گوناگون

طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی

طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی

پارسینه: در این مطلب با طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی همراه ما باشید.

طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی خانگی فوق العاده خوشمزه و ترد و البته با دستور بسیار ساده و سریع، که اگر یکبار درست کنید، مطمئنم طرفدارش خوداهیدشد و حتما از طعم این کوکی خوشمزه خانگی لذت خواهیدبرد.

کوکی ( cookie ) چیست؟ کوکی‌ معمولاً به عنوان یک کیک کوچک، نازک و شیرین تعریف می‌شود. بنابراین هر نوع کیک یا شیرینی ترد و نرمی که با آرد، تخم مرغ و چربی (کره یا روغن) درست ‌شود را میتوان کوکی نامید.

اما یک کوکی خوشمزه که ما ایرانی‌ها آن را خوب می‌شناسیم و طرفدارش هستیم؛کوکی گردویی لاهیجان است. کم پیش می‌آید به شمال کشور از جمله استان گیلان سفر کنیم و کوکی را بعنوان سوغات نخریم. اگر دلتون هوس کوکی خوشمزه لاهیجان کرده با دستوری که در ادامه خواهیددید میتوانید در کوتاهترین زمان کوکی گردویی ترد و خوشمزه را داغ میل کنید.
مواد لازم برای تهیه کوکی گردویی خانگی

در طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی حتماً لازم است، مواد را با ترازو با دقت وزن کنید، بخاطر همین دیگر من مواد را به پیمانه تبدیل نکردم و با گرم می‌نویسم. شما هم حتماً مواد را با ترازو اندازه‌گیری کنید و برای مقادیر قاشق من از قاشق های مخصوص شیرینی پزی استفاده کردم. اما اگر این قاشق‌ها را ندارید اندازه‌ها را با قاشق معمولی هم می‌نویسم.

برای این اندازه مواد ۱۰ عدد کوکی گردویی خانگی متوسط درست می‌شود. اگر دوست داشتید می‌توانید مواد را ۲ برابر کنید. اما برای دفعه اول توصیه می‌کنم با همین مقدار مواد درست کنید.

آرد سفید: ۱۷۵ گرم
روغن جامد یا روغن جامد صاف: ۵۰ گرم
پودر قند یا همان شکر آسیاب شده : ۷۰ گرم
تخم مرغ: یک عدد
۱ قاشق سوپ خوری روغن مایع سرخ کردنی
۱ قاشق چای خوری مخصوص شیرین پزی پودر کاکائو (تقریبا ۱ قاشق مرباخوری معمولی)
۱ قاشق چای خوری سرخالی مخصوص شیرین پزی بیکینگ پودر (۱ قاشق مربا خوری سرخالی)
وانیل: ۱ چهارم قاشق چایی خوری مخصوص شیرین پزی (نصف قاشق چای خوری معمولی سرخالی)
شیر: ۴۰ میلی لیتر
کشمش پلویی: ۵۵ گرم
گردو نیمه خرد شده: ۲۵ تا ۳۰ گرم

توجه: می توانید گردو یا کشمش را حذف کنید. اما یکی از آنها باید حتماً باشد و نمی‌شود هر دو را حدف کنید.


نکات مهم قبل از پخت کوکی گردویی کشمشی خانگی

در طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی قبل از اینکه دست بکار شوید و این کوکی گردویی خانگی خیلی خوشمزه را درست کنید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- حتماً باید از پودر قند استفاده کنید. اگر نداشتید شکر را آسیاب کنید. شکر اگر درسته بریزید، آب نمی‌شود و کوکی شما خراب می‌شود.

۲- تخم مرغ و شیر باید حتماً به دمای محیط رسیده باشند.

۳- حتماً باید از روغن جامد استفاده کنید. روغن نیمه جامد یا کره نمی‌شود. اگر روغن لادن نیمه جامد که رنگ قوطی آن آبی هست را تهیه کنید، بیشتر آن جامد است که از قسمت های جامد آن برای درست کردن کوکی بردارید. یا از روغن جامد صاف استفاده کنید یا اینکه خودتون روغن نیمه جامد را صاف کنید. روش صاف کردن روغن که خیلی ساده است، را براتون قبلاً نوشتم. که یکبار میتوانید همه روغنتون را صاف کنید و همیشه استفاده کنید.

توجه کنید که روغن جامد صاف با روغن صاف قنادی متفاوت است. مطلب مربوط به صاف کردن روغن را بخوانید متوجه خواهی شد.

۴- حتماً از روغن مایع سرخ کردنی استفاده کنید. چون باید شیرینی در فر سرخ شود.

۵- گردو را کاملاً خرد نکنید. نیمه خرد باشد که زیر دندان احساس شود. تقریباً به اندزه کشمش پلویی باشد کافی است.

۶- فر باید از قبل ۱۵ دقیقه در دمای ۱۷۵ درجه گرم شده باشد. وقتی شروع به قاطی کردن مواد کردید، فر را روشن کنید که کوکی بعد از اینکه داخل سینی ریختید سریع داخل فر بگذارید تا بهتر پف کند و ترد شود. توجه کنید دمای فر شما باید ۱۷۵ درجه واقعی باشد. بعضی از فرها باید دما را بیشتر یا کمتر بگذارید برای مثال فر من باید دما را روی ۱۸۵ درجه تنظیم کنم.

برای راهنمایی ساده‌تر هر دمایی برای پخت کیک اسفنجی معمولی فر را تنظیم می‌کنید، برای کوکی گردویی باید ۱۰ درجه از آن دما کمتر بگذارید.
مراحل درست کردن کوکی خانگی و خوشمزه

۱- اول از همه پودر کاکائو، بیکینگ پودر و آرد را باهم مخلوط کنید و یکبار آن‌ها را الک کنید.

۲- روغن جامد، روغن سرخ کردنی و پودر قند را داخل کاسه بریزید و ۲ دقیقه با همزن با دور کند، بزنید تا پوک و کرم رنگ شود.


۳- بعد از آن تخم مرغ و وانیل را اضافه کنید و با دور تند همزن ۱ دقیقه بزنید.

توجه: در طرز تهیه کوکی گردویی کشمشی اگر مواد را دو برابر کردید، تخم مرغ‌ها را یکی یکی اضافه کنید و به ازای هر تخم مرغ ۱ دقیقه مواد را بزنید.

۴- بعد از آن دیگر به همزن نیاز ندراید. شیر را اضافه می کنیم و آرد را در ۳ الی ۴ مرحله کم‌کم به مواد اضافه می‌کنیم و با لیسک یا قاشق چوبی مواد را در یک جهت بهم می‌زنیم.

۵- در آخرین مرحله هم کشمش پلویی و گردو را اضافه می‌کنیم و بهم می‌زنیم.


۶- مواد را داخل قیف بدون ماسوره می‌ریزیم و سر قیف را سوراخ می‌کنیم. اگر قیف ندارید، از پلاستیک تمیز هم می‌توانید استفاده کنید چون نیاز به ماسوره ندارد. (البته با قاشق هم می‌توانید اما اینجوری کوکی‌هاتون شکل بهتری می‌گیرند)


۷- ته سینی فر را خیلی کم با روغن مایع چرب می‌کنیم و مواد را به شکل دایره داخل سینی با فاصله می‌ریزیم.

فقط مواد را خیلی پهن نکنید چون موقع پخت خودش پهن می‌شود پهنای مواد حدوداً به اندازه ته استکان باشد.

هر کوکی ۱.۵ الی ۲ سانتی متر از اطراف با کوکی‌های دیگه فاصله داشته باشد تا جا برای باز شدن داشته باشند.

۸- کوکی ها را به مدت ۱۳ تا ۱۵ دقیقه در فر قبلاً گرم شده در دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد قرار می‌دهیم.

به همین سرعت و راحتی کوکی گردویی خانگی خوشمزه و ترد ما آمادست. که با قهوه خوشمزه، شربت خنک، موهیتو خانگی یا یک لیوان شیر یا… میل کنید.


توجه: کوکی برای اینکه تازه و نرم بماند، وقتی هنوز کمی گرم است، داخل ظرف دردار قرار دهید و در فریزر بگذارید تا مدت‌ها تازه می‌مامند. وقتی لازم دارید ۱۵ دقیقه زودتر از فریزر خارج کنید. اما اگر تعدادشون کم هست، برای ۲ الی ۳ روز میتوانید داخل فریزر نگذارید و در یخچال نگهداری کنید.

توجه: درصورتیکه دوست دارید، می‌توانید پودر کاکائو را کاملاً حذف کنید و در عوض یک قاشق چای خوری آرد اضافه کنید یا اگر دوست دارید می‌توانید میزان پودر کاکائو را نصف کنید تا رنگ کوکی گردویی کشمشی شما کرم رنگ شود. ولی به نظر من پودر کاکائو هم عطرش رو بهتر میکنه، هم رنگ بهتری به کوکی میدهد.

منبع: چاره دان

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار