گوناگون

چطور سکه‌های سفره هفت سین را براق کنیم؟

چطور سکه‌های سفره هفت سین را براق کنیم؟

پارسینه: سکه معمولا یکی از سین‌های هفت سین در زمان تحویل شدن سال روی سفره ایرانی‌هاست. اگر از سال‌های قبل سکه دارید اما براق نیستند با استفاده از روش‌هایی می‌توانید آنها را دوباره براق کنید.

​به گزارش همشهری آنلاین، اگر می‌خواهید روی سفره هفت سین خود سکه قرار دهید، اما سکه‌ها قدیمی و تیره هستند از روش‌های زیر برای تمیزکردن آنها استفاده کنید؛

۱.سکه را زیر آب سرد نگه دارید. سکه را از هر طرف حدود یک دقیقه زیر آب جاری نگه دارید. به آرامی با انگشتانتان روی سکه بمالید تا مقداری از کثیفی روی سطح آن از بین برود. پس از پایان آبکشی، سکه‌ها را روی یک حوله نرم قرار دهید.

۲. سکه‌ها را با محلول آب صابون بشویید. یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید و با آب و صابون یا مایع ظرفشویی مخلوط کنید. هر سکه را یکی‌یکی در آب صابون آغشته کنید و در آب نگه دارید. انگشت شست و اشاره خود را روی سکه بمالید تا به صابون کمک کنید کثیفی را از بین ببرد.

۳. سکه‌ها را با یک مسواک نرم که به آن نیاز ندارید یا یک دستمال کاغذی مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن سکه‌ها را در محلول آب و صابون غوطه ور نگه دارید. به آرامی روی سکه را بشویید تا دوباره براق شود. وقتی کارتان تمام شد، سکه را آبکشی کنید. سکه‌ها را با حوله خشک کنید. مطمئن شوید هر سکه کاملاً خشک است تا فلز در طول زمان از بین نرود.

۴. سکه‌ها را با جوش شیرین و سرکه پاک کنید. سکه‌های را در سرکه آغشته کنید و بگذارید حدود ۳۰ ثانیه خیس بخورند. هر بار یک سکه را از سرکه خارج کنید و بلافاصله کمی جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. جوش شیرین را با انگشتان خود خوب روی همه قسمت‌های سکه بکشید تا کثیفی از بین برود. سپس سکه‌های را زیر آب تمیز بشویید و خشک کنید.

۵. سکه‌های مسی را در محلول سرکه و نمک تمیز کنید. یک قاشق غذاخوری نمک خوراکی را با ۱⁄۴ فنجان سرکه سفید در یک کاسه حل کنید. سکه‌ها را داخل مخلوط بیندازید و بگذارید حدود ۵ دقیقه بماند. سپس سکه‌ها را از مایع بیرون بیاورید و به آرامی با دستمال کاغذی پاک کنید تا لکه های تیره پاک شود.

۶. لکه‌های سخت را با آب لیمو و نمک پاک کنید. روی سطح هر سکه را نمک بپاشید و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید. از یک مسواک نرم استفاده کنید و به مدت یک تا ۲ دقیقه به آرامی روی سکه‌ها بکشید. سکه‌ها را آبکشی کنید و با یک حوله نرم خشک کنید.

۷. سکه‌ها در کولا یا نوشابه خیس کنید. قبل از اینکه سکه‌ها را بیرون بیاورید و بشویید، بگذارید حداقل ۵ دقیقه بماند. به آرامی سطح را با یک حوله کاغذی مالش دهید تا سکه‌ها دوباره بدرخشد.

۸. سکه‌ها خود را با سس کچاپ تمیز کنید. روی هر سکه به اندازه کافی سس کچاپ بپاشید تا آن را بپوشاند. سس کچاپ را با یک مسواک نرم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه روی سکه بمالید. سپس سکه‌های خود را آبکشی کنید.

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار