گوناگون

مشهورترین زنان حرمسرای ناصری در یک قاب

مشهورترین زنان حرمسرای ناصری در یک قاب

پارسینه: این عکس قطعا در اوایل سلطنت ناصرالدین‌شاه گرفته شده است زیرا نخستین زنان او در این قاب با چهره‌هایی نسبتا جوان در کنار یکدیگر دیده می‌شوند.

به گزارش فرادید؛ گلین خانم که در سمت راست تصویر نشسته، اولین همسر عقدی شاه در زمان ولیعهدی بود. خجسته خانم تاج‌الدوله نیز که در ردیفِ ایستاده نفر سمت چپ است، نوۀ فتحعلی‌شاه قاجار و اولین همسر عقدی شاه بعد از رسیدن به سلطنت بود. شکوه‌السلطنه که در انتهای سمت چپ تصویر نشسته نیز نوۀ فتحعلی‌شاه و مادر مظفرالدین شاه قاجار بود.

مشهورترین زنان حرمسرای ناصری در یک قاب

در کنار شکوه‌السلطنه، منیرالسلطنه نشسته است که ناصرالدین شاه زیر تصویر او عبارت «مادر نایب‌السلطنه» را نوشته؛ دلیل این نوشته این است که منیرالسلطنه مادر کامران میرزا ملقب به نایب‌السلطنه بود. محلۀ منیریۀ تهران هنوز هم به نام این همسر ناصرالدین‌شاه شناخته می‌شود. سرورالسلطنه و شمس‌الدوله نیز از دیگر زنانی بودند که شاه در اولین سال‌های سلطنتش با آن‌ها ازدواج کرده بود.

در سریال جیران به کارگردانی حسن فتحی که ماجراهای دربار ناصری در سال‌های ابتدایی سلطنتش را نشان می‌دهد، تعدادی از این چهره‌ها حضور دارند. سمیرا حسن‌پور در این سریال نقش گلین خانم، رعنا آزادی‌ور نقش تاج‌الدوله و الهام نامی نقش شکوه‌السلطنه را ایفا کرده‌اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار