گوناگون

چند راهکار برای درمان خانگی آفتاب سوختگی

چند راهکار برای درمان خانگی آفتاب سوختگی

پارسینه: در این مطلب شما را با چند راهکار برای درمان خانگی آفتاب سوختگی آشنا می کنیم.

در مسافرت یا روزهای گرم سال احتمال آفتاب سوختگی بیشتر می شود چون پوست ما بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرد. اما مهم است بدانیم بعد از آفتاب سوختگی چه کنیم ؟ تا اثرات آن را به حداقل برسانیم و پوست خود را از آسیب ناشی از آفتاب سوختگی نجات دهیم. به همین منظور به چند روش برای درمان خانگی آفتاب سوختگی می پردازیم.


پیشگیری بهتر از درمان است

این جمله را بارها در جاهای متفاوتی شنیده‌ایداما چون در اینجا هم مهم است من آن ار تکرار می کنم. بهتر است با اقداماتی ساده جلوی سوختگی پوستتان را در برابر آفتاب بگیرید. اقداماتی از قبیل:

مصرف مداوم مایعات
استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF بالای ۵۰ درصد
استفاده از کلاه، عینک آفتابی و لباس برای پوشاندن پوستتان تا آفتاب کمتر به آن آسیب برساند.
با چتر یا حرکت در سایه کم تر در معرض آفتاب قرار بگیرید.


آفتاب سوختگی اگر مکرر تکرار شود می تواند موجب ایجاد لک و سیاهی پوست، چروک زودرس پوست و سرطان پوست شود. بنابراین حتماً تا می توانید جلوی آفتاب سوخته شدن پوستتان را بگیرید.

در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که: بعد از آفتاب سوختگی چیکار کنیم و به مهم ترین اقدامات برای درمان سریع آفتاب سوختگی اشاره می کنیم تا کم ترین آسیب به پوستتان برسد.

بعد از آفتاب سوختگی چه کنیم؟


۱- مایعات زیاد مصرف کنید


بهترین راهکار برای درمان خانگی آفتاب سوختگی این است که اجازه دهیم بدن خود به درمان خودش بپردازد. با مصرف مایعات فراوان ضمن اینکه دمای بدن پایین می آید و احتمال گرما زدگی کاهش پیدا می کند پوست برای بازسازی و درمان آفتاب سوختگی نیاز به آب و مایعات دارد بعلاوه با مصرف کافی مایعات رطوبت پوست حفظ می شود و از سوزش و درد ناشی از خشکی پوست بعد از آفتاب سوختگی کاسته می شود.

بنابراین سعی کنید با مصرف آب،شیر، آبمیوه و میوه های آبدار بخصوص میوهای دارای ویتامین C مانند هنداوانه، پرتقال، لیمو و … به درمان سریع تر پوستتان کمک کنید.
۲- از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید


بعد از آفتاب سوختگی پوست آسیب می بیند و اگر دوباره در معرض آفتاب قرار بگیرید، بیشتر مستعد آسیب هستید. بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر بطور مدام در روز از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب همچنین قرمزی و تورم بعد از آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

۳- از ماسک ماست برای درمان آفتاب سوختگی استفاده کنید


ماست دارای خاصیت مرطوب کنندگی و سفیدکنندگی طبیعی است و البته خنک کننده پوست نیز می باشد. بر روی قست هایی از پوستتتان که دچار سوختگی شده‌اند ماست بزنید و نیم ساعت صبر کنید تا پوستتان کاملاً مرطوب و خنک شود. بعد از نیم ساعت پوستتان را با آب خنک بشویید.

از ماسک ماست در روز اول آفتاب سوختگی ۲ یا ۳ بار و روزهای بعد روزی یکبار، تا درمان کامل پوستتان استفاده کنید.

۴- پوست خود را مرطوب نگه دارید


برای درمان خانگی آفتاب سوختگی بعد از آفتاب سوختگی پوست به شدت خشک و آسیب پذیر می شود. سعی کنید با مرطوب کننده های طبیعی مانند آلوئه ورا، ماست یا کرم های مرطوب کننده پوست خود را مرطوب نگهدارید و از زدن صابون یا هر ماده ای دیگری که باعث خشک شدن پوستتان می شود خودداری کنید.
۵- پوستتان را ترمیم و بازسازی کنید


اگر پوست آفتاب سوخته را به حال خود رها کنید ممکن است آفتاب سوختگی همیشه روی پوستتان بماند و پوستتان دچار لک و سیاهی شود. بنابراین بعد از اقدامات بالا پوستتان را تقویت کنید. ویتامین A , E و C سه ویتامین بسیار مفید برای بازسازی پوست هستند. بنابراین از میوه ها و سبزیجات و ماسک های داری این ویتامین ها استفاده کنید.

میوه هایی مانند:

هویج: دارای ویتامین A برای ترمیم پوست، ضدپیری و کاهنده چین و چروک پوست
پرتقال: درای ویتامین C، کاهنده چروک پوست و دارای خاصیت ترمیم کنندگی
لیمو: روشن کننده پوست
سیب: دارای ویتامین A,E ,C روشن کننده و ضدپیری پوست
انگور: دارای ویتامین های لازم برای درمان خانگی آفتاب سوختگی


ماسک هایی مانند:

ماسک ماست
ماسک آلوئه ورا (میتوانید از کرم های حاوی آلوئه ورا نیز استفاده کنید اما بهتر است از خود آلوئه ورا استفاده کنید.)

تجربه من: بشخصه از تمام این ۵ راهکار در مواجه با آفتاب سوختگی استفاده می کنم و بعد از ۲ روز پوستم کاملاً خوب میشه. بخصوص ماست خیلی پوست را خنک و مرطوب می کند و بشدت سوزش پوست را کم می کند.

توجه: اگر دچار آفتاب سوختگی شَدید شُدید که همراه با تاول، تب، استفراغ و سایر علائم غیر طبیعی بود، به درمان های خانگی اکتفا نکنید و حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: چاره دان

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار