گوناگون

این وسایل خانه را با سرکه تمیز کنید

این وسایل خانه را با سرکه تمیز کنید

پارسینه: تمیز کردن با سرکه باعث می شود تمیز کننده هاي‌ حرفه اي بـه طور موثر تمام قسمت هاي‌ خانه را تمیز کنند.

چه کسی فکر می‌کرد تمیز کردن با سرکه می تواند تا این حد موثر باشد؟ حتی پاک‌کننده‌هاي‌ حرفه‌اي نیز بـه‌طور منظم از سرکه سفید بـه‌عنوان بخشی از لوازم تمیزکننده آزمایش‌شده و آزمایش‌شده‌شان استفاده می کنند. این منگنه کمد انباری یکی از بهترین راه حل‌هاي‌ تمیزکننده در اطراف اسـت و همچنین ارزان و بدون مواد شیمیایی اسـت - کیفیتی کـه باید برای انتخاب‌هاي‌ دوستدار محیط زیست در خانه درنظر گرفت.


برای مقابله با لکه‌هاي‌ سخت، رسوب آهک و موارد دیگر، مطمئن شوید کـه سرکه سفید را درکنار محصولات تمیزکننده خود در زیر سینک آشپزخانه نگه داری کنید. این محصول طبیعی برای لوازم آشپزخانه، سینک، پنجره، دیوار، دستگیره در، آینه، اثاثه یا لوازم داخلی و کف ایده آل اسـت.


برای مقابله با هر یک از هک هاي‌ تمیز کردن سرکه ما در زیر، تنها چیزی کـه نیاز دارید یک بطری سرکه سفید و یک پارچه میکروفیبر تمیز اسـت و همه ی شـما آماده هستید کـه از نتایج درخشان خیره شوید.


چگونه با سرکه تمیز می کنید؟

تهیه یک محلول موثر برای تمیز کردن با سرکه راحت اسـت. ممکن اسـت عده اي از کارهای روزمره شـما را ملزم بـه استفاده منظم ازآن کنند، اما توافق عمومی این اسـت کـه سرکه سفید رابا آب رقیق کنید و از اسیدی شدن آن روی سطوحی کـه در حال تمیز کردن هستید پیشگیری کنید.


«یک محلول آب گرم و سرکه سفید تقریبا با تقسیم 50/50 میتواند در اکثر سطوح خانگی کـه نقاط تماس مشترک هستند استفاده شود.» "این برای هر جایی کـه دارای لکه هاي‌ آب سخت اسـت مانند شیرهای لاکی یا مناطقی کـه دارای چربی هستند ایده آل اسـت. اسیدیته بـه حل شدن رسوبات معدنی، رسوب آهک، کثیفی کمک می کند."


شاید خیلی ها بـه دلیل بوی قوی، ایده تمیز کردن با سرکه را بـه تعویق بیندازند، اما این عطر وقتی با آب رقیق می شود تندتر اسـت و ماندگاری زیادی ندارد.


تمیز کردن وسایل خانه با سرکه

این محصول اسیدی طبیعی یک راه حل ایده آل برای محیط زیست برای کل خانه اسـت، از تمیز کردن حمام، تمیز کردن آشپزخانه یا حتی تمیز کردن اتاق نشیمن. ما تمیز کردن با سرکه را در خانه‌ امتحان کردیم و فقط هک‌هاي‌ تمیز کردن زیر را کـه مورد تأیید متخصص هستند تا مطمئن شویم کـه واقعاً کار می کنند.


1. ماشین لباسشویی را با سرکه تمیز کنید


استفاده از سرکه یکی از طبیعی ترین روش هاي‌ تمیز کردن اتومبیل لباسشویی اسـت. برای بهترین نتیجه، دو فنجان سرکه سفید مقطر را در درام دستگاه بریزید و خودرو لباسشویی خودرا طوری تنظیم کنید کـه یک چرخه خالی را در گرمترین حالت آب انجام دهد. سرکه بـه طور طبیعی رسوبات معدنی و هر گونه رشد کپک را از بین می برد.


2. کتری را با سرکه رسوب زدایی کنید


آیا نمیدانید چگونه کتری را رسوب زدایی کنید؟ سرکه یک بار دیگر دوست شماست. توصیه می کنیم کتری رابا نصف سرکه سفید و نصف آب گرم پر کنید و بگذارید حداقل یک ساعت بماند. پس از این مدت خواهید دید کـه رسوب آهک شروع بـه از بین رفتن می کند زیرا سرکه بـه طور طبیعی اسیدی اسـت و رسوبات معدنی ایجاد شده را حل می کند.


3. فر را با سرکه تمیز کنید


تمیز کردن اجاق گاز با سرکه یک راه حل طبیعی ارائه می‌دهد و از مواد شیمیایی تمیزکننده خشن در ناحیه مرتبط با غذا اجتناب می کند.


سرکه برای از بین بردن چربی و کثیفی کـه روی قفسه هاي‌ داخل دستگاه شـما جمع می شود بسیار موثر اسـت. قفسه ها را بردارید و روی هر کدام جوش شیرین بپاشید، سپس سرکه بپاشید. این مخلوط شروع بـه واکنش می کند و کف ایجاد می کند و هر گونه کثیفی یا مواد غذایی روی فلز را از بین می برد. پس از توقف کف کردن، با آب داغ بشویید و بگذارید خشک شود.


4. یخچال را با سرکه تمیز کنید


تمیز کردن یخچال یکیدیگر از کارهایی اسـت کـه احتمالاً میخواهید از مواد شیمیایی سخت اجتناب کنید. «برای ساخت محلول تمیزکننده خود، پیشنهاد می کنیم یک قسمت سرکه و سه قسمت محلول آب اضافه کنید.»


این جای گزین بهتری برای استفاده از اسپری‌هاي‌ پاک‌کننده حاوی مواد شیمیایی اسـت. این نه تنها می تواند بـه سطوح آسیب برساند، بلکه باقیمانده‌هاي‌ ذرات مواد شیمیایی میتوانند در تماس نزدیک با مواد غذایی قرار بگیرند و خطر ایمنی بالایی ایجاد کنند.


5. مایکروویو را با بخار آب با سرکه تمیز کنید


اگر مایکروویو شـما بوسیله بوی غذا گرفتار شده اسـت، سعی کنید یک لیوان آب ایمن برای گرما رابا یک قاشق غذاخوری سخاوتمندانه سرکه مخلوط کنید تا بو داده شود و بخار ملایم تمیز شود. بـه سادگی محلول سرکه و آب را تا پنج دقیقه گرم کنید تا از شر بو هاي‌ طولانی خلاص شوید. هر گونه تراکم بخار رابا یک پارچه میکروفیبر پاک کنید تا هر گونه کثیفی باقیمانده پاک شود.


6. سینک ظرفشویی را با سرکه تمیز کنید


با کمی محلول تمیز کننده سرکه رقیق شده سینک خودرا در کمترین زمان درخشان کنید. از محلول 1:1 سرکه سفید و آب گرم استفاده کنید تا بـه آرامی کثیفی و واترمارک را از داخل سینک سرامیکی یا اکریلیک خود پاک کنید، مناسب برای آشپزخانه و حمام.


سینک و اطراف آن رابا محلول بپاشید، سپس از یک پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن آن استفاده کنید. هنگام تمیز کردن سینک استیل ضد زنگ مراقب باشید زیرا اگر سرکه برای مدت طولانی بماند می تواند بـه سطح آسیب برساند.


7. زهکشی ها را با سرکه پاک کنید


یک لمس سرکه می تواند بـه طور چشمگیری هر گونه زهکشی با بوی نامطبوع را التیام بخشد. برای انجام اینکار، «20 میلی‌لیتر سرکه سفید را چند بار در هفته مستقیماً در لوله‌کشی بریزید تا بوها و مواد زائد را از بین ببرید.» ایده آل برای استفاده در حمام و آشپزخانه.


8. ماشین ظرفشویی را با سرکه تمیز کنید


داشتن یک روش راحت ودر عین حال موثر برای تمیز کردن اتومبیل ظرفشویی بسیار مهم اسـت زیرا گیر کردن ذرات غذا در اتومبیل و مسدود شدن مجرای فاضلاب می تواند یک اتفاق عادی باشد.


" پیشگیری از مشکلاتی مانند این مهم اسـت و ما راه حلی داریم کـه صاحب خانه می تواند هرماه ازآن برای پیشگیري از گرفتگی استفاده کند." «حداقل ماهی یک بار یک چرخه رابا اتومبیل ظرف‌شویی خالی اجرا کنید، بالاترین دما را انتخاب کنید و از سرکه برای چربی‌زدایی داخل، زهکش‌ها و لوله‌ها استفاده کنید».


9. سر دوش را با سرکه تمیز کنید

سر دوش ها بـه دلیل رسوب آهک بدنام هستند، اما احتمالاً بـه اندازه کافی تمیز نمی‌شوند. برای تمیز کردن سر دوش با سرکه کافی اسـت سر دوش را بردارید و آنرا دریک و نیم آب و مخلوط سرکه سفید در سینک فرو کنید.


بگذارید یک ساعت بماند - نه بیشتر زیرا قرار گرفتن بیش از حد در دسترس اسیدیته هنگام تمیز کردن فولاد ضد زنگ توصیه نمی‌شود. اما پس از یک ساعت نباید اثری از رسوب آهک باقی بماند، بدون نیاز بـه شستشو و احتمال خراش سطح.


اگر نمی‌توانید سر دوش خودرا بردارید، می توانید با پر کردن یک کیسه ساندویچ با محلول سرکه و بستن آن بـه دور سر، همان نتایج را بگیرید.


10. آثار آب را از سینی های دوش و حمام بردارید


هنگامی کـه احساس میکنید واترمارک هاي‌ سرسخت را پاک و سفید کرده‌اید، بی فایده اسـت، وقت آن اسـت کـه بـه سرکه سفید روی بیاورید. چه از بین بردن لکه واترمارک در کف حمام رول اکریلیک یا تمیز کردن سینی دوش، این روش طبیعی نتایج باورنکردنی را بـه همراه خواهد داشت.


مخلوطی از نصف سرکه و آب را بین 30 دقیقه تا یک ساعت بریزید تا ناحیه صورتی ناخوشایند را بپوشاند و سپس آنرا بشویید و با یک دستمال تمیز کننده بـه آرامی آن ناحیه را پاک کنید تا مطمئن شوید کـه تمام آثار پاک شده اسـت.


11. دوغاب را با سرکه تمیز کنید


برای یک رویکرد سخت اما کاملا طبیعی برای تمیز کردن دوغاب، سرکه و آب گرم را امتحان کنید. قسمت هاي‌ مساوی از هردو را مستقیماً دریک بطری اسپری مخلوط کنید تا بـه اسانی مستقیماً روی دوغاب بمالید. بعد از این کـه بـه مدت پنج دقیقه استراحت داد، بـه آرامی با یک برس مخصوص دوغاب یا مسواک تمیز کنید تا کپک، واترمارک و کثیفی از بین برود.


12. پرده دوش را با سرکه تمیز کنید


اگر پرده حمام شـما مادی اسـت و می‌توان آنرا از ریل جدا کرد، آنرا در خودرو لباسشویی بشویید «ابتدا دستورالعمل هاي‌ مراقبت را بررسی کنید» دریک محیط ملایم با چرخش کم در 30 درجه. 120 میلی لیتر سرکه سفید را در طول چرخه آبکشی اضافه کنید تا بـه طور طبیعی هر گونه آلودگی را از بین ببرید.


13. پنجره ها را با سرکه تمیز کنید


شیشه هاي‌ اسپریتز و قاب هاي‌ یو پی وی سی با محلول سرکه سفید خانگی و محلول آب برای هر بار تمیز کردن پنجره ها بدون رگه ظاهر می شود. برای تهیه راه حل عالی، از اسپری متشکل از یک قسمت سرکه سفید مقطر بـه 10 قسمت آب گرم استفاده کنید کـه می‌توان آنرا مستقیماً روی پارچه قرار داد. بـه طور یکنواخت بـه شیشه مالیده می شود."


14. آثار آب را از روی اثاثه یا لوازم داخلی جدا کنید


سرکه سفید سلاح مخفی برای تمیز کردن واترمارک از روی مبلمان اسـت. «سرکه و آب را بـه مقدار مساوی مخلوط کنید و مستقیماً روی آن ناحیه بمالید - با یک برس نرم، با حرکت بالا و پایین کار کنید.» ما همیشه توصیه می کنیم قبل از شروع یک آزمایش پچ را در منطقه اي کـه کمتر قابل مشاهده اسـت انجام دهید.


15. مداد رنگی را از روی دیوارها با سرکه تمیز کنید


اگر یک لکه مداد رنگی بـه نحوی «ممکنانه» بـه بهترین رنگ زنده شـما راه پیدا کرده باشد، سرکه سفید عنصری برای بازسازی دیوارهای داخلی شـما اسـت.


برای مقابله با تمیز کردن دیوار با لکه هاي‌ مداد رنگی، یک مسواک یا اسفنج را در سرکه آغشته کنید و آنرا بـه آرامی روی نقطه با حرکت آهسته و دایره اي ردیابی کنید - و مطمئن شوید کـه بیش از حد از دیوار عبور نمیکنید. سرکه علامت مداد رنگی روغنی را می شکند و با کمترین تلاش آنرا از بین می برد.


16. مبل های چرمی را با سرکه احیا کنید


از این داروی طبیعی برای احیای مبل‌ها و صندلی‌هاي‌ چرمی استفاده کنید تا آن ها را تمیز کنید تا گرد و غبار و هر گونه آلودگی قابل مشاهده را پاک کنید. با سرکه تمیز، مقدار کمی ازآن را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید و با حرکات دایره‌اي روی کل منطقه بمالید.


17. دستگیره درها را با سرکه تمیز کنید


سرکه ممکن اسـت بـه اندازه سفید کننده ها یا پاک کننده هاي‌ تجاری برای از بین بردن میکروب ها موثر نباشد، اما همان‌ گونه سطحی از پاک‌سازی آنتی باکتریال را برای مناطقی کـه اغلب با پوست در تماس هستند - مانند دستگیره هاي‌ درها - ارائه می‌دهد.


از مخلوط نصف و نیمه سرکه سفید و آب روی یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید تا بـه آرامی دستگیره‌هاي‌ درها و دستگیره‌هاي‌ در کمد آشپزخانه را پاک کنید.


18. کف را با سرکه تمیز کنید


وقتی درنظر می‌گیرید کـه هر چند وقت یکبار باید کف خودرا تمیز کنید، ارزش آنرا دارد کـه بـه دنبال یک روش طبیعی برای پیش گیری از آسیب طولانی مدت ناشی از استفاده از مواد شیمیایی خشن باشید. از محلول آب و سرکه سفید خود برای تمیز کردن کف‌هاي‌ سخت استفاده کنید، اما از سنگ‌هاي‌ طبیعی یا چوب موم‌شده استفاده نکنید، زیرا سرکه میتواند بـه سطح این مواد آسیب برساند.


«هنگامی کـه کفپوش هاي‌ چوبی یا کفپوش هاي‌ جامد مانند لمینت و وینیل را تمیز میکنید، می تواند وسوسه انگیز باشد کـه از کف شوی هاي‌ تخصصی گرانقیمت استفاده کنید، اگر چه اگر بـه دنبال مواد طبیعی تر هستید. و محصولات ارزان‌تر برای استفاده خارج از محصولات تخصصی، دراین صورت همیشه میتوانید آب رابا سرکه و الکل مالشی با اسانس‌هاي‌ انتخابی خود مخلوط کنید. این می تواند بسیار مقرون بـه صرفه باشد و بـه همان اندازه موثر باشد."


تنها کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه سطل خودرا با سطوح مناسب از آب در ناحیه تحت پوشش خود پر کنید، سپس 50 میلی لیتر سرکه سفید، یک پاک کننده خاک طبیعی عالی، 1 فنجان الکل مالشی بـه عنوان ضد عفونی کننده و چند قطره از خود اضافه کنید. روغن‌هاي‌ ضروری مورد علاقه، کـه بوی محلول و کف شـما را فوق‌العاده می کند! ما نعناع را برای عطری تازه توصیه میکنیم.


19. لکه های توالت را پاک کنید


لکه هاي‌ ناخوشایند دستشويي در نتیجه رسوب آهک اسـت کـه بـه مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد. هک هاي‌ زیادی برای مبارزه با این اتفاق نسبتا ناخوشایند وجوددارد، عده اي از اینفلوئنسرها از سنگ پا برای پاک کردن آن استفاده می کنند، اما ما دریافتیم کـه سرکه موثرترین راه حل برای تمیز کردن لکه هاي‌ دستشويي اسـت - و کمترین ضرر را دارد.


«از بین تمام قسمت‌ها و لوازم خانه‌هاي‌ ما، دستشويي یکی از مشکل‌سازترین آنهاست و این بـه این دلیل اسـت کـه استفاده زیادی ازآن میشود و دائماً آب ساکن داخل آن نشسته اسـت کـه محیط مناسبی برای رشد آهک اسـت. ادرار بیشتر تحت تأثیر این واقعیت اسـت کـه با خشک شدن آهک، ذرات کثیفی را بـه همراه خود می‌گیرد و بـه آرامی لایه بـه لایه داخل کاسه دستشويي را لکه می کند.


بهترین راه برای مقابله با این مشکل استفاده از یک محلول اسیدی اسـت کـه می تواند رسوبات آهک را از بین ببرد. یکی از راه هایي کـه می توانید اینکار را انجام دهید این اسـت کـه چهار فنجان سرکه سفید را بـه کاسه دستشويي اضافه کنید و سپس بگذارید یک شب بماند قبل از این کـه آنرا بیرون بکشید.


20. آینه های حمام را تازه کنید


آینه‌هاي‌ حمام برای لکه‌ها، واترمارک‌ها، اسپری‌هاي‌ مو و پاشیدن خمیر دندان رایج هستند، بنابر این بیشتر از سایر آینه‌هاي‌ خانه بـه تمیز کردن خوب بیشتری نیاز دارند.


برای از بین بردن سریع هر گونه آلودگی حمام، مخلوط خانگی از یک قسمت سرکه سفید و چهار قسمت آب را دریک بطری اسپری امتحان کنید، محلول را روی شیشه اسپری کنید و با یک پارچه میکروفیبر بالا و پایین یا پهلو بـه پهلو پاک کنید.


ما توصیه می کنیم آینه را در دو مرحله پولیش کنید، یک بار برای از بین بردن هر گونه پاشیده شدن و لکه، سپس یک بار دیگر بـه آن بدهید تا درخشان شود.


21. درخشندگی را به اجاق گازهای شیشه ای برگردانید

از بین بردن مواد غذایی سوخته و بازیابی درخشش در هنگام تمیز کردن اجاق‌هاي‌ شیشه‌اي با کمی سرکه راحت اسـت.


بـه سادگی یک بطری اسپری رابا سرکه و آب پر کنید و آنرا روی لکه اسپری کنید. از یک پارچه میکروفیبر مرطوب برای پاک کردن لکه استفاده کنید. همچنین می توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید و بـه آرامی با حرکات دایره اي تمیز کنید.


ما توصیه می کنیم نسبت 50/50 سرکه سفید رابا آب مصرف کنید تا غلیظ نشود ودر نتیجه عطر و بوی قوی کمتری داشته باشد. محل رابا یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید تا عطر سرکه از بین برود.


22. لکه های فرش را پاک کنید


چه کسی فکر می‌کرد سرکه برای تمیز کردن فرش مفید باشد؟ بـه طور خاص لکه ها. «برای لکه‌هاي‌ محلول در آب، مانند نوشیدنی‌ها یا گل، با محلولی از دو پیمانه آب با یک چهارم قاشق چای‌خوری سرکه سفید، جای لکه‌ها را پاک کنید.»


"با یک پارچه تمیز شروع کنید و بـه آرامی لکه را فشار دهید و از بیرون بـه داخل حرکت کنید. هرگز لکه را مالش ندهید زیرا باعث جابجایی آن بـه داخل الیاف فرش می شود ودر دسترس آسیب دائمی قرار می‌گیرید."


"با هر لکه اي، ایده خوبی اسـت کـه قبل از استفاده، محصول پاک کننده خودرا روی قسمتی از فرش خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید کـه بـه مواد آسیب نمیرساند یا رنگ آن تغییر نمیکند. و همیشه از استفاده از آب داغ خودداری کنید زیرا اینکار می تواند لکه ها را بدتر کند."


23. رطوبت گیر را تمیز کنید


اگر بـه دنبال یک راه حل طبیعی برای کمک بـه تمیز کردن رطوبت گیر هستید، ما بـه شدت یک محلول DIY از سرکه و بی کربنات نوشابه را توصیه می کنیم.


120 میلی لیتر / نصف فنجان سرکه شراب سفید و 50 گرم / 1 چهارم فنجان بی کربنات نوشابه رابا 2 لیتر / 8 فنجان آب مخلوط کنید. مخلوط کنید تا کاملا حل شود و مخلوط را دریک بطری اسپری بریزید و ازآن برای تمیز کردن راحت استفاده کنید.


این راه حل ساده یک درمان طبیعی عالی برای از بین بردن کپک ها، باکتریها و بقایای گرد و غبار از پوشش بیرونی بهترین رطوبت گیرها و همچنین فیلتر و محفظه گرد آوری آب اسـت.


آیا سرکه ضد عفونی می کند یا تمیز می کند؟

اطلاعات متناقض زیادی در مورد اثربخشی سرکه بـه عنوان یک ضد عفونی کننده وجوددارد، اما مهم اسـت کـه بـه خاطر داشته باشید کـه در حالی کـه این سرکه تا حدی بـه عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند، بـه اندازه سفید کننده ها یا محصولات پاک کننده تجاری موثر نیست. این ماده نسبت بـه این ضدعفونی‌کننده‌هاي‌ قوی تر ارجعیت دارد، زیرا استفاده ازآن در تعداد زیادی از مناطق خانه، بـه‌ویژه آشپزخانه، طبیعی و مهربان‌تر اسـت.


سرکه یک مایع اسیدی اسـت کـه بـه خوبی تمیز می شود زیرا می تواند لکه ها و تجمعاتی مانند باقیمانده صابون، گریس و چسب ها را حل کند. سرکه دارای pH 3 اسـت و بنابر این یک اسید نسبتاً قوی اسـت و ثابت شده اسـت کـه میکروب‌ها «باکتری‌ها» مانند E.coli و سالمونلا را از بین می برد.


با این حال، یک «ضدعفونی‌کننده» باید بیش از 99.9 درصد از میکروب‌ها را برای برچسب زدن بکشد. سرکه کمتر ازآن هدف اسـت و بنابر این نباید بـه تنهایی بـه عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده شود.


چه چیزی را نمی توان با سرکه تمیز کرد؟

سرکه یک مایع اسیدی اسـت کـه آنرا برای از بین بردن چربی، کثیفی، روغن ها و باکتریها بسیار کارآمد می کند. اما عنصر اسیدی میتواند آنرا روی عده اي از سطوح غیر قابل استفاده کند، بنابر این همیشه منطقه‌اي را کـه در حال تمیز کردن آن هستید دریک تکه نامحسوس تست کنید.


مهم اسـت کـه بـه یاد داشته باشید کـه سرکه خورنده اسـت. بنابر این، در حالی کـه برای تمیز کردن بیشتر مناطق اطراف خانه ایده آل اسـت، عده اي از سطوح هستند کـه باید با احتیاط تمیز شوند. کاشی هاي‌ کف گرانیت، مرمر و سنگ طبق معمولً فقط باید با استفاده از صابون ملایم تمیز شوند. مواد شوینده و پولیش،"


سرکه برای استفاده طولانی مدت روی فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا چدن توصیه نمیشود، بنابر این بهتر اسـت زمان تماس آن با سطح را محدود کنید، قرار گرفتن در دسترس آنرا بین 30 دقیقه تا یک ساعت محدود کنید و پس از استفاده کاملاً بشویید.


"در حالی کـه عده اي از افراد از این محلول برای تمیز کردن چوب هاي‌ سخت استفاده می کنند، اگر محلول هاي‌ اسیدی اغلب وارد دانه ها شوند، می توانند چوب را تاب دهند."


در پایان

در ایام خانه تکانی ما حتماً باید بـه فکر نظافت منزل خود بـه صورت حرفه اي باشیم! برای اینکار استفاده از نظافتچی آقا یا خانم، میتواند یکی از بهترین گزینه‌هایي باشد

منبع: تالاب

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار