گوناگون

پایان هولناک کاخ های صدام حسین در عراق + فیلم

پایان هولناک کاخ های صدام حسین در عراق + فیلم

پارسینه: یک استاد دانشگاه در موصل می‌گوید کاخ‌های صدام حسین تاریخ عراق را بازگو می‌کنند. چه طرفدار و چه مخالف رژیم صدام حسین باشیم، این دورانی است که جمهوری عراق آن را سپری کرده است.

بیست سال پس از تهاجم آمریکا به عراق، کاخ بحیره صدام حسین ، در میان ساختمان‌هایی است که در حال فروریختن است.

فرارو نوشت: این کاخ در حال فروپاشی زمانی متعلق به صدام حسین بود. حروف درهم تنیده عربی برای S و H یکی از آخرین یادآور‌های کاخ بحیره است که به یادگار مانده است. این کاخ در مجاورت دریاچه‌ای که دیگر وجود ندارد قرار دارد.
سعد الوزان، یک فعال اجتماعی، توضیح داد که صدام حسین شبکه‌ای از کاخ‌ها در سراسر کشور دارد که به او پایگاه‌هایی برای فعالیت می‌دهد.
وی افزود: این مکان‌ها به‌عنوان سایت‌هایی برای مدیریت دولت، میزبانی برخی از روسای جمهور و استراحت فعالیت می‌کردند.

حسن العالف، معاون دوم استاندار نینوا هم گفت که پس از حمله آمریکا به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳، برخی از کاخ‌های موصل به عنوان پایگاهی برای نیرو‌های آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت، اما همه امکانات در سال ۲۰۱۱ به مقامات عراقی تحویل داده شد.

وی افزود که در حال حاضر برخی از کاخ‌ها به عنوان مقر خدمات امنیتی استفاده می‌شود.

کاخ‌های تحدی و بحیره در موصل در ۲۰ سال گذشته، از جمله توسط شبه نظامیان داعش، غارت و بمباران شده است.

با این حال، کاخ تحدی در حال بازسازی است و بخشی از ساختمان توسط دانشگاه موصل استفاده می‌شود.

به گفته محمود عزو، استاد علوم سیاسی دانشگاه، بخش دیگری به عنوان موزه توسط دانشکده باستان شناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد که پیش بینی می‌شد بازسازی کامل کاخ تحدی به دلیل کمبود منابع زمان زیادی به طول بینجامد. او گفت که هیچ قصد سیاسی برای رها کردن کاخ‌ها وجود ندارد، بلکه کمبود بودجه عامل اصلی تاخیر در بازسازی است.

عزو احیای این مکان‌ها و تبدیل آن‌ها به موزه‌ها و مراکز فرهنگی را ضروری دانست و گفت: این ساختمان‌ها تاریخ عراق را بازگو می‌کنند. چه طرفدار و چه مخالف رژیم صدام حسین باشیم، این دورانی است که جمهوری عراق آن را سپری کرده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار