گوناگون

ترسناک ترین کوسه ها در ساحل شاندیز جزیره کیش! + فیلم

ترسناک ترین کوسه ها در ساحل شاندیز جزیره کیش! + فیلم

پارسینه: گاو کوسه ها یکی از معروف ترین کوسه های دنیا هستند که حالا یک مدرس غواصی و آموزش ماهیگیری تصاویری از این کوسه را در سواحل جزیره کیش منتشر کرده است.

به گزارش پارسینه به نقل از خبر آنلاین، گاوکوسه از کوسه‌ماهیان درنده و دارای طبیعتی پرخاش‌گر است و در آب‌های شور، آب‌های لب‌شور و آب‌های شیرین شامل مصب رودها و رودها یافت می‌شود. گاوکوسه‌ها، علی‌رغم توانایی برای زنده ماندن در زیستگاه‌های آب شیرین، کوسه‌های آب‌های شیرین حقیقی نیستند.

این حیوان از خانواده کوسه سانان می باشد. او از کوسه های درنده و پرخاش گر است. شب و روز در حال شکار کردن است و هنگام شکار، ابتدا با سر به شکار خود ضربه می زند. این حرکت که با سر ضربه های محکم و متوالی می زند و هم چنین چهره خشمگین و عصبانی این حیوان باعث شده است تا به آن ها کوسه گاوی بگویند. او به دلیل توانایی بقاء در آب های شیرین، با سایر کوسه ها متفاوت است. در آمریکا هر ساله به طور میانگین ۱۶ مورد حمله کوسه گزارش می شود اما هر دو سال یک بار اتفاق می افتد که کسی بر اثر این حمله ها بمیرد.

غذای این حیوان چیست؟

این حیوان هر نوع غذایی را می خورد اما غذای مورد علاقه او انواع ماهی می باشد. این کوسه در مواقع ضروری دلفین ها را هم شکار می کند و گاهی نیز در حال خوردن لاکپشت های دریایی دیده شده است.

آیا این حیوان خطرناک است؟

کوسه گاوی خطرناک ترین نوع کوسه ها است. این حیوان به شدت مهاجم است و در سواحل مناطق گرمسیر دقیقا جایی که انسان ها برای شنا کردن انتخاب می کنند، به شکار می روند. این نوع کوسه در آب های تمام جهان، مناطق کم عمق و آب های گرم حضور دارند. دور از تصور نیست که این کوسه عظیم الجثه به رودخانه ها نیز راه پیدا کند. انسان ها غذای دلخواه این حیوان نیست و به این دلیل انسان ها را تعقیب و شکار می کند که او را با ماهی بزرگ یا طعمه های خود اشتباه می گیرد. در این کوسه، کلیه ها و غددی که نزدیک دم آن ها قرار دارد به گونه ای عمل می کند که حتی با بودن در آب های شیرین، نمک بدنشان تامین می شود. دانشمندان هنوز بر روی این مسئله در حال تحقیق هستند. زمانی که کوسه های گاوی با هم حرکت می کنند به اصطلاح به آن ها گله کوسه می گویند. سه نوع کوسه به انسان حمله می کند که یکی از آن ها کوسه گاوی است.

پراکندگی و زیستگاه

گاوکوسه به‌طور عادی در سراسر دنیا در مناطق ساحلی اقیانوسهای گرم، در رودخانه‌ها و دریاچه ها و اگر جریان‌های رودخانه‌ها به قدر کافی عمیق باشد در آب‌های شیرین و آب‌های شور آن‌ها پیدا می‌شوند. گاوکوسه‌ها تا عمق ۱۵۰ متری آب یافت می‌شوند، اما به‌طور معمول، در اعماق کمتر از ۳۰ متر به سر می‌برند.

در اقیانوس آرام این حیوان دریایی از کالیفرنیا تا اکوادور می‌تواند پیدا شود. گاو کوسه تا ۴۰۰۰ کیلومتری بالای رودخانه آمازون تا ایکوتس در پرو سفر کرده‌است. گاوکوسه عموماً در آب‌های ساحلی گرم و سیستم آب‌های ورودی به دریای موزامبیک و از طرف جنوب، شامل کوازولو ناتال و موزامبیک فعال است. این گونه تمایل متمایزی برای زندگی در جریان آب‌های گرم دارد.

بعد از طوفان کاترینا، خیلی از گاو کوسه‌ها در دریاچه پنچارتین رویت شدند. کوسه‌های‌گاوی گاهگاهی به بالای می‌سی‌سی‌پی به دوری بالای رودخانه آلتن و ایلینوی رفته‌اند. آن‌ها در رودخانه پتماک در مریلند نیز پیدا شده‌اند. یک مسیر دریاچهٔ زمین گلف در کوئین لند، استرالیا خانهٔ تعدادی گاوکوسه است. آن‌ها بر این عقیده‌اند که گاو کوسه‌ها به دنبال یک سیل در دهه ۱۹۹۰ در دریاچه گیر افتاده‌اند. گاو کوسه هایی که حالا جاذبه گردشگری آن دریاچه شده اند.

این کوسه در خلیج فارس هم زندگی می‌کند و توانایی این را دارد تا درازای اروند رود را شنا کرده و خود را به رودخانهٔ کارون برساند و تنها گونه‌ای از کوسه است که توانایی این کار را دارا است. ویدیویی که همراه این فیلم می بینید توسط امیر هایا ، مدرس غواصی در ساحل شاندیز کیش گرفته شده و متعلق به روزهای پایانی زمستان ۱۴۰۱ یک است. زمانی که کوسه ها برای جفتگیری به سواحل نزدیک تر می شوند.

ویژگی های گاو کوسه ها

گاوکوسه‌ها حیواناتی بزرگ و نیرومند هستند که ماده‌ها از نرهای این گونه بزرگ‌تر هستند. گاوکوسه‌ها تا ۸۱ سانتی‌متر در تولد خود می‌توانند بزرگ شوند. گاوکوسه‌های ماده بالغ میانگین ۲/۴ متر طول و معمولاً ۱۳۰ کیلوگرم وزن دارند در حالی که کمی کوچک‌تر، نرهای بالغ میانگین ۲/۲۵ متر طول و ۹۵ کیلوگرم وزن دارند. از آنجایی که بیشترین اندازه معمولاً ۳/۵ متر گزارش شده‌است، رکوردی مشکوک برای نمونه از ماده دقیقاً ۴ متر گزارش شده‌است. حداکثر وزن ثبت‌شده یک گاوکوسه ۳۱۵ کیلوگرم بوده‌است اما ممکن‌است بزرگتر نیز باشند. گاوکوسه‌ها پهن‌تر و سنگین‌تر از بقیه کوسه‌ها با اندازه سنجیدنی هستند. گاوکوسه‌ها در بالا خاکستری (کمر) و در پایین سفیداند (شکم). باله دومی آخر گاوکوسه‌ها کوچک‌تر از اولی است. همچنین باله دمی گاوکوسه‌ها نیز درازتر و پایین‌تر از بقیه کوسه‌هااست و دارای پوزهای کوچک هستند، و بین دو باله پشتی‌شان، هیچ شیاری وجود ندارد.

گاوکوسه دارای نیروی گاز گرفتن، ۶۰۰ کیلوگرم هستند، و بین ماهی‌های غضروفی بررسی شده، دارای بیشترین نیرو هستند. گاو کوسه‌ها درنده‌اند و به ندرت برای ترس به دیگر حیوانات حمله می‌کنند. انسان‌ها بزرگ‌ترین تهدید این حیوانات‌اند. کوسه‌های بزرگتر نظیر کوسه ببری و کوسه‌های بزرگ سفید ممکن است به آن‌ها حمله‌ور شوند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار