گوناگون

طعنه تندو تیز همسر امیرکبیر به ناصرالدین شاه قاجار

طعنه تندو تیز همسر امیرکبیر به ناصرالدین شاه قاجار

پارسینه: ملک نساخانم معروف به عزت الدوله یا ملک زاده خانم دخترمحمدشاه و مهدعلیا وهمسر امیرکبیر در سال 1211 هجری شمسی درتبریزمتولدشد.

به گزارش پارسینه، ملک نسا خانم، بانویی هوشمند و شایسته و تنها خواهر تنی ناصرالدین شاه بود که همسر امیرکبیر شد. ناصرالدین شاه در 22شهریور1227 بعد از مرگ پدرش محمدشاه برتخت سلطنت نشست.

او میرزا تقی خان امیرکبیر را به عنوان صدراعظم خود انتخاب کرد و لقب امیرکبیر را به وی بخشید. ناصرالدین شاه چنان مجذوب معلم دوران ولی عهدی خود شده بود که تنها خواهر تنی خود را به عقد صدراعظم خود درآورد.

ملک زاده در 27 بهمن 1227 شمسی در 16 سالگی با امیرکبیرازدواج کرد. امیرکبیردرهنگام ازدواج 43 ساله بود.وی برخلاف میل خود مجبور به طلاق همسرش جهان خانم شده بود و این گله گذاری را در نامه ای اواخر صدرات خود به ناصرالدین شاه اعلام کرد. حاصل این ازدواج دو دختر به نام های تاج الدوله و همدم الدوله بود.

ناصرالدین شاه در آبان سال 1230 با نیرنگ مهدعلیا امیرکبیر را از صدرات برکنار و او را به کاشان تبعید کرد. شاه قاجار از همسر امیرکبیر خواست به همراه فرزندانش در تهران بمانند وی حاضر نشد. امیرکبیر در مدت سه سال واندی ازدواج توانست وفاداری ملک زاده را جلب کند . دشمنان امیرکبیر به علت ترس ازمقام ملک زاده از کشتن وی حذر می کردند.آنها برای کشتن امیرکبیر، ملک زاده را با دادن پیغامی مبنی بر اینکه امیر به زودی به مقام صدرات بازمی گردد جداکردند و در حمام فین کاشان به قتل رساندند. امیرکبیر قبل از اینکه پیک های شاهی رگهایش را بزنند درخواست دیدار و یا دادن پیغام برای وصیت را کرد اما اجازه داده نشد.

امیرکبیرابتدا در کاشان دفن شده بود اما ملک زاده بعدا قبر را می شکافد و جسد را به کربلا می فرستد. ملک زاده بعد مرگ همسرش به تهران برمی گردد و در دیدار با برادرش وی را به باد فحش می بندد. ناصرالدین شاه به درخواست مادرش مهدعلیا ، ملک زاده را به عقد میرزا کاظم پسر میرزا آقاخان نوری درآورد.

مهدعلیا سرپرستی دو دختر امیرکبیر را به عهده می گیرد و آنها را نزد خودش نگه داشت و اجازه دیدار مداوم همسر امیرکبیر با فرزندانش را نمی داد.

ملک زاده گاهی اوقات با صراحت به ناصرالدین شاه می گفته است : معلوم است من جزء اثاثیه سلطنت هستم که هر کس صدراعظم شد من باید به خانه اش بروم.

ملک زاده بعد از برکناری میرزا آقاخان نوری از صدرات از همسرش جداشد.

بعد از جدایی ملک زاده دوباره به دستورشاه، همسر پسر دایی اش انوشیروان خان شد حاصل این ازدواج سه فرزند بود.

ملک زاده بعد از مرگ همسرسومش به عقد مشیرالدوله از کارمندان بلندپایه وزارت خارجه درآمد. وی 71 ساله بود که از مظفرالدین شاه لقب عزت الدوله گرفت و سرانجام در سال1284 خورشیدی درگذشت،چون ارادت خاص به امامزاده احمد داشت وصیت کرد وی را در بارگاه امامزاده حسن در محله حسن آباد شهراصفهان دفن کنند.

ارسال نظر

 • یوسف

  ملک زاده مستدام. مقاله شما ربطی به وفاداری و جواب دندان شکن به ناصرالدین شاه نداشت .بیشتر در مورد تعدد و تجدید فراش ملک زاده بود ..‌

 • سید

  روحش شاد خدا بیامرزدش

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار