گوناگون

وزن این موجود غول پیکر ۲۱ برابر یک فیل است!+ عکس

وزن این موجود غول پیکر ۲۱ برابر یک فیل است!+ عکس

پارسینه: زمانی که این موجود باشکوه از اعماق بیرون می آید شگفت انگیز است! نهنگ باله‌ای بدن غول‌پیکر خود را دقیقاً بالای سطح آب می‌کشد تا سوراخ دمنده‌اش از آب بیرون زده و هوا را جذب کند.

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ افتخار کسب نام بزرگترین موجود روی زمین به نهنگ آبی Balaenoptera musculus می‌رسد. این‌ها بزرگترین حیواناتی هستند که تاکنون روی سیاره ما زندگی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند تا وزن عظیم ۱۵۰تن رشد کنند و طول آن‌ها به ۳۲ متر برسد. طول عمر آن‌ها بین ۸۰ تا ۹۰ سال است و تهدید اصلی برای بقای آن‌ها درهم تنیدگی با وسایل ماهیگیری و برخورد کشتی‌ها و قایق‌ها است. آن‌ها در اقیانوس‌های سراسر جهان به جز اقیانوس منجمد شمالی هستند و در حال حاضر پنج زیرگونه دارند.

چرا به این نهنگ، نهنگ باله می‌گویند؟

این موجود شگفت انگیز نهنگ باله نامیده می‌شود و دومین نهنگ بزرگ روی زمین است. آن‌ها در اقیانوس‌ها در سراسر جهان یافت می‌شوند. باله‌ای که به وضوح بر پشت آن‌ها دیده می‌شود دلیل نام این جاندار است. این باله پشتی است که هم بلند و هم قلابدار است و در دو سوم پشت نهنگ قرار دارد. آن‌ها از موجودات کوچکی به نام کریل و همچنین ماهی‌های کوچک مانند شاه ماهی و ماهی مرکب تغذیه می‌کنند. نهنگ‌ها با هجوم به گروه‌های طعمه با دهان کاملاً باز تغذیه می‌کنند و حجم عظیمی از آب را می‌گیرند. سپس آب را از کنار بشقاب‌های بالین خود بیرون می‌آورند که طعمه را فیلتر می‌کند تا بتوانند آن‌ها را بخوردن. این نهنگ‌ها برای حفظ سلامتی خود روزانه به دو تن غذا نیاز دارند!

وزن این موجود غول پیکر ۲۱ برابر یک فیل است!+ عکس

نهنگ‌های باله معمولاً در تمام اقیانوس‌های اصلی یافت می‌شوند، معمولاً در آب‌های عمیق و فراساحلی که عمدتاً در نواحی معتدل تا قطبی به استثنای بخش‌هایی از قطب شمال که پوشیده از یخ هستند، وجود دارند. آن‌ها در مناطق گرمسیری یا گرمتر بسیار رایج نیستند. آن‌ها را می‌توان در عمق ۲۰۰ متری یافت.

ارسال نظر

 • ناشناس

  خداراشکرکه دست انسانها به این نهنگها نمیرسد بخوصوس چینیهای لعنتی که خلیج فارس رادارن قورت میدن مرده بادحسن روحانی

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار