گوناگون

جانور مخوفی که جگر کوسه می خورد!+ تصویر

جانور مخوفی که جگر کوسه می خورد!+ تصویر

پارسینه: نهنگ‌ها فقط جگر کوسه را می‌خورند و باقی را در دریا رها می‌کنند که در اغلب موارد به ساحل می‌رسد.

به نقل از خبرآنلاین، اگر کوسه‌ها داستان ترسناک بگویند قطعا هیولای داستانی چیزی جز نهنگ قاتل نخواهد بود، ترسناک‌ترین شکارچی تمام اقیانوس‌ها.

کوسه خورده شده توسط نهنگ قاتل

کوسه‌ها شکارچیان ترسناک دریا هستند و برخی از آن‌ها، چون کوسه سفید شکارچیان بی‌نقص و بی‌رقیب هستند تا زمانی که پای اورکا یا همان نهنگ قاتل به میان نیامده باشد.

جایی که نهنگ قاتل باشد، کوسه سفید شکارچی نیست، شکار است. درست همانند اتفاقی که در چند سال اخیر در سواحل آفریقای جنوبی افتاده است.

سواحل آفریقای جنوبی روزگاری عرصه یکه‌تازی کوسه‌های سفید بود و شیوه شکوهمند و البته بی‌رحمانه شکار کردنشان گردشگران را به ساحل می‌کشاند تا شاید شاهد بیرون پریدن کوسه از آب و شکار فوک‌های نگون‌بخت باشند.

اما از سال ۲۰۱۵ ورق برگشت و پای دو نهنگ قاتل نر بالغ به آن آب‌ها باز شد. آن‌ها آمده بودند تا کوسه شکار کنند!

نهنگ‌های قاتل در تازه‌ترین کشتارشان در یک روز ۱۷ کوسه هفت‌آبششی را شکار کرده‌اند.

چطور این تعداد ثبت شده است؟ چون نهنگ‌ ها فقط جگر کوسه را می‌خورند و باقی را در دریا رها می‌کنند که در اغلب موارد به ساحل می‌رسد.

چرا فقط جگر کوسه را می‌خورند؟

پاسخ را باید در جگر خاص کوسه‌ها پیدا کرد. کوسه‌ها در مقایسه با سایر گونه‌های جانوری جگر بسیار بزرگی دارند که سرشار از مواد مغذی و روغن است.

اگر طرفدار طب سنتی باشید احتمالا نام روغن جگر کوسه را شنیده‌اید. نهنگ‌ ها هم همین قسمت را دوست دارند و کوسه بی‌نوا را تکه پاره می‌کنند تا به آن برسند.

در کنار سواحل آفریقای جنوبی و زیر آب های پهناور اقیانوس، همواره نبردی حماسی رخ می دهد و نهنگ های قاتل،"سمبل شکارچی جهان" یعنی کوسه های سفید را شکار می کنند و آنها را می کُشند. این پدیده در اوایل ماه می آغاز شد؛ زمانی که دانشمندان متوجه 2 نهنگ قاتل شدند که در امتداد سواحل آفریقای جنوبی حرکت می کردند. چند روز بعد آنها با لاشه های غول پیکر کوسه های سفید رو به رو شدند.

یکی از متخصصان زیست شناسی از آفریقای جنوبی به آلیسون تونر، متخصص زیست شناسی کوسه های سفید در اداره حفاظت منابع طبیعی "جزیره دایر" اظهار داشت که این پدیده بی سابقه است و از نظر علمی هیچ توضیحی ندارد. اندازه لاشه 5 کوسه سفیدی که در کنار ساحل افتاده بودند از 9 تا 16 فوت متغیر بود و در قسمت سینه و باله های همه آنها شکاف و پارگی به چشم می خورد. از همه مهم تر، جگر هر پنج کوسه درآمده بود؛ بطوریکه انگار این عضو از بدن آنها با دقت و طی عمل جراحی برداشته شده بود.

به گفته ی دانشمندانی که اجساد کوسه ها را کالبد شکافی کردند، این جراحات به طور حتم نشانه ای واضح از یک شکار وحشیانه است. به نقل از تونر: "من از زمانی که در اداره حفاظت منابع طبیعی جزیره کار می کنم، رویدادهای باورنکردنی زیادی دیده ام، اما تنها چیزی که هرگز فکر نمی کردم اتفاق بیفتد، حمله ی نهنگ های قاتل بر کوسه های سفید بود. ما تا قبل از سال 2011 حتی یک اُرکا (نهنگ قاتل) را از نزدیک ندیده بودیم."

حال می خواهیم بدانیم که یک نهنگ قاتل چگونه کوسه سفید را شکار می کند؟

یکی از نظریه ها این است که نهنگ قاتل ابتدا تمام ارتباطات را قطع می کند، سپس طی یک حرکت پنهانی کوسه سفید را به دام می اندازد. در این لحظه، با استفاده از دم بزرگ و قوی خود به کوسه ضربه می زند و آن را گیج می کند. پس از آن، به پشت کوسه ضربه می زند و این عمل موجب فلج لحظه ای آن می شود. سپس، با استفاده از فشار آب کوسه سفید را خفه می کند.

حال زمان آن رسیده تا نهنگ قاتل حمله خود را کامل کند. از این رو، با دقت، شکافی عمیق در قفسه سینه کوسه سفید ایجاد می کند و جگر که بزرگترین و غنی ترین عضو حاوی مواد مغذی در بدن کوسه می باشد را در می آورد.

نظر کارشناسان

به گفته ی کارشناسان، تنها تعداد انگشت شماری از لاشه ی کوسه های سفید در ساحل یافت شده و بر این باورند که بیشتر آنها کشته شده اند و اجسادشان به قعر آب فرو رفته است. کارشناسان اعتقاد دارند کوسه هایی که اجسادشان به ساحل رسیده، در همان حوالی مورد حمله قرار گرفته اند. سپس، جریان آب اقیانوس، جزر و مد و وزش بادهای ساحلی لاشه آنها را آرام آرام به ساحل کشانده است.

یکی از ماهیگیران محلی به نام آنتوان بارنارد، از افسران سابق نیروی دریایی می گوید: "من به همراه سگ هایم در کنار ساحل قدم می زدم و ناگهان با یک شیء عظیم الجثه بر روی شن ها مواجه شدم. وقتی نزدیک تر رفتم از تعجبم خشکم زد. باورم نمی شد که یک کوسه سفید بزرگ، درست مقابل چشمانم افتاده است. در طول 20 سالی که در این منطقه زندگی می کنم، این اولین باری بود که با چنین صحنه عجیب و در عین حال دردناکی رو به رو می شدم."

ارکاها" شکارچیان خیلی قهاری هستند. آنها به طور معمول خوک های آبی، برخی از نهنگ ها و البته کوسه ها را می خورند. اما شکار کوسه های سفید در میان آنان تا به حال بی سابقه بوده است. تونر معتقد است که نهنگ های قاتل ابتدا از شکار کوسه های کوچک شروع کرده و حالا به سردسته شکارچیان بدل شده اند. به نظر می رسد هدف نهنگ های قاتل این است که در راس قدرت قرار بگیرند و "سلطان اقیانوس" شوند.

مقایسه این شکارچیان حرفه ای با یکدیگر

هم کوسه های سفید و هم نهنگ های قاتل، به عنوان اصلی ترین شکارچیان اقیانوس شناخته می شوند. هیچ جانور دریایی وجود ندارد که بتواند به آنها غلبه کند. هر دو قادرند با سرعت 30 مایل در ساعت شنا کنند. اما "اُرکاها" کمی طویل تر و حدودا دو برابر سنگین تر هستند. حمله نهنگ های قاتل به کوسه های سفید در سواحل کالیفرنیا و استرالیا تاکنون دو بار به ثبت رسیده است.

اما تا به حال هیچ گونه حمله ای از سمت کوسه های سفید به نهنگ های قاتل گزارش نشده است. حال با این وجود، مزیت بزرگ نهنگ قاتل چیست؟ برخلاف کوسه های سفید، "اُرکاها" به صورت تیمی شکار می کنند و شکار کردن را یاد می گیرند که این امر در میان هیچ یک از موجودات دریایی به چشم نمی خورد.

کوسه های سفید، در معرض تهدید

کوسه های سفید از گونه های در معرض تهدید به شمار می روند و تنها 4000 تا 5000 از کوسه های سفید در سرتاسر دنیا باقی مانده اند. دانشمندان تا حد زیادی نگران تاثیرات طولانی مدت این نوع شکار بی سابقه کوسه های سفید هستند.

تونر توضیح داد: "در آفریقای جنوبی، کوسه ها با تهدیدات زیادی رو به رو هستند. برای مثال: شیلات، شبکه های حفاظتی، شکار، آلاینده ها، توسعه ساحلی و اثرات گرم شدن کره زمین تنها چند نمونه از عوامل تهدید کننده زندگی کوسه های سفید به حساب می آیند و حالا شاهد آن هستیم که این شکارچیان مورد حمله ی دیگر شکارچیان اقیانوس قرار می گیرند و چنین مرگی برایشان بسیار رنج آور است."

مشخصات نهنگ های قاتل

نهنگ‌های قاتل بسیار اجتماعی‌اند؛ بعضی دسته‌های آن‌ها دارای خانواده‌های مادرنهاد هستند که پایدارترین خانواده‌های این چنینی در میان همه جانوران دریایی را تشکیل می‌دهند. روش‌های شکار پیچیده و صداهای تولیدیشان، که اغلب منحصر به یک دسته‌اند و نسل به نسل منتقل می‌شوند، به عنوان گونه‌ای از فرهنگ شناخته می‌شوند.

نهنگ های قاتل برای انسان ها خطری ندارند؛ با این حال، گزارشاتی از زخمی یا کشته شدن مربیان اُرکاها در اسارت و پارک های نمایشی پستانداران دریایی منتشر شده است. این جانوارن جنگجو و قدرتمند، نقش مهمی در فرهنگ و باورهای مردم بومی مناطقی از جهان دارند و به آنها هم لقب "روح انسان ها" و هم"قاتلان بی رحم" داده اند.

بخاطر کمبود منابع مالی که به مرکز پژوهش های کوسه سفید در آفریقای جنوبی اختصاص یافته است، اسرار این نوع شکار و آینده نگران کننده کوسه سفید به احتمال زیاد نامعلوم باقی خواهد ماند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار