گوناگون

چه کنیم تا بادمجان سیاه نشود؟

چه کنیم تا بادمجان سیاه نشود؟

پارسینه: گاهی ممکن است بادمجان قبل و بعد از سرخ کردن یا پس از برش سیاه شود، دلایل اصلی سیاه شدن بادمجان ها چیست و چه راه حل هایی برای سیاه نشدن آن ها دارد؟

بادمجان یا بادنجان یکی از پرمصرف‌ترین صیفی جات است که با آن غذا‌های خوشمزه و متنوعی مانند کشک و بادمجان، میرزا قاسمی، حلیم بادمجان و خورش بادمجان تهیه می‌شود. بادمجان دارای ویتامین‌های مختلف و منبع سرشاری از فیبر و مواد مغذی می‌باشد.

دلیل سیاه شدن بادمجان پس از برش

بادمجان تازه بریده شده، هنگامی که در معرض هوا قرار می‌گیرد، به سرعت اکسید می‌شود و سیاه می‌شود. بادمجان سیاه شده پس از سرخ شدن نیز رنگ تیره‌ای داشته و ظاهر غذا را خراب می‌کند. بادمجان بسته به عوامل مختلف رنگ‌های متفاوتی پیدا می‌کند، عوامل مثل:

pH آب مورد استفاده
نوع چاقو
نوع ظروف آشپزی
میزان قرار گرفتن در معرض اکسیژن
راه حل سیاه شدن بادمجان بعد و قبل سرخ شدن

مثل همیشه، برای هر مشکلی در آشپزی راه حلی وجود دارد. برای جلوگیری از سیاه شدن بادمجان راه‌های زیر را امتحان کنید.

آب و نمک

بادمجان را پوست بکنید و برش بزنید و بشویید و خیلی سریع درون محلول آب و نمک بریزید.

آب و شیر

برای جلوگیری از سیاه شدن بادمجان، قبل از برش بادمجان، یک کاسه آب را آماده کنید و درون آن یک قاشق غذاخوری شیر بریزید. بادمجان‌ها را پوست بکنید و برش بزنید و درون این محلول قرار دهید تا سیاه نشوند.

آب و لیمو یا سرکه

برای متوقف کردن اکسیداسیون و یا کاهش سیاه شدن بادمجان، یک کاسه آب را آماده کنید و درون آن آب یک تکه لیمو بریزید. سپس بادمجان‌ها را پوست بکنید و برش بزنید و درون این محلول قرار دهید تا سیاه نشوند.

آب جوش

برای جلوگیری از سیاه شدن بادمجان در یک قابلمه آب را جوش می‌آورید و بادمجان‌ها را یکی یکی پوست کنده و سریع در آبجوش بریزید و سریع آبکش کنید تا بادمجان سیاه نشود.


نکته:

بادمجان‌ها را با شعله ملایم سرخ کنید و هرگز با شعله بالا سرخ نکنید، زیرا سبب سوختن و سیاه شدن بادمجان می‌شود.

منبع: نمناک

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار