گوناگون

گیاه عجیبی که بوی گوشت گندیده می‌دهد! +عکس

گیاه عجیبی که بوی گوشت گندیده می‌دهد! +عکس

پارسینه: انواع مختلفی از گل‌های مردار وجود دارد و بسته به جنس و گونه، به غیر از بوی نامطبوع ویژگی های دیگری نیز دارددارندکه با مرگ و پوسیدگی همراه است.

گل مردار (گل جسد) یک گیاه گلدار بومی مناطق بیابانی تانزانیا و آفریقای جنوبی است که نام خود را از بوی کاملاً زننده‌اش گرفته است. این گیاه بوی گوشت گندیده ر آزاد می کند تا مگس‌ها را برای گرده افشانی جذب کند. بوی این گیاه به قدری وحشتناک است که دانشمندان در حال کار بر روی راه هایی برای استفاده از آن به عنوان سرکوب کننده اشتهای انسان هستند.

انواع مختلفی از گل‌های مردار وجود دارد و بسته به جنس و گونه، به غیر از بوی نامطبوع ویژگی های دیگری نیز دارددارندکه با مرگ و پوسیدگی همراه است.

گل های مردار که از نظر گیاه شناسی به عنوان طیف گسترده‌ای از گونه‌های مختلف طبقه بندی می‌شوند، می‌توانند بوی گوشت گندیده یا پوسیدگی را تقلید کنند؛ بسته به گیاه، رایحه‌ای که از آن ساطع می‌شود، می‌تواند از تخم مرغ فاسد گرفته تا بوی مشخص انسانی مرگ متفاوت باشد. شکل ظاهری گل‌های مردار نیز متفاوت است، اما ظاهر آنها حتی از بوی آن‌ها هم دلخراش‌تر است.

گل مردار

بوی بد چه فایده‌ای برای آن‌ها دارد؟

دلیل بوی بد بیشتر گل های مردار ساده است؛ آنها توسط مگس‌ها و سایر حشرات که جذب بوی پوسیدگی می‌شوند گرده افشانی می‌کنند. این به حفظ بقای گونه های گیاهی کمک می کند، به خصوص در مواردی که این گل های خاص، کمیاب یا در معرض خطر هستند.

علاوه بر جذب گرده افشان‌ها، گل‌های جسد معمولاً بوی بدی می‌دهند تا دام‌ها را از خوردن آن‌ها منصرف کند؛ این تنها راهی است که به این گیاهان منحصر به فرد و وهم انگیزدر بقا کمک می‌کند.

بوی بد آن چگونه ایجاد می‌شود؟

رایحه گل جسد، ترکیبی شیمیایی از دی متیل تری سولفید، ایزووالریک اسید، دی متیل دی سولفید، بنزیل الکل، ایندول و تری متیل آمین است. این بو به منظور تقلید از تجزیه به منظور جذب گرده افشان های بومی خود، سوسک های مردار و مگس های گوشتی است که به بوی گوشت در حال پوسیدگی نزدیک است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار