گوناگون

شکار افعی شاخدار در شنزار‌های خوزستان+ فیلم

شکار افعی شاخدار در شنزار‌های خوزستان+ فیلم

پارسینه: افعی شاخدار دم عنکبوتی Pseudocerastes urarachnoides، گونه‌ای بومی در رشته کوه‌های زاگرس در غرب ایران است. سر آن شبیه به دیگر گونه‌های Pseudocerastes است، در حالی که دم آن منحصربه‌فردتر است و انتهای لوله‌ای شکلی دارد که با فلس‌های بلند و دراز پوشانده شده‌است و ظاهری شبیه عنکبوت به آن می‌دهد.

شکار افعی شاخدار در شنزار‌های خوزستان خبرساز شد.گونه‌های بومی خزندگان در کشور با سایر کشور‌های خاورمیانه و همچنین کشور‌های جنوب، مرک و غرب آسیا مشترک است.

فرادید نوشت: ایران و همسایگان آن انواع مختلفی از مارها، کروکودیل‌ها و لاک پشت‌های دریایی را در خود جای داده اند. افعی شاخدار دم عنکبوتی یکی از خزنده‌های بی نظیر بومی رشته کوه‌های زاگرس ایران است. برخلاف دیگر افعی‌ها، این گونه‌ها دمی شبیه عنکبوت دارند که پرندگان شکاری حشره‌خوار را فریب می‌دهد و سپس به غذای مار تبدیل می‌شوند. گونه گوشتخوار بنگال مانیتور نیز در داخل عراق زندگی می‌کند.

افعی شاخدار دم عنکبوتی Pseudocerastes urarachnoides، گونه‌ای بومی در رشته کوه‌های زاگرس در غرب ایران است. سر آن شبیه به دیگر گونه‌های Pseudocerastes است، در حالی که دم آن منحصربه‌فردتر است و انتهای لوله‌ای شکلی دارد که با فلس‌های بلند و دراز پوشانده شده‌است و ظاهری شبیه عنکبوت به آن می‌دهد. در اطراف چشم، فلس‌ها بالا می‌آیند تا ظاهری شاخدار ایجاد کنند. بین شاخ‌ها حدود شانزده تا هفده فلس وجود دارد. این گونه دارای ۱۵ جفت دم فرعی است.

برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ پژوهشگران آمریکایی یک نمونه از افعی‌های شاخدار را در ایران پیدا کردند که نام علمی Pseudocerastes persicus بر آن نهاده شد؛ ولی در سال ۲۰۰۶ مجدداً گونه‌ای پیدا شد که با موارد قبلی تفاوت زیادی داشت. تقریباً بین ۱۶ تا ۱۷ فلس بین دو شاخ جود دارد و فلس‌های بدن نسبت به گونه‌های دیگر زبرتر است. تقریباً ۱۵ جفت فلس زیر دمی وجود دارد و فلس‌هایی دارد که اطراف دم آن شبیه پای بندپایان به نظر می‌رسد. نوک دم برجسته و حالت کروی دارد که شبیه بدن عنکبوت است.

نام علمی آن Pseudocerastes urarachnoides می‌باشد که urarachnoides ریشه‌ای از یونان باستان دارد و به معنای عنکبوت می‌باشد و به دم عنکبوتی شکل آن اشاره دارد. اسم رایج و غیر علمی آن افعی شاخدار دم عنکبوتی است. این مار بین مردم محلی با نام‌های افعی بدل کار یا افعی فریب کار رواج دارد:

ارسال نظر

 • ناشناس

  سلام این ماربسیارسمی است ونسل پرندگان وحیوانات وانسانهاروازبین میبرداین مارتغیرشکل داده است نباید نسلش زیاد بشودبدنش تمام زهروبسیارسمی است هیچ استفاده ای نداردنسل حیواتات روبزودی ازبین میبرد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار