌ای» روی آن زده می‌شد.
به گفته پژوهشگران، لایه‌های زمینه این آثار هنری حاوی روغن و رنگ سفید سربی و ترکیب سرب بسیار کمیاب پلمبوناکریت [Pb5(CO3)O(OH)2] است. این ماده پیش‌تر در تابلوهای دوره رنسانس ایتالیا دیده نشده بود اما به گفته پژوهشگران، در نقاشی‌های بعدی رامبراند در دهه ۱۶۰۰ یافت شد.
تنها شواهدی که دانشمندان از استفاده از اکسید سرب در دوران داوینچی پیدا کرده‌اند، مربوط به درمان‌های پوست و مو بود که البته اکنون سمی بودن آن ثابت شده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار