گوناگون

چگونه پرده ها را در خانه بشوییم؟

چگونه پرده ها را در خانه بشوییم؟

پارسینه: شستن پرده‌ها تاثیر چشمگیری بر نظافت خانه می‌گذارد اما شستن آنها در خانه راهکارهای خاص و ساده‌ای دارد که اگر رعایت نشود باعث افت کیفیت یا رنگ پارچه پرده می‌شود.

اعتمادآنلاین نوشت: شستن پرده‌های خانه یکی از اصلی‌ترین کارها در خانه‌تکانی شب عید است. وقتی پرده‌های خانه شسته و تمیز می‌شوند رنگ‌ و‌ روی خانه تغییر می‌کند، حتی نوری که از پنجره به داخل می‌تابد بعد از شستن پرده‌ها درخشان‌تر می‌شود و نقش چشمگیری در تمیزی خانه دارد؛ بنابراین شستن پرده‌ها در خانه‌تکانی‌های شب عید جزو کارهای مهم است اما اینکه چطور پرده خانه را بدون آسیب در ماشین لباسشویی بشوییم نکاتی دارد که در اینجا به آنها می‌پردازیم.

شاید شما هم خیال می‌کنید شستن پرده‌ها در خانه کاری سخت است اما اگر این کار را با حوصله و مرحله به مرحله انجام دهید می‌بینید که کار سختی نیست و می‌توانید به راحتی آن را انجام دهید.

در اولین مرحله باید با جاروبرقی گرد‌وخاک و غبار روی پرده را بگیرید. این کار کمک می‌کند تا هنگام شستن گرد و خاک وارد بافت پارچه نشود و رنگ پرده شما را کهنه و به اصطلاح چرک‌مرد نکند. بعد از این مرحله پرده را از میل‌پرده جدا کنید.

از آنجا که معمولاً پرده‌ جنس ظریف و حساسی دارد باید به آرامی آن را از میل‌پرده بیرون بکشید. بعد از جدا کردن پرده از میل، تمام گیره‌ها و قلاب‌ها را از پرده جدا کنید تا هنگام شست‌وشو به پرده آسیب نزنند.

بعد از جدا کردن گیره و قلاب‌ها، پرده را در آب قرار دهید، این کار باعث می‌شود گردوغبار باقی‌مانده روی پرده از پارچه جدا شود و نتیجه مطلوب‌تری از شست‌وشوی پرده خود بگیرید.


اگر روی پرده لکه وجود دارد در همین مرحله باید لکه را پاک کنید، شما می‌توانید لکه پرده را با کمک شوینده‌های مخصوص مثل شوینده‌های مخصوص لباس سفید پاک کنید. اگر دوست ندارید از شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید می‌توانید مقداری جوش شیرین روی قسمت لک‌شده پارچه بمالید و با کمک انگشت خود قسمت لک‌شده پرده را ماساژ دهید تا لکه پاک شود.

بهترین دمای آب برای شستن پرده، آب سرد است مگر اینکه دستورالعمل شست‌وشوی پارچه پرده شما متفاوت باشد در غیر این صورت می‌توانید آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، کمی پودر لباسشویی در مخزن لباسشویی بریزید و شستن پرده را با دور آرام ماشین لباسشویی آغاز کنید. توجه داشته باشید برای بهتر شسته شدن و همچنین آسیب ندیدن ماشین لباسشویی بهتر است نیمی از فضای ماشین لباسشویی خالی باشد تا پرده بهتر شسته شود و نتیجه بهتری بگیرید.

بعد از اتمام کار شستن پرده‌ها حتماً آن را در خشک‌کن خشک کنید. خیس ماندن پرده و وجود قطرات آب در بافت پارچه پرده می‌تواند کیفیت پارچه پرده شما را کم کند بنابراین بهتر است پرده را در خشک‌کن خشک کنید و در حالی که کمی نمدار است آن را آویزان کنید.

برخی پرده‌ها به خاطر نوع پارچه حتماً نیاز به اتو کشیدن دارند و در صورتی که نمدار روی میل پرده متصل شوند ظاهری چروک و زشت خواهند داشت بنابراین بهتر است این نوع پارچه را بعد از شستن و خشک کردن اتو و سپس آویزان کنید، در غیر این صورت پرده را به حالت نمدار نصب کنید.


نحوه شستن پرده‌های توری و حریر

پرده‌های توری و حریر به دلیل انتقال نور به داخل خانه طرفدار زیادی دارند و بسیاری از افراد از این نوع پرده‌ها در خانه خود استفاده می‌کنند. شستن این پرده‌ها نیز حساسیت ویژه‌ای دارد. اشتباه در شستن این نوع پرده‌ها می‌تواند به بافت آنها آسیب بزند و رنگ‌شان را دچار تغییر کند، بنابراین باید آنها را با حساسیت بیشتری شست.


برخی از افراد برای شستن پرده‌های توری و حریر به دلیل ظرافت پارچه این پرده‌ها ترجیح می‌دهند آن را با دست بشویند تا مبادا در ماشین لباسشویی دچار آسیب‌دیدگی شوند. برای شستن این نوع پرده با دست، باید بعد از جدا کردن گیره و قلاب پرده از آن و گرفتن گرد و خاک به کمک جاروبرقی، یک ظرف بزرگ را از آب و کمی پودر ماشین لباسشویی پر کنید و پرده حریر یا توری خود را درون ظرف را بگذارید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اجازه بدهید پرده درون آب و پودر لباسشویی بماند تا گرد و خاک آن جدا شود. از چنگ زدن و ساییدن پرده خودداری کنید چراکه به راحتی می‌تواند به بافت آن آسیب بزند. بعد از ۲۰ دقیقه پرده را از آب خارج کنید، زیر شیر آب آبکشی کنید تا کف آن خارج شود. اگر احساس کردید پرده به خوبی تمیز نشده می‌توانید این کار را چند بار تکرار کنید تا پرده توری و حریر شما به خوبی تمیز شود.

اگر تمایل دارید پرده توری یا حریر خود را در ماشین لباسشویی بشویید از یک مایع شست‌وشو یا پودر لباسشویی ملایم استفاده کنید چراکه پرده‌های توری و حریر به راحتی به خاطر نوع بافت پارچه تمیز می‌شوند و نیازی به شست‌وشو با مواد شوینده قوی ندارند. بعد از پایان کار پرده را در خشک‌کن خشک و به صورت نمدار آویزان کنید تا چروک نشود.


نحوه شستن پرده زبرا

پرده‌های زبرا کمی متفاوت با پرده‌های معمولی هستند. برای نظافت این نوع پرده کافی‌ست آنها را از میل‌پرده جدا و روی سطح صاف پهن کنید، سپس به کمک اسفنج و مواد شوینده ملایم روی آن بکشید تا آلودگی از روی سطحش پاک شود.


نحوه شستن پرده‌های چوبی

پرده‌های چوبی یا حصیری به دلیل جنس‌شان حساسیت بالایی دارند و نمی‌توان آنها را به صورت دائم خیس کرد یا شست، بنابراین بهترین روش برای تمیز کردن پرده‌های چوبی و حصیری استفاده از یک فرچه نرم و کمی آب ولرم است. باید این کار را با سرعت انجام دهید تا مرطوب شدن پرده چوبی و حصیری زیاد طول نکشد. می‌توانید این کار را زمانی که پنجره باز است انجام دهید تا پرده چوبی شما سریع خشک شود و آسیبی به آن نرسد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار