گوناگون

غول دنیای طوطی‌ ها+ فیلم

غول دنیای طوطی‌ ها+ فیلم

پارسینه: گرچه طوطی بی پروازی به نام کاکاپو که در نیوزلند و گینه نو زیست می‌کند و ۳.۵ کیلوگرم وزن دارد سنگین‌تر از مکائو سنبلی است، اما مکائو سنبلی از لحاظ طول طویل‌تر از طوطی کاکاپو و تمامی طوطی‌سانان است.

در آمریکای جنوبی غول آسا بودن فقط به پستانداران و مار‌ها محدود نمی‌شود. این قاره پرنده غول پیکری نیز دارد، با منقاری چنان محکم که می‌تواند سخت‌ترین دانه‌ها را به آسانی بشکند.

به گزارش فرارو، مکائوی سنبلی بزرگترین طوطی جهان است. طول بدن این پرنده غول پیکر از سر تا نوک دُم به یک متر می‌رسد و بال‌هایی به پهنای یک متر به این پرنده اجازه می‌دهد تا با سرعت ۵۵ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

این پرنده غول دنیای طوطی هاست و حتی منقار او نیز رکورد شکن است. دست‌کم درخت و دانه‌های سخت را می‌شکند. این پرنده حفره‌های جالبی در تنه درختان پاناما ایجاد می‌کند و علاوه بر آن می‌تواند میوه نخل آکوری را که در برزیل زیاد یافت می‌شود باز کند. این میوه به حدی سخت است که گونه‌ای از میمون‌ها با کوبیدن سنگ آن‌ها را می‌شکنند، اما مکائوی سنبلی تنها از منقار قدرتمندش برای شکستن آن استفاده می‌کند، ولی بیرون کشیدن دانه سخت است که برای جدا کردن آن از پوسته به یک شاه‌کلید نیاز است. خوشبختانه این پرنده یکی داخل دهانش دارد! در کمال تعجب مکائو استخوانی داخل زبانش دارد تا قوت موردنیاز را به کارش ببخشد.

گرچه طوطی بی پروازی به نام کاکاپو که در نیوزلند و گینه نو زیست می‌کند و ۳.۵ کیلوگرم وزن دارد سنگین‌تر از مکائو سنبلی است، اما مکائو سنبلی از لحاظ طول طویل‌تر از طوطی کاکاپو و تمامی طوطی‌سانان است.

مکائوی سنبلی در حفره‌های درختان لانه‌سازی می‌کند و پرنده ماده در هنگام تخم‌گذاری ۱ یا ۲ تخم می‌گذارد. گرچه هر دو جوجه سر از تخم درمی‌آورند، اما فقط یک جوجه به سن بلوغ می‌رسد؛ زیرا در رقابت تصاحب غذا جوجه زودتر از تخم درآمده موفق‌تر بوده و جوجه دیگر از گرسنگی تلف می‌شود. جوجه‌ها تا سن ۳ ماهگی نزد والدین خود می‌مانند و پس از آن لانه را ترک می‌کنند. آن‌ها در سن ۷ سالگی به بلوغ می‌رسند.

تخم‌های این پرنده توسط کوآتی‌ها، کلاغ‌ها، صاریغ‌ها و بیشتر توسط توکان‌ها که جزو دشمنان طبیعی این پرنده محسوب می‌شوند ربوده و خورده می‌شوند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار