گوناگون

استفاده باورنکردنی از نهنگ جاسوس روسی در جنگ اوکراین+ فیلم

پارسینه: نهنگ جاسوس روسی که اولین‌بار چهار سال قبل با پایه‌ی دوربین GoPro شناسایی شده بود، باردیگر در سواحل کشور سوئد دیده شد.

به گزارش پارسینه و به نقل از زومیت؛ نهنگ جاسوس روسی (بلوگا) اولین‌بار در آوریل ۲۰۱۹ در نروژ مشاهده شد و این گمانه‌زنی را برانگیخت که ارتش روسیه آن را برای جاسوسی آموزش داده است. این نهنگ که هوالدیمیر (Hvaldimir) نام دارد، در نزدیکی جزیره‌ی اینگویا در ۴۰۰ کیلومتری مورمانسک، یعنی محل استقرار ناوگان شمالی روسیه، به قایق‌های نروژی نزدیک شد.

یک دوربین GoPro و مهارکننده‌ی این دستگاه با برچسب «تجهیزات سنت‌پترزبورگ» روی بدن نهنگ بلوگا نصب شده بود. این کشف باعث شد آژانس اطلاعات داخلی نروژ تحقیقاتی را آغاز کند. طبق گزارش‌ها، تحقیقات این آژانس نشان داد روسیه احتمالاً نهنگ مذکور را برای دستیابی به اهداف اطلاعاتی خود آموزش داده است.

روسیه و ایالات متحده‌ی آمریکا و چند کشور دیگر برنامه‌هایی برای آموزش نظامی پستانداران آبزی دارند. هوالدیمیر از آن زمان تاکنون مسیرش را به‌سمت جنوب در سواحل نروژ تغییر داده است. OneWhale، سازمان ردیاب نهنگ‌های هوالدیمیر، گزارش داد این نهنگ در ماه‌های اخیر با سرعت بیشتری به حرکت خود در آب‌های نروژ ادامه داده است.

هوالدیمیر روز یکشنبه در هانبوستراند واقع در سواحل جنوب‌غربی سوئد دیده شد. سباستین استرند، زیست‌شناس دریایی در سازمان OneWhale، می‌گوید هنوز نمی‌دانیم چرا این نهنگ با سرعت زیاد از محیط طبیعی خود دور شده است.

استرند افزود: «نمی‌دانیم چرا این نهنگ درحال‌حاضر این‌قدر سریع حرکت می‌کند. امکان دارد هورمون‌های طبیعی، او را به یافتن همسر سوق دهند یا دلیل این سرعت‌دادن به حرکت می‌تواند تنهایی باشد؛ زیرا بلوگا گونه‌ای بسیار اجتماعی است.»

پتاپیکسل می‌نویسد از چهار سال قبل که هوالدیمیر وارد نروژ شده، احتمالاً حتی یک نهنگ بلوگای دیگر را ندیده است. روسیه هرگز رسماً ادعا‌های مربوط به آموزش هوالدیمیر را قبول نکرده است. ناگفته نماند که ارتش این کشور قبلاً وجود هرگونه برنامه برای آموزش جاسوسی پستانداران دریایی را رد کرده بود.

ویکتور بارانتس، سرهنگ روسی، در سال ۲۰۱۹ گفت: «اگر این حیوان را برای جاسوسی آموزش داده باشیم، واقعاً فکر می‌کنید شماره تلفنی همراه با پیام لطفاً با من تماس بگیرید، به آن متصل می‌کردیم؟»

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار